"Плочката на Гилтамеш" с клинопис на 3500 години от месопотамската култура отново е в Ирак, след като преди три десетилетия е открадната и незаконно внесена в САЩ, предадоха Франс прес и ТАСС.
САЩ върнаха на Ирак "Плочката на Гилгамеш"
Тя беше показана пред иракските медии. Властите в Багдад определиха завръщането ѝ като "победа" над тези, които са откраднали "историята" на страната.
Iraq marks return of 3,500-year-old Gilgamesh Tablet from the US 👇 pic.twitter.com/oFv3Ps1q1v
— Al Jazeera English (@AJEnglish) December 8, 2021
Смята се, че "Плочката на Гилгамеш" е взета незаконно от музей в Ирак през 1991 г. по време на войната в Персийския залив.
Глинената плочка съдържа фрагменти от Епоса за Гилгамеш, смятан за едно от най-старите литературни произведения на човечеството и разказващ за приключенията на могъщ цар на Месопотамия в търсене на безсмъртие.
На пресконференция в Багдад иракският външен министър Фуад Хюсейн предаде на колегата си, отговарящ за културата три артефакта, върнати от САЩ и Обединеното кралство.
"Плочката на Гилгамеш", глава на шумерски овен и шумерска плочка. Клинописът "е от голямо значение, тя е един от най-старите литературни текстове в историята на Ирак", заяви министърът на културата и антиките Хасан Назим пред Франс прес.
За една година Ирак успя са си върне около 18 000 артефакта, от които 17 899 бяха донесени от САЩ през лятото. Повечето от тях датират от шумерския период - една от най-старите цивилизации в Месопотамия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!