Г одини на високи цени на енергията, като в същото време човечеството няма да може да намали достатъчно парниковите емисии, за да ограничи глобалното затопляне. Това прогнозира Международната агенция по енергетика, ако електроенергийният сектор не се реформира по-бързо, след като миналата година търсенето на електроенергия достигна рекордни нива.
Икономическото възстановяване от пандемията, съчетано с необичайните метеорологични условия, е довело до скок на търсенето на електроенергия с повече от 6% през 2021 г. - най-голямото увеличение в процентно изражение от 2010 г. насам.
В абсолютно изражение обаче увеличението от над 1500 тераватчаса е най-голямото в историята.
Финансист: Не дръжте парите си в банки, инфлацията ги яде
Това е довело до повишаване на цените до безпрецедентни нива, като емисиите от електроенергийния сектор са се увеличили със 7% през 2021 г. - исторически максимум, след като през предходните две години намаляваха.
Въпреки че производството на енергия от възобновяеми източници отбелязва "впечатляващ ръст", производството на електроенергия от въглища и природен газ също е достигнало рекордни нива.
"При липса на по-бърза структурна промяна в сектора, нарастващото търсене през следващите три години може да доведе до допълнителна нестабилност на пазара и до запазване на високите нива на емисиите от парникови газове".
Евростат: Абсолютен рекорд по инфлация в еврозоната
Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол коментира, че емисиите от производство на електроенергия трябва да намалеят с 55% до 2030 г., ако светът иска да постигне целта за нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.
"Но при липса на сериозни политически действия от страна на правителствата, тези емисии ще останат на приблизително на същото ниво през следващите три години", посочи Бирол. "Това не само показва колко далеч сме от пътя към нулеви нетни емисии до 2050 г., но и подчертава мащабните промени, необходими на електроенергийния сектор, за да изпълни критичната си роля в декарбонизацията на по-широката енергийна система."
Бирол също така предупреди, че високите цени на електроенергията "причиняват затруднения за много домакинства и предприятия по света и рискуват да се превърнат в двигател на социално и политическо напрежение".
Рекордна за последните 13 години инфлация в България
На Китай се пада около половината от световния ръст на търсенето на електроенергия през миналата година. В страната има прекъсвания на електрозахранването поради недостиг на въглища - проблем, с който се сблъсква и Индия.
Според редица анализатори е възможно цените на петрола на международните пазари да достигнат бива около 100 долара за барел до края на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!