О фициалните лица в Киев от месеци обмислят какво би означавала победата на Доналд Тръмп за войната им срещу Русия и мнозина се опасяват, че историята му на отстъпчивост към автократи като Владимир Путин и транзакционният му подход към външните работи ще доведат до катастрофа за Украйна. Но не всички прогнози са толкова страшни, колкото може да се очаква, пише Time.
"Първите осем или десет месеца, в общи линии цялата 2025 г., ще бъдат много трудни", казва високопоставен украински служител.
(Видеото е архивно: Тръмп и Зеленски са разговаряли по телефона)
Тръмп вероятно ще намали помощта за Украйна и ще притисне Зеленски да приеме мирно споразумение, силно изкривено в полза на Русия. Подобно на предишни президенти на САЩ, Тръмп също би могъл да потърси възобновяване на отношенията с Владимир Путин в началото на мандата си.
"Но с течение на времето той ще види, че на Путин не може да се вярва", казва украинският служител.
По-важното е, добавя той, че Тръмп в крайна сметка ще разбере, "че Путин не се интересува от Тръмп и неговите цели. Именно тогава бихме могли да започнем да виждаме някои предимства от страна на Тръмп. Той няма да иска да бъде изигран от Путин".
Сред политическия елит на Украйна подобни надежди за втори мандат на Тръмп набират сила през последните месеци. Те отчасти са резултат от тенденцията сред екипа на Зеленски да забелязва възможностите и да проектира увереност, независимо от това колко мрачна е ситуацията.
Но техните възгледи за Тръмп се оформят и от тлеещото в Киев разочарование от начина, по който президентът Байдън реагира на войната.
В неделя, след като Байдън се оттегли от надпреварата, Зеленски похвали лидерството му в защитата на Украйна срещу Русия. "През последните години бяха взети много силни решения и те ще бъдат запомнени като смели стъпки, предприети от президента Байдън в отговор на трудни времена", каза той в изявление.
През последните две години обаче Зеленски и неговите съюзници често се оплакваха, че отговорът на САЩ на руската инвазия е бил твърде бавен при Байдън, твърде колеблив и твърде разсеян от опасенията за руска ескалация. Все повече от тях смятат, че ако Тръмп поеме властта и в някакъв момент реши да помогне на Украйна, подкрепата на САЩ ще стане по-решителна.
Сред тези, които вярват в тази прогноза, е Борис Джонсън, бившият британски министър-председател, който наскоро се срещна с Тръмп на Националния конгрес на републиканците.
"След като разговарях с Доналд Тръмп тази седмица, аз съм по-убеден от всякога, че той има силата и смелостта да поправи това, да спаси Украйна, да донесе мир - и да спре катастрофалната зараза на конфликта", пише Джонсън в есе, публикувано в петък в Daily Mail.
"Каквото и да са казвали някои други републиканци за Украйна в миналото, вярвам, че Тръмп разбира реалността: че поражение за Украйна би било огромно поражение за Америка."
Джонсън, когото Зеленски смяташе за най-близкия си европейски съюзник в началото на инвазията през 2022 г., нямаше да бъде сам в изтъкването на подобни аргументи пред Тръмп. Ясно мнозинство от републиканците на Капитолийския хълм са гласували за многобройни пакети от помощи за Украйна, за последно през април, когато Конгресът одобри допълнителна помощ в размер на 61 млрд. долара. Много традиционни републиканци, включително Мич Макконъл, лидер на малцинството в Сената, са категорични в ангажимента си да помогнат на Украйна да спечели войната.
При избора си на кандидат-президент миналата седмица Тръмп застана на страната на по-изолационисткото крило на своята партия; сенатор Джей Ди Ванс е сред най-яростните противници на американското участие в Украйна. Но някои в Киев поддържат надеждата, че Ванс, в ролята на вицепрезидент, също би могъл да бъде разколебан с течение на времето. "Той е като махало", казва високопоставен украински служител. "Позицията му се люшка от едната до другата страна", добавя той, като отбелязва, че в миналото Ванс е бил един от най-острите републикански критици на Тръмп.
В опитите си да спечелят Тръмп и Ванс украинците разчитат и на помощ от съюзниците си в Европа и от военнопромишления комплекс на САЩ, който може да получи огромни печалби от продължаващото производство на оръжия за Украйна. "Те могат да обяснят на [Тръмп] защо това е от полза за много хора в Америка, особено в червените щати", казва високопоставеният служител. "То създава работни места. То подкрепя икономиката."
През последните месеци, когато позициите на Тръмп в социологическите проучвания се подобриха, Зеленски и екипът му работят за укрепване на връзките с неговите съюзници в Конгреса и други лица, близки до кампанията на Тръмп. "Не можем да вземем страна", казва втори високопоставен украински служител, който е пряко ангажиран с тези усилия. "Но трябва да създадем по-голям баланс между тях."
Една от потенциалните връзки с кръга на Тръмп за украинците е Майк Помпео, който е бил директор на ЦРУ и държавен секретар по време на първия мандат на Тръмп. Помпео, който е заявил, че би бил отворен да заеме висш пост в правителството, ако Тръмп се върне в Белия дом, се е срещал поне два пъти тази година с влиятелния началник на щаба на Зеленски, Андрий Ермак, като веднъж го е похвалил като "голям приятел". Миналата есен Помпео също така зае място в управителния съвет на "Киевстар", водеща украинска телекомуникационна компания.
Въпреки това, предвид несигурността на президентската надпревара в САЩ, някои от близките съюзници на Зеленски предпочитат да избягват пряка връзка с която и да е от двете кампании. Рисковете да се присъединят към грешния кандидат са твърде големи. "Никой не знае какво ще се случи", казва вторият украински служител пред TIME. "Просто трябва да уважаваме институцията и да се надяваме на най-доброто".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!