П реди изборите Владимир Путин разкри бюджетните си приоритети за периода до 2030 г. - срок, който е с 12 месеца по-дълъг от петгодишните планове, инициирани от Йосиф Сталин, чийто рекорден стаж начело на Кремъл той ще надмине. Това пише Брендън Коул за Newsweek.
Путин разказа на Федералното събрание повече за социалните програми, отколкото за войната в Украйна, която се превръща в централен организационен принцип на икономиката и на неговото управление.
Тези планове включваха справяне с демографската криза, като Путин заяви, че иска средната продължителност на живота в Русия до 2030 г. да достигне 78 години, което ще бъде неговата възраст, ако той изкара до края на мандата си, който според експерти може да доведе до още по-големи репресии, по-нататъшни затруднения в икономиката и завладяване на повече от Украйна и други държави, посочва Коул.
След рекордната победата на Путин: Западният печат коментира
Икономика
Обменният курс от около 90 рубли за долар означава, че плановете за разходи на Путин имат много нули - до 15 трилиона рубли (164 млрд. долара) от сега до 2030 г., според Bloomberg.
Това включва 1 трилион рубли (10,9 млрд. долара) за болници и 400 млрд. рубли (4,4 млрд. долара) за училища и детски градини.
"2024 г. е първата година от времето на Съветския съюз, в която военният и полицейският бюджет, взети заедно, са по-големи от социалния бюджет", заяви руският опозиционен политик Алексей Миниайло, визирайки факта, че отбраната ще представлява една трета от държавните разходи на Русия за тази година.
"Той вижда, че хората са много уморени от войната, че малко руснаци имат последователна позиция в подкрепа на войната и че искат правителството да се концентрира върху вътрешните работи. Путин иска да изглежда така, сякаш обръща повече внимание на вътрешните работи, но всъщност не е така", казва Миняйло.
Миняйло е съосновател на "Хроники" - група от социолози, която провежда независими социологически проучвания, които през януари установиха, че повечето руснаци, 83%, искат Путин и правителството да се съсредоточат върху вътрешните работи.
"Путин привлича все повече хора към фронтовата линия, вкарва все повече хора във военната икономика. Вътрешната икономика страда изключително много от това", казва той.
Putin's plans for Russia over next six years https://t.co/Z37Lbuqn3q pic.twitter.com/2ly2tk8gEQ
— Newsweek (@Newsweek) March 17, 2024
НАТО, Западът и Украйна
Путин използва обръщението си от миналия месец и интервюто, публикувано в сряда за РИА Новости, за да се нахвърли върху Запада. В интервюто той заяви, че Русия е готова да използва ядрени оръжия, и се изказа по адрес на изборите в САЩ, които може да доведат до завръщането в Белия дом както на Доналд Тръмп, така и на въпросите за връзките му с Кремъл.
"Най-голямото и най-същественото събитие е това, което ще се случи на изборите в САЩ през 2024 г.", казва Кен Осгуд, професор по история в Colorado School of Mines.
"Оттеглянето на американската подкрепа и американският натиск върху Украйна да преговаря ще означава победа за Путин. Дори да задържи само територията, която Русия окупира в момента, Путин убедително ще я обяви за победа. Последиците от подобен курс ще се усещат години наред", казва той.
Означава ли това, че Путин ще нахлуе в Полша или ще започне война с НАТО?
“Това не е особено вероятно. Дори и САЩ да се оттеглят от НАТО, това все още е страховит и ядрено въоръжен алианс - директна атака, която би предизвикала масиран отговор, би била глупава", смята експертът.
Въпреки това Путин вероятно ще започне агресивна тактика на кибернетична и информационна война, за да провокира разделение в алианса - казва той.
"Путин вероятно ще се опита да насърчи съдбата на политици, приятелски настроени към Русия, като Виктор Орбан и Доналд Тръмп", коментира Осгуд.
Джон Лаф, сътрудник на програмата "Русия и Евразия" в мозъчния тръст "Чатъм хаус", заяви, че след шест години управление на Путин страната ще стане "още по-мрачна".
"Според много руснаци Путин ги е лишил от бъдеще. Мисля, че това е нещо, което ще стане много по-ясно през следващите вероятно пет до десет години. Ще си проличи дупката, която той е изкопал и в която е пропаднала Русия. Надеждата на Путин е, че Западът ще се “пропука” и че той ще може да постигне някаква победа в Украйна", казва Лаф.
“Отдалечаването на САЩ от Европа и намаляването на ефективността на НАТО могат да бъдат областите, които "той несъмнено ще посочи като плод на своя труд. Но тази страна ще става все по-изолирана и все по-непривлекателна", добавя той.
Путин отхвърли като "пълна глупост" твърденията на американския президент Джо Байдън, че след Украйна е насочил погледа си към други страни, но не е ясно какво руският лидер ще се опита да представи на народа си като победа, ако войната спре.
"Не мисля, че Путин иска да завладее цяла Украйна, докато разходите са твърде високи. По-скоро Путин ще се стреми да запази частите от Украйна, които в момента Русия контролира, като руски анклави, като по този начин се надява да запази Украйна разделена, слаба и с по-малка вероятност да влезе в НАТО или ЕС", казва Митек Бодушински, бивш американски дипломат, който е работил като политически съветник за Пентагона.
"Не мисля, че Путин иска да започне пълномащабна конвенционална война с НАТО, но иска да продължи с използването на инструменти като дезинформация и кибератаки, за да води алтернативна война срещу страните от НАТО", допълва Бодушински, доцент в Pomona College в Клермон, Калифорния.
Четвърт век на власт: Ключови моменти от управлението на Путин
По-големи репресии
Путин може да смята, че напоследък има късмет, след като е предотвратил бунт от страна на ръководителя на наемниците на Вагнер Евгений Пригожин и е видял, че силите му набират скорост на бойното поле. Освен това смъртта на Алексей Навални бележи края на най-известния опозиционер в страната, пише авторът на Newsweek.
"Това, което може да се очаква в Русия, са още по-големи репресии, още по-големи усилия за прекъсване на информацията, която противоречи на посланията на режима, и това може да приеме различни форми по отношение на достъпа до платформите на социалните медии. От 24 години траекторията е почти една и съща, тя е в посока на по-малко свобода и повече репресии", казва Брайън Тейлър, автор на книгата "Кодът на путинизма" и професор по политика в университета в Сиракуза, Ню Йорк.
Победата на Путин обаче не означава безпроблемен 6-годишен мандат, особено след като последиците от санкциите продължават да ощетяват руската икономика, а огромните загуби на хора по време на войната, като например в Авдеевка, налагат огромни разходи на населението и могат да застрашат управлението на Путин.
"За Путин няма изход, той не може да спре войната, не може да спре репресиите", казва Константин Сонин, критик на Кремъл и професор по икономика в Harris School of Public Policy към Чикагския университет.
* Във видеото: ПОБЕДА НА ПУТИН С НАД 80%: Как резултатите от изборите в Русия ще повлияят на България и света?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!