Н аричат Лудвиг II Баварски "краля от приказките" - и точно като от приказките са и построените от него дворци, най-известният сред които е Нойшванщайн.
"Дойче веле" ги представя по повод 175 години от рождението му:
Замъкът Нойшванщайн
На 23-годишна възраст и само четири години след възкачването си на престола, крал Лудвиг II замисля първия си замък. И то какъв! Нойшванщайн е не само най-известният замък в Германия, но и един от най-посещаваните в цяла Европа. Вдъхновен от старите рицарски легенди, Нойшванщайн е построен върху скала в областта Алгой, над градчето Швангау. Годишно той привлича 1,4 милиона туристи от цял свят.
Певческата зала
Най-голямото помещение в замъка е Певческата зала. За модел е използвана Певческата зала на замъка Вартбург в Тюрингия. Украсена е с картини, пресъздаващи сцени от средновековната митология. В Певческата зала се провеждат традиционните за Нойшванщайн годишни концерти.
Замъкът Линдерхоф
Любимият дворец на баварския крал обаче е друг: Линдерхоф, който е най-малкият от трите замъци на Лудвиг II. Първоначалната идея на краля била да изгради копие на Версайския дворец. Но тъй като теренът не го позволявал, в крайна сметка се получил малък кокетен дворец в стил рококо. Тази година рожденият ден на крал Лудвиг II Баварски ще бъде отбелязан в романтична атмосфера - с много, много свещи.
Пещерата на Венера
И в Линдерхоф кралят посвещава на музиката цяло помещение. С една съществена разлика: то е било запазено само за него и за хората от най-близкото му обкръжение. Помещението е оформено като изкуствена пещера с езерце и водопад и пресъздава сцена от първия акт на Вагнеровата опера "Танхойзер". За Лудвиг II Баварски се знае, че е бил горещ почитател на Рихард Вагнер.
Островът на розите
Баварският крал е обичал места, които са му позволявали да се усамотява. Например този остров в Щарнбергското езеро. Баща му Максимилиан Втори притежавал там лятна вила, обградена от огромни паркови площи, централно място в които заема Розовата градина. Тук, далеч от хорските погледи, Лудвиг II се е срещал със своята братовчедка - австрийската кралица Елизабет.
Дворецът Херенкимзее
Друг остров, друг дворец: през 1873 година крал Лудвиг II Баварски придобива остров Херенинзел в езерото Кимзее, където иска да издигне "Храм на славата" за своя идол "Краля Слънце" Луи XIV. Замъкът Херенкимзее е последният и най-скъпият строителен проект на Лудвиг II. Баварският крал умира през 1886 година и така и не успява да види завършен своя дворец на мечтите.
Огледалната зала
Тъй като е точно копие на Версайския дворец, замъкът Херенкимзее също разполага с Огледална зала. Със своите 98 метра дължина тя е дори със седем метра по-дълга от оригинала във Версай. Помещението е снабдено със 17 огромни прозореца с овален свод и със същия брой огледала на отсрещната стена. А от тавана висят общо 33 полилея.
Visit #Germany: Herrenchiemsee - a dash of island magic mixed with megolamania! http://t.co/B0WderbdWI pic.twitter.com/O0eYyfuBa4
— DW News (@dwnews) June 18, 2015
Дворецът Нимфенбург
Този дворец не е построен от Лудвиг II, но тук започва всичко: на това място е роден "кралят от приказките", както наричат Лудвиг II Баварски. Посетителите на Нимфенбург могат да видят помещението, в което бъдещият крал е проплакал за първи път. Годишно замъкът е посещаван от 300 хиляди туристи, които през лятото могат да се насладят на специална атракция - разходка с гондола по каналите из парка.
Кралската вила Шахен
Зрелищна гледка, но учудващо обикновена постройка: кралската вила Шахен е замислена като място, където Лудвиг II да отсяда по време на престоите си в планината Ветерщайнгебирге. Вилата се намира на 1866 метра надморска височина и до нея се стига само пеша, като преходът продължава цели четири часа.
Турската зала
Целият първи етаж на кралската вила е издържан в ориенталски стил. На това място Лудвиг II е празнувал много от рождените си дни. В унисон с пищната ориенталска обстановка неговите гости са били преоблечени като халифи и султани - полъх от Босфора високо в Алпите.
Türkischer Saal im Königshaus am Schachen
Публикувахте от DW Reise в Вторник, 25 август 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!