Блоковете на десницата и на левоцентристите в Израел излизат с равен резултат от парламентарните избори, проведени на 22 януари.
Това сочи преброяването на 99,5 на сто от бюлетините, съобщи израелската ЦИК, цитирана от АФП.
Десният блок, включващ партията на премиера Бенямин Нетаняху "Ликуд" и левоцентристкият, в който се отличава по-специално изненадващо успешната партия "Йеш Атид" и арабските партии, ще разполагат с по 60 места в 120-членния парламент, сочат данните на ЦИК.
Общата листа, формирана от "Ликуд" с партията "Израел бейтену" ("Нашият дом Израел") на бившия външен министър Авигдор Либерман, получава най-много места - 31, но бележи значителен спад от 42-те места в предишния парламент.
Центристката партия "Йеш Атид", лансирана едва преди година от бившия журналист Яир Лапид, става втора политическа сила в страната с 19 депутата, изпреварвайки левоцентристката Партия на труда, която получава 15 места.
Следват други партии, смятани за "естествени" съюзници на Нетаняху - религиозната националистическа формация "Еврейски дом", начело с Нафтали Бенет, получава 11 места, сефарадската ултраортодоксална партия "Шас" - също 11, а партията на евреите ашкенази "Обединен юдаизъм на Тората" - 7.
Новото центристко движение на бившата външна министърка Ципи Ливни - "Хатенуа", повело кампания за подновяване на мирния процес с палестинците, ще има шест места в парламента, лявото формирование "Мерец" - шест, арабските партии - 12, а центристката "Кадима" - две.
Като водач на най-значителната политическа сила Нетаняху, независимо от по-слабия си резултат в новите избори, има най-добри шансове
да бъде натоварен от президента Шимон Перес
със съставянето на следващото правителство,
посочва АФП.
В реч по повод победата Нетаняху заяви, че приоритет на новото правителство ще бъде да не допусне Иран да се сдобие с ядрено оръжие, предаде Ройтерс. "Горд съм да бъда ваш премиер и ви благодаря, че ми дадохте възможност за трети път да ръководя Израел", каза той пред ликуващите си съпартийци в централата на дясната партия "Ликуд".
Нетаняху обяви също, че смята да състави възможно най-широка управляваща коалиция, намеквайки, че може да потърси съюз и с други десни и религиозни партньори. Израелският премиер подчерта, че освен Иран други приоритети на следващото правителство ще бъдат икономическата отговорност и намаляването на разходите за издръжка, дипломатическите усилия за постигане на истински мир с палестинците и по-справедливото разпределение на военната повинност сред израелските граждани.
Междувременно в щабовете на левоцентристките партии обявиха, че може да се мисли за алтернатива на властта на Нетаняху. Лидерът на Партията на труда Шели Яхимович заяви, че ще положи максимални усилия да не допусне формиране на правителство под ръководството на десния блок "Ликуд-Бейтену".
За Нетаняху, който влезе в надпреварата като основен фаворит без очевиден съперник,
резултатите са унизително порицание,
тъй като блокът му изгуби места в новия парламент, коментира в. "Ню Йорк таймс". Като цяло консервативният му екип завършва първи, но центристката "Йеш Атид", водена от новака в политиката - 49-годишният Яир Лапид - се очерта като новата сила, подсказвайки най-малкото, че десният уклон на Израел може да бъде възпрепятстван, допълва вестникът.
Сходен е коментарът на в. "Вашингтон пост", който също изтъква, че изборите са отслабили позициите на премиера Нетаняху и са съживили изгледите за по-центристко правителство, което би могло да облекчи изострените отношения с Вашингтон и да даде знак за повече гъвкавост в усилията за постигане на мир с палестинците.
С тази промяна обаче Нетаняху
може да се окаже
затруднен да балансира, опитвайки се да сформира коалиция,
която ще включва също надигащото се твърдолинейно крило на неговата партия "Ликуд" и други десни и религиозни партии, които ще запазят влиянието си в парламента. Прогнозните резултати означават, че Нетаняху, чиято формация си остава най-голямата в парламента, почти сигурно ще трябва да обедини сили с "Йеш Атид". Исканията на центристката партия включват подновяване на преговорите с палестинците и бъдещ съюз би довел до по-малко дясно управление от досегашното на Нетаняху, отбелязва "Вашингтон пост".
За Нетаняху това е пирова победа, която го поставя в зависимост от партньорите му в бъдещата коалиция и най-вече от крайната десница. Вместо да му осигурят солидно мнозинство, предсрочните избори, свикани от самия него, поставят премиера в по-неблагоприятна позиция, отколкото в досегашния парламент, и накърняват репутацията му ловък политически лидер, подчертава френският "Фигаро".
Лидерът на партията "Йеш Атид" - Яир Лапид, може да предпочете да остане в опозиция, но ако реши да се присъедини към коалицията на Нетаняху, вероятно ще иска големи отстъпки, посочват наблюдатели. Неговата предизборна платформа залагаше на искането за спиране на щедрите държавни субсидии за ултраортодоксалните евреи и премахване на привилегията да не служат в армията.
В изборите са участвали две трети от израелците - малко повече, отколкото на предишните избори, което изненада наблюдателите, прогнозирали спад в избирателната активност. Вашингтон съобщи, че очаква сформирането на новото израелско правителство, както и политиката му по отношение на мира с палестинците, но Белият дом заяви, че промяна в американската политика към Израел няма да има, допълва "Гардиън".
Според закона официалните резултати от състоялите се вчера парламентарни избори в Израел ще бъдат оповестени от председателя на избирателната комисия във вторник или сряда идната седмица. Този срок е предвиден, за да могат да се преброят гласовете на войниците и за да бъде отговорено на евентуалните жалби. След оповестяването на резултатите президентът Шимон Перес ще започне консултации с всички партии в парламента и в срок от седем дни ще трябва да реши на коя от тях да възложи съставяне на правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!