През 2011 г. сомалийските пирати са получили като откуп за пленени кораби около 170 млн. долара, предаде ДПА, като се позова на данни на ООН.
Средният откуп, искан от пиратите за освобождаването на кораб и екипажа му, е 5 млн. долара.
Когато става дума за танкер, сумата скача до 10 млн. долара, посочва Службата на ООН за контрол над наркотиците и за предотвратяване на престъпността.
По време на дебат в Съвета за сигурност за пиратството край сомалийските брегове, изпълнителният директор на службата Юрий Федотов съобщи, че в момента
1116 млади сомалийци са подсъдими за пиратство в 20 страни по света.
Други 688 пирати са съдени в африкански страни, като Кения, Сомалия, Сейшелите, Танзания и Мавритания.
Федотов подчерта, че прането на парите от откупите е предизвикало рязко покачване на цените в Африканския рог и околните региони.
Той посочи още, че няма информация за каквато и да е идеологическа връзка между сомалийските пирати и бунтовниците от ислямистката групировка "Аш Шабаб", свързани с "Ал Кайда".
Миналата година Ройтерс съобщи, че бунтовниците са се спазарили да получават по 20% от всеки следващ откуп, заработен от местните пирати.
"Сделката" била сключена, след като бунтовниците от "Аш Шабаб" отвлекли лидери на пиратите.
Бунтовниците от "Аш Шабаб" се сражават срещу подкрепяното от международната общност сомалийско правителство в Могадишу.
Преди две седмици групировката обяви, че се слива с терористичната мрежа "Ал Кайда". Двете организации качиха в интернет запис на съвместна декларация на свои представители, които съобщават за обединяването.
Декларацията дойде в момент, когато бе нанесен силен удар по позициите на "Ал Шабаб", която контролира част от Сомалия. Части на Африканския съюз с подкрепата на сили на ООН настъпиха към сомалийската столица Могадишу, а в същото време Кения и Етиопия
изпратиха свои войски в Сомалия,
за да унищожат нелегалните въоръжени групировки в страната.
Съветът за сигурност на ООН пък реши да бъде увеличена числеността на миротворческата мисия на Африканския съюз в Сомалия от 12 хил. до 17 731 военнослужещи.
"Ал Шабаб" все още контролира много от южните и централните райони на Сомалия. Тя забранява на хуманитарни организации да оказват помощ на жителите на Африканския рог при положение че тази територия е обхваната от най-страшната за последните 60 години суша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!