М илиони наблюдатели ще имат възможността да видят американското слънчево затъмнение този месец от Земята. Но няколко щастливци от екипажите на НАСА ще видят затъмнението много по-отблизо, съобщиха от BBC.
Когато пълното слънчево затъмнение премине през Северна Америка в понеделник, 8 април, около 31 млн. души ще го наблюдават. Уникалното събитие ще бъде видимо на големи територии в САЩ и Мексико.
Study: A third of Americans don't know solar eclipse can damage eyes
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) April 2, 2024
NEW YORK, April 2 (UPI) -- Nearly one-third of Americans don't know viewing a solar eclipse without the correct eye protection can cause permanent damage, according to a new survey released Tuesday.
The survey… pic.twitter.com/2J4e8VFEqn
И най-доброто планиране на света обаче може да бъде провалено от времето, както ще ви каже всеки, който си спомня затъмнението в Обединеното кралство през август 1999 г., когато облаци заличиха картината. И така, ако искате да сте сигурни, че ще видите пълното слънчево затъмнение, което се случва на дадено място средно веднъж на 375 години, какъв е най-добрият начин да го направите?
Разбира се, да се издигнете в небето и да летите над облаците.
Точно това ще направят четирима пилоти на НАСА, които заедно ще управляват два от специализираните самолети WB-57 на агенцията край бреговете на Мексико. Тук, следвайки пътя на тоталността - или пълната тъмнина - от югозапад на североизток, те ще останат в сянката, хвърляна от Луната, докато тя пресича Слънцето, в продължение на седем минути, докато на земята ще могат да наблюдават затъмнението с помощта на многобройни инструменти на височина 50 000 фута (15 км).
"Изключително вълнуващо е", казва пилотът на НАСА Тони Кейси, оператор на сензорно оборудване (SEO) на един от двата самолета.
"Аз съм развълнуван. Толкова съм развълнуван, че ще мога да изпълня тази мисия. Очаквам с нетърпение само преживяването да си там, в този момент, и сянката да те изпревари", заключи пилотът Кейси.
Във видеото научете повече за: Български учени заминават за Мексико, за да изследват пълното слънчево затъмнение
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!