А нимационният герой Пикачу се превърна в символ на протестите срещу президента Реджеп Ердоган в Турция. Преди няколко дни видеоклип, на който се вижда как човек, облечен в костюм на популярния герой, бяга от полицията в Анталия, стана вирален в социалните мрежи, пише Deutsche Welle.
Протестиращият навярно е облякъл костюма, за да прикрие самоличността си, но оттогава Пикачу започна да се появява на протестите из цяла Турция - на плакати и като плюшени играчки.
A familiar figure was spotted running from police with a crowd of protesters in Antalya, Turkey.
— ABC News (@ABC) March 28, 2025
A person dressed as Pikachu ran alongside demonstrators, who have gathered in various cities in opposition to the arrest of Istanbul's mayor. https://t.co/vAXy7Izvt4 pic.twitter.com/0rAYMRoDX3
Стотици хиляди продължават да излизат по турските улици, за да искат оставката на президента Ердоган и да настояват за освобождаването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Пикачу се появи и на протести в знак на солидарност с турците в Манхайм и Париж. Дори в Грузия хората явно са вдъхновени от турския креативен начин за протест - и там беше забелязан демонстрант с шапка на Пикачу.
- Снимки и видеа, създадени с изкуствен интелект
В същото време обаче се появиха пародийни видеа, генерирани с изкуствен интелект. В някои от тези клипове Пикачу бяга от тежковъоръжени полицаи, а в един от тях човекът, уж облечен като анимационния герой, си сваля костюма и се вижда, че това е Кемал Кълъчдароглу - кандидатът за президент на опозицията от последните избори.
Пикачу достигна и до проправителствените медии в Турция, които го определиха като кампания на опозицията. Експерт пък го нарече форма на "психологическа война”. Твърди се, че опозицията искала да направи протеста по-привлекателен и да изкара повече хора на улицата. В обширна дискусия Си Ен Ен Тюрк дори излъчи списък с предполагаемите "характеристики” на анимационния герой Пикачу - включително способността да атакува враговете си с електричество.
- Тривиализират ли се протестите
Някои потребители онлайн се възмутиха, че по този начин протестът се тривиализира и не се обръща достатъчно внимание на факта, че полицията използва сила срещу протестиращите. Факт е, че органите на реда в Турция използват сълзотворен газ, лютив спрей, водни оръдия и бухалки срещу демонстрантите.
По данни на правителството около 2000 души са били арестувани от началото на протестите, включително няколко журналисти, адвокати и много млади хора. Прокуратурата в Истанбул настоява за наказания от до три години в затвора за 74 от задържаните.