Северна Корея обяви, че ще изпрати по-силна армия и ще разположи нови оръжия по границата с Южна Корея, след като Сеул преустанови част от военно споразумение от 2018 г. в знак на протест срещу изстрелването на шпионски сателит, предаде агенция Ройтерс.
В сряда Южна Корея обяви, че отменя временно клауза в споразумението, насочено към намаляване на напрежението на Корейския полуостров. Споразумението бе подписано на среща на върха през 2018 г. между бившия южнокорейски президент Мун Дже-ин и севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Двете страни се споразумяха да въведат буферни зони, в които да бъдат преустановени ученията с бойна стрелба, както и зони, забранени за полети, да премахнат някои охранителни постове от демилитаризираната зона, разделяща страните, и да поддържат горещи телефонни линии, наред с други мерки.
Сеул преустанови частично военно споразумение с Пхенян
След изстрелването на шпионския сателит обаче Южна Корея преустанови действието на част от военното споразумение.
В отговор министерството на отбраната на Северна Корея, цитирано от новинарската агенция КЦНА, обяви, че ще възстанови всички военни мерки, които бяха спрени съгласно споразумението.
„Ние ще разположим по-силни войски и ново военно оборудване в близост до демаркационната линия. Южна Корея ще бъде държана изцяло отговорна, ако се случи необратим сблъсък между Севера и Юга“, се казва в изявлението на министерството на отбраната, цитирано от КЦНА.
Северна Корея готви нов опит за изстрелване на шпионски сателит
Изявлението на министерството бе направено няколко часа, след като Пхенян изстреля балистична ракета към морето източно от Корейския полуостров. Според южнокорейската армия изстрелването на ракетата е било неуспешно.
Северна Корея е получила помощ от Русия за успешното изстрелване на разузнавателен спътник по-рано тази седмица, съобщиха южнокорейски депутати, като се позоваха на разузнавателната агенция на страната. Изстрелването във вторник бе трети опит на Пхенян за изстрелване след два неуспешни и първият след посещение на севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Русия през септември, по време на което президентът Владимир Путин обеща да помогне на Пхенян в строи сателити, предаде Ройтерс.
След разговорите между двамата лидери Северна Корея е изпратила данни за ракетите носители, използвани при две предишни изстрелвания на сателити, а Русия е предложила своя анализ на данните, според Ю Санг-бум, член на парламентарната комисия по разузнаване.
"Що се отнася до успеха на третото изстрелване, Националната разузнавателна служба смята, че е имало помощ от Русия", каза Ю пред репортери, като се позова на публично заявения ангажимент на Путин да помогне за ракетата носител на Корейската народнодемократична република (КНДР), както и на обмена на данни между Пхенян и Москва.
Държавните медии на Северна Корея заявиха вчера, че лидерът на страната е разгледал снимки на американски военни обекти, направени над остров Гуам, но Ю заяви, че е трудно да се провери дали сателитът е бил в състояние да заснеме такива изображения.
Южнокорейските военни казаха, че частите от ракетата, намерени след неуспешното второ изстрелване през май, са показали, че това не би могло да бъде пълноценно функциониращ разузнавателен сателит.
Вторият опит на Северна Корея за изстрелване на разузнавателен спътник се провали
Те можеха да определят възможностите на сателита, само ако Северна Корея публикува видеозапис, показващ, че е направила тези снимки на Гуам", каза Ю, като се позова на разузнавателната служба.
Друг член на комисията, Юн Кун-йон, заяви, че най-новото изстрелване е било успешно, тъй като спътникът е навлязъл в орбита. Той каза още, че Северна Корея може да изстреля и други спътници, а също да извърши ядрен опит следващата година.
Последното изстрелване предизвика осъждане от страна на Съединените щати и други западни държави, а Сеул преустанови изпълнението на част от военния пакт със Пхенян от 2018 г., отбелязва Ройтерс.
Русия и Северна Корея отричат да имат сделки за оръжие, но обещаха да засилят военното си сътрудничество.
Вчера говорителната на руското министерство на външните работи Мария Захарова отрече Москва да незаконни военни сделки с КНДР, като заяви, че Русия изпълнява резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
"Обвиненията, които бяха отправени към нас /.../ са неоснователни и няма никакви доказателства за тях", заяви тя.
Резолюциите на ООН, приети с подкрепата на Москва, забраняват разработването на технологии, приложими за програмите за балистични ракети на Северна Корея, и сътрудничеството в области като ядрената наука, технологиите, космонавтиката и авиоинженерството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!