Съветът за сигурност на ООН единодушно осъди ядрения опит, извършен на 25 май от Северна Корея и заяви, че той е "явно нарушение" на резолюцията от 2006 г., приета след първия ядрен опит на Пхенян, предадоха осведомителните агенции.
Членовете на Съвета за сигурност решиха незабавно да започнат работа върху резолюция по този въпрос, се казва в съобщението, прочетено след заседанието от руския представител Виталий Чуркин.
Този месец Русия председателства работата на Съвета за сигурност.
Постоянната представителка на САЩ в ООН Сюзан Райс заяви, че Вашингтон иска новата резолюция да съдържа санкции за Северна Корея.
Съветът за сигурност настоява КНДР да спазва две предишни резолюции, които забраняват по-нататъшни ядрени опити и призовават към подновяване на шестстранните преговори за ядрената програма на Северна Корея.
Преди заседанието на Съвета за сигурност, свикано спешно по искане на Япония, се състояха консултации във формат 5 плюс 2 между петте постоянни членки (САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция) и Япония и Южна Корея.
Южна Корея заяви, че ще се присъедини към предвожданата от САЩ инициатива срещу разпространението на оръжия за масово унищожение, след като Северна Корея извърши втори ядрен опит, предаде Асошиейтед прес.
Началото на инициативата беше поставено през 2003 г. с цел да се попречи на държави като Северна Корея и Иран да осъществяват търговия с ракети и ядрени технологии.
По-рано Северна Корея предупреди, че ще разглежда пълното участие на Южна Корея в програмата като обявяване на война.
Сеул планираше да се присъедини към инициативата, още след като Пхенян изстреля ракета на 9 април, но отложи обявяването на това решение след изненадващото предложение за диалог от страна на Севера, припомни АП.
В същото време Северна Корея каза, че САЩ продължават да бъдат враждебни към нея и при новия президент Барак Обама, и увери, че е напълно подготвена за евентуално американско нападение, посочи Ройтерс.
"Ясно е, че нищо не се е променило във враждебната политика на САЩ към КНДР дори и при новото правителство. Армията и народът ни са напълно готови за битка срещу всеки безразсъден американски опит за изпреварваща атака", се казва в информация на Корейската централна телеграфна агенция, в която се критикуват неотдавнашните действия на САЩ за предислоциране на американски изтребители.
По-късно през деня стана ясно, че КНДР е изстреляла от полигон на източното си крайбрежие две ракети със малък обсег. Информацията е на южнокорейската информационна агенция Йонхап, цитирана от Ройтерс.
Вторият подземен ядрен опит е бил приблизително четири пъти по-мащабен от предишния, извършен през октомври 2006 г. Освен това новият взрив е бил произведен на малка дълбочина, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на японския печат.
Според експерти на организацията на Договора за обща забрана на ядрените опити взривът е бил на дълбочина от само 0,1 км.
Японски специалисти по анализ на сеизмичните вълни изчисляват, че огнището на предизвиканото от взрива изкуствено земетресение може да се намира на дълбочина от нула до пет км.
Повечето експерти на Запад и в Япония предполагат, че мощността на взрива през 2006 г. е била под 1 килотон в тротилов еквивалент. Тазгодишният взрив се оценява на около 4 килотона.
В същото време министерствата на отбраната на Русия и на Южна Корея вчера обявиха, че мощността на задействаното ядрено устройство може да е достигнала 20 килотона.
Ако това е така, той ще съответства приблизително на американските атомни бомби, хвърлени през август 1945 г. над Хирошима и Нагасаки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!