Първият петзвезден хотел в ивицата Газа блести с мраморни подове, пет луксозни ресторанта и прохладно кафене с изглед към белите пясъчни плажове и искрящото Средиземно море.
Единственото, което лисва, са гостите.
Почти всичките 222 стаи в новооткрития хотел, обзаведени с богато украсени с метални елементи лампи, телевизори с плосък екран, огромни легла и гледка към морето, остават празни.
Очакваните туристи обаче никакви ги няма, отбелязва АП.
Местните жители, повечето от които живеят бедно, могат само да мечтаят да отседнат в лъскавия хотелски комплекс.
От време на време край нея минават местни хора с магарешки каруци.
Според консервативните традиции на Газа жените не могат да плуват в басейна.
Няма и алкохол, тъйкато той е забранен от Хамас съгласно ислямския закон. Наскоро две жени с традиционни мюсюлмански забрадки и широки роби отпиваха питиета край басейна, докато децата им се цамбуркаха в него.
В началото на месеца предприемачът на хотела - палестинската инвестиционна компания "Падико" - реши най-сетне да го открие.
Компанията, контролен дял в която притежава политически независимият милиардер Муниб ал Масри, се надява да избие поне част от разходите си, а също в близките години заплетените проблеми на Газа най-накрая да бъдат решени.
"Рисковано е, но на нас в Газа ни е нужна промяна", казва мениджърът на връзките с обществеността Шади Ага.
Засега рискът не се оправдава.
В Газа няма чуждестранни туристи, само неколцина висши западни хуманитарни служители, които минават оттук.
На разположение са едва 80 стаи. Мениджмънтът не иска да харчи средства за поддръжката на останалите стаи, казва Ага.
В началото на месеца в целия хотел имаше само 10 гости, макар че беше ангажиран кралският апартамент, който струва по 880 долара на нощ.
Сред гостите имаше висши международни хуманитарни представители и двойка младоженци от Газа на меден месец, която искаше да бъде на хубаво място, разказва Ага.
Той не разкри кои са били тези хора, не каза и кой е бил настанен в кралския апартамент.
Приказката за струващия 47 млн. долара хотел "Ал Мащал" отразява тежкия хал
на ивицата Газа през последните десет години."Падико" започна строежа на хотела през 1998 г. - време, когато Газа преливаше от оптимизъм.
Палестинците бяха подписали временно мирно споразумение с Израел и имаше изгледи скоро да се сключи окончателна сделка за прекратяване на продължилия десетилетия конфликт. Очакваше се наплив от туристи.
Само че през 2001 г. районът бе обхванат от насилие. Независимо от ожесточените сражения с Израел към 2006 г. скелетът на хотела вече се оформи. Корпусът обаче пострада тежко от кратката гражданска война през следващите години, когато Хамас взе надмощие над съперническата фракция Фатах и заграби властта в Газа.
Палестинските бойци потрошиха над 180 прозорци по време на боевете, обясни Ага.
Битката остави палестинците разделени между две правителства- на Хамас в Газа и на ръководената от Фатах палестинска автономна власт на Западния бряг.
Двете територии са намират от двете страни на Израел, а палестинците искат лидерите им да им построят държава.За да озаптят Хамас, Израел и Египет наложиха блокада, която спираше вноса на строителни материали и ограничаваше притока на множество видове стоки в Газа.
Въпреки че базираната на Западния бряг фирма "Падико" няма връзки с ислямистко движение, компанията нямаше възможност да снабдява строежа с ключови материали.
Зданието пострада допълнително, когато през декември 2008 г. Израел предприе триседмична офанзива срещу Хамас.
В един момент хотелът беше улучен от два израелски снаряда.Сградата беше възстановена, но хотелът все още не можеше да бъде открит, тъй като мениджърите трябваше да приключат довършителните работи, като осигуряването на фитнес-оборудването.
Израелската блокада не допускаше внасянето на такива материали в Газа.
Подложен на значителен международен натиск заради кръвопролитния щурм над кораб от хуманитарна флотилия за Газа, при който бяха убити деветима активисти, през май миналата година Израел облекчи блокадата.
Хотелът най-после беше завършен и в края на юли отвори врати -
години след определения краен срок.
Очаква се хотелът да работи една-две години, за да се види как ще върви, каза представител на "Падико", който по нареждане на компанията запази анонимност. Крайната съдба на хотела ще зависи от съдбата на Газа.
"Ние си свършихме работата. Оттук нататък оставяме политиците и фракциите да решават", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!