П етролът удари шестгодишно дъно днес. И изглежда спадът ще продължи и през следващата година. В края на миналата седмица Организацията на страните износителки на петрол взе решение да остави квотите си за добив на нива от 30 млн. барела на ден.
Изтекла информация от конференцията във Виена, която вероятно беше опит за тестване на пазара, показа, че през октомври картелът е изпомпвал по 31.5 млн. барела на ден или доста над официалната квота. След като Bloomberg публикува новината, цените на суровината се сринаха с 3.6%.
Днес те отново падат. Контрактите за сорт Брент с доставка през януари поевтиняха с 4.5%, до 41.05 долара за барел, което е най-ниското им ниво от 2009 г. насам. Еквивалентните фючърси на американския лек суров петрол също удариха шестгодишно дъно, губейки 5.2%, до 37.88 долара за барел.
Иранският петролен министър Бижан Зангенех обяви, че вече „всеки прави каквото си иска“ и OPEC реално е изоставила официалните си цели за добив.
А Иран се подготвя да пусне на пазара около 1 млн. барела суров петрол на ден в началото на следващата година, веднага щом паднат санкциите върху износа на суровината от ислямската република.
Това не е единствената държава от петролния картел, която планира да увеличи добива си догодина. Както Саудитска Арабия, така и Либия разполагат със значителен неизползван капацитет. Русия също иска да изнася повече, а САЩ се стремят да пробият на световните пазари с шистовия си нефт.
Рияд дори може да започне да продава от петролните си резерви, ако се наложи да се бори за пазарен дял с Иран. Саудитска Арабия разполага с възможности да изкара на пазара още 2 млн. барела на ден, по данни на Международната агенция по енергетика.
Последните два случая на силно поевтиняване на суровината бяха през 1999 г. и в края на 2008 г., заради финансовата криза. След първия цените бяха отново повдигнати от втората война в Ирак през 2003 г. А възходът на икономиката на Китай и спекулациите на финансовите пазари продължиха да ги движат нагоре до срива им 5 години по-късно до нива около 35 долара за барел, от рекордно високите близо 150 долара за барел. След това китайският пазар и бавното възстановяване на развитите страни от кризата дадоха нов тласък на търсенето и върнаха цените към 90-100 долара за барел, преди настоящия спад.
Политиката на поддържане на излишък от петрол на международните пазари вече повече от година може да изиграе лоша шега на OPEC и да превърне страните от картела от съюзници в конкуренти.
Според МАЕ съвкупните им приходи от износа на суровината ще намалеят от средно 1 трилион долара годишно през последните пет години, до под 550 млрд. долара през 2015 г.
Така, на фона на ограниченото търсене, заради забавянето на икономика на Китай, пазарният дял се превръща в ключов фактор за оцеляването на много от държавите-членки на OPEC. А по-евтиният петрол означава и спад на цените на дизела, бензина и другите горива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!