Руският премиер Владимир Путин лично пусна днес в експлоатация петролопровода "Източен Сибир - Тихия океан" (ВСТО) и даде старт на товаренето на първия танкер с нефт.
Основната цел на тръбопровода е транспортирането на петрол от нефтодобивните райони на Западен и Източен Сибир до Далечния изток и перспективните пазари на Азиатско-тихоокеанския район.
С едно кликване на компютърната мишка Путин стартира процедурата по напълването на руския танкер за Хонгконг в петролния терминал на пристанище Козмино, посочва Асошиейтед прес.
Това е важно събитие за Русия, заяви Путин на тържествената церемония в град Находка, в Приморския край на Русия.
Това е стратегически проект, който ни дава възможност да излезем на растящите пазари на Азиатско-тихоокеанския район, добави той.
Русия се стреми да диверсифицира износа на енергоизточници, който досега беше насочен главно към Европа, отбелязва АП.
Това е чудесен новогодишен подарък за Русия,
каза Путин, поздравявайки работниците за "грандиозната" работа.
По неговите думи строителството на терминала в Козмино е струвало 60 млрд. рубли (2 млрд. долара).
Системата ВСТО ще бъде технологично свързана със съществуващите магистрални тръбопроводи на "Транснефт" и ще позволи да бъде създадена единна мрежа, осигуряваща оперативно разпределяне на петролните потоци по територията на Русия на запад и на изток.
Решението за изграждане на първия етап от петролопровода бе взето на 31 декември 2004 г.
За пет години завършихме всичко, което бяхме замислили, каза руският премиер.
Козмино е крайната точка на новия петролопровод, който ще се захранва със суров петрол от полетата в Източен Сибир. Строителството на първия участък с дължина 2750 км от Тайшет, Иркутска област, до Сковордино - на границата с Китай, бе завършено миналия месец.
Предстои през 2011 г. петролопроводните системи на Русия и Китай да бъдат свързани, след което ще започне преносът на петрол.
Стойността на този първи етап на системата е 360 млрд. рубли.
Проектът беше завършен бързо благодарение на сделката между Москва и Пекин през февруари, по силата на която Китай предостави 25 млрд. долара на руските енергийни компании в замяна на петролни доставки за следващите 20 години.
Вторият участък, от Сковордино, в руския Далечен изток, до залива Козмино с дължина 2100 км, трябва да бъде завършен през 2012 г. До тогава петролните доставки ще се пренасят по железопътната линия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!