„Само по себе си оръжието на петрола няма да спечели войната в Украйна, но може би тъкмо то накара Владимир Путин да седне на масата за преговори“, заяви Ребека Грант от базирания във Вирджиния институт „Лексингтън“ пред Newsweek миналата седмица, визирайки санкциите, обявени от Министерството на финансите на САЩ на 10 януари.
Поне засега изглежда, че тези мерки дават резултат. Путин, който доскоро отказваше преговори за прекратяване на войната, се съгласи да започне дискусии, както обяви бившият президент Доналд Тръмп миналата сряда в публикация в Truth Social.
На 10 януари Министерството на финансите наложи широк спектър от санкции, насочени срещу продажбите на руски петрол, особено срещу „сенчестия“ флот – кораби, които транспортират санкциониран петрол от Русия.
САЩ санкционираха 183 съда, като 143 от тях са танкери. Според платформата за данни и анализи Kpler, мерките засягат кораби, превозващи около 42% от руските петролни морски доставки. Според Lloyd’s List, този дял може да достигне дори 50%. Американските санкции последваха действия на Обединеното кралство и Европейския съюз, които през декември включиха в списъците си 90 кораба.
Освен това, Министерството на финансите санкционира и търговци на петрол, превозвачи и застрахователи.
Огромен скок на приходите на Русия от петрол и газ
Мерките бързо нарушиха потока на санкционирания руски петрол към Китай и Индия, като милиони барели останаха блокирани на танкери, тъй като малцина искат да рискуват сблъсък с американските власти. Сега купувачите търсят петрол от източници, различни от Русия. В резултат на това суровият петрол от Близкия изток е в голямо търсене, както и този от Ангола и Бразилия. Казахстан също се възползва от ситуацията.
„Добра работа, Министерство на финансите“, коментира Грант.
През декември 2022 г. страните от Г-7 наложиха санкции върху руския петрол, продаван на цена над 60 долара за барел. За рафинираните петролни продукти бе въведен лимит от 100 долара за барел.
През последните две години руският петрол, натоварен в арктическите и източните пристанища, се продаваше над установените тавани, а голяма част от този санкциониран петрол се озоваваше в Индия и Китай.
Петролът е най-важният експортен продукт на Русия и, според бившия британски разузнавач Филип Инграм, „единственият фактор“, който позволява на Путин да продължи войната.
Както Инграм коментира пред британското издание Express, западните санкции в крайна сметка ще засегнат руското селско стопанство и цялостната икономика. „Можем да станем свидетели на пълния колапс на руската икономика“, каза той, като прогнозира, че това може да се случи още тази година.
America's 'Oil Weapon' Hits Russia Hard | Opinion https://t.co/fUNzNovFaJ
— HUMANIX BOOKS (@humanixbooks) February 19, 2025
Не всички обаче са съгласни с този анализ. „Санкциите на Байдън от 10 януари срещу сенчестия флот от руски танкери може временно да намалят приходите на Путин от петрол“, заяви Ребека Кофлър, бивш анализатор в Агенцията за военно разузнаване на САЩ и автор на книгата „Книга за Путин: Тайният план на Русия за победата й над Америка“. „В дългосрочен план обаче тези приходи вероятно ще се възстановят. Това вече се е случвало в миналото, когато въвеждахме тавани за цените на петрола.“
Досега нито САЩ, нито партньорите им бяха особено стриктни в налагането и прилагането на санкции. Този път обаче може да е различно.
„Флотите на НАТО в Балтийско море ще се радват да преследват сивите и черни танкери, които пиратстват руски петрол към Китай и други страни от пристанища като Приморск“, коментира Грант от „Лексингтън“. „Всяка година САЩ и НАТО провеждат морското учение BALTOPS с над 50 кораба, така че сега те може би ще могат да се заемат с издирването на 183-та санкционирани съда.“
Изваждането на тези кораби от експлоатация би било добро решение, но още по-ефективно би било да се санкционират купувачите на незаконния петрол.
„Успехът на тази мащабна операция до известна степен ще зависи от китайските власти и от това дали те ще продължат да допускат санкционираните танкери в своите пристанища“, коментира Lloyd’s относно санкциите на Министерството на финансите.
Но кой е дал на Пекин право на вето върху американските санкции? Успехът на тези мерки трябва да зависи единствено от решителността на самото Министерство на финансите.
MAE: Санкциите не спират Русия да изнася петрол
Като цяло, от самото начало на войната администрацията на Байдън се страхуваше да посочи Китай или да наложи санкции на Пекин за неговата цялостна подкрепа за руската военна машина. Китай, който даде „зелена светлина“ на инвазията с партньорството си с Русия „без ограничения“ през февруари 2022 г., предостави на Путин икономическа, банкова, дипломатическа, пропагандна и разузнавателна помощ. Освен това китайски компании доставяха на Русия оръжия и други необходими материали за войната, а Пекин дори може да е помогнал на Северна Корея да снабди Русия с войници, артилерийски снаряди и ракети с малък обсег.
През 2024 г. „сенчестите“ танкери продължиха да разтоварват руски петрол в Китай.
През януари провинция Шандун обяви, че затваря пристанищата си за кораби, санкционирани от САЩ. В тази провинция частни рафинерии, известни като „чайници“, купуваха санкциониран петрол от Русия, както и от Иран и Венецуела.
Въпреки това Шандун продължава да заобикаля санкциите. Според TradeWinds, панамският танкер Mermar, тип Афрамакс, е чакал край бреговете на Шандун с руски петрол на борда. На 15 януари корабът акостирал в пристанище Лонгкоу, ставайки първият санкциониран съд от списъка от 10 януари, който разтоварва товара си.
Но какво толкова важно има в това, че един кораб е разтоварил санкциониран петрол в китайско пристанище?
„Когато държавни субекти купуват енергия, транспортирана от „тъмни“ кораби, контрабандата се узаконява и на практика става легална“, коментира пред Newsweek Джонатан Бас от американската енергийна компания Argent LNG. „Министерството на финансите при Тръмп трябва да удари твърдо правителствата, които заобикалят санкциите от 10 януари.“
* Във видеото: Австрия с остра реакция към Русия заради спрени доставки на газ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!