Д нес цените на петрола отново паднаха. Еталонният за Европа и 80% от света сорт Брент поевтиня до 36.33 долара за барел с доставка през януари, което е най-ниското му ниво от 26 декември 2008 г. насам.
Само че на световните пазари вече се предлага петрол и за близо 20 долара за барел. По данни на „Блумбърг“ кошницата от мексикански сортове суров петрол се търгува за 28 долара за барел. Ирак продава суровината в Азия на цени от 25 долара за барел.
А в западна Канада някои производители вече предлагат нефтени контракти за под 22 долара за барел.
На практика около две трети от произвеждания в глобален мащаб суров петрол остава рентабилен дори при тези ценови нива.
За останалата над една трета производителите не могат да реализират икономическа печалба, т.е. няма как да покрият всичките си разходи.
Толкова евтин петролът не е бил от Голямата рецесия през 2008-2009 г. Тогава обаче глобалната икономика беше под натиска на последствията от финансовата криза. А търсенето на суровината беше паднало и заради спекулативната търговия, която през 2008 г. повдигна цените на петрола до рекордно високи нива. През 2009 г. цените стояха на достигнатите дъна сравнително кратко време.
Сега положението е съвсем различно. Световната икономика се възстановява и въпреки забавянето на темповете на растеж в Китай и други развиващи се страни, за криза не може да се говори.
По всичко личи, че става въпрос за пренареждане на пазара с дългосрочни последици. Иронично, но сега тези, които продават най-евтино, са принудени да увеличават добива с най-много, тъй като става въпрос за петрол с високо съдържание на сяра и по-малко търсене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!