П арвовирус В19 е вирус, който причинява често срещано детско заболяване, наричано още "пета болест" или "еритема инфектиозум".
(Във видеото може да научите повече за: Как да намалите риска от заразяване с коронавирус)
Само преди няколко дни дете на 3 години и половина почина в Гърция заради тежката зараза. Националната организация за публично здраве подаде сигнал до медицинските асоциации в южната ни съседка за ръст на заразите с парвовирус сред децата в детските градини в Солун.
Но какво знаем за този смъртоносен вирус?
Симптоми:
Около 2 от 10 души, които се заразяват с този вирус, нямат симптоми.
Когато се появят симптоми на инфекция с парвовирус В19, те обикновено са леки и могат да включват следното:
- Треска
- Главоболие
- Кашлица
- Болки в гърлото
- Обриви
- Болки в ставите
Обриви
Дясната страна на лицето на това момче показва признаци на еритема инфектозум или болестта на Пети.
Най-честият обрив, свързан с инфекция с парвовирус В19, е червеният обрив по лицето, наричан още обрив на "ударената буза". Този обрив обикновено се появява няколко дни след първоначалните симптоми, изброени по-горе. Той е по-често срещан при деца, отколкото при възрастни.
Can humans develop heart worms like in (canine) but human parvovirus (5th disease) when auto immunity is compromised? Just a question pic.twitter.com/D4QLqgyOc6
— Patriot4Good (@MtTryon) November 29, 2021
Ако имате инфекция с парвовирус В19, може да получите втори обрив няколко дни по-късно по гърдите, гърба, седалището или ръцете и краката. Обривът може да е сърбящ, особено по стъпалата на краката. Той може да бъде с различна интензивност и обикновено изчезва за 7 до 10 дни, но може да се появява и изчезва в продължение на няколко седмици. Когато започне да изчезва, той може да изглежда като дантела.
Болезнени или подути стави
Ако имате инфекция с парвовирус В19, може да получите болка и подуване на ставите. Това се нарича синдром на полиартропатията. Той е по-често срещан при възрастни, отколкото при деца, и може да се появи по-често при жени. Някои възрастни с инфекция с парвовирус В19 може да имат само болезнени стави, обикновено в ръцете, краката или коленете, и да нямат други симптоми. Болката в ставите обикновено продължава от 1 до 3 седмици, но може да продължи месеци или повече. Обикновено тя отминава без дългосрочни проблеми.
Усложнения
Инфекцията с парвовирус В19 обикновено протича леко при деца и възрастни, които иначе са здрави. При някои хора обаче тя може да причини сериозни здравословни усложнения, засягащи нервите, ставите или кръвоносната система. Установено е, че при някои пациенти с определени кръвни нарушения или с отслабена имунна система тя предизвиква силно понижаване на кръвната картина (анемия).
Диагноза
Лекарите често могат да диагностицират "петата болест" само като видят обрив по лицето на пациента. Няма рутинен лабораторен тест за диагностициране на инфекция с парвовирус В19.
Превенция
Измиване на ръцете
Не съществува ваксина или лечение, които могат да предотвратят заразяването с парвовирус В19. Можете да предпазите себе си и другите от парвовирус В19, като предприемате ежедневни превантивни мерки, като например:
- Често мийте ръцете си със сапун и вода
- Покривайте устата и носа си, когато кашляте или кихате
- Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си
- Избягвайте близък контакт с болни хора
- Останете вкъщи, когато сте болни
Важно е да се спазват стандартните практики за контрол на инфекциите, за да се предотврати разпространението на парвовирус В19.
Лечение
Инфекциите с парвовирус В19 обикновено са леки и преминават сами. Заболелите обикновено се възстановяват напълно. Лечението обикновено включва облекчаване на симптомите, като треска, сърбеж и болки и подуване на ставите.
Хората, които имат усложнения от инфекция с парвовирус В19, и тези, които са заразени по време на бременност, трябва да се обърнат към своя доставчик на здравни услуги, за да се определи дали е необходимо допълнително клинично лечение.
Статията е създадена с информационна цел. Ако имате притеснения за здравословното си състояние-потърсете специалист!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!