Токът е спрял и нищо не работи. Как се предполага, че ще преживея деня? Пред този въпрос бяхад милиони хора в понеделник в Испания и Португалия по време на най-лошото прекъсване на тока в историята им.
Питаме хората, които са прекарали деня без ток, какво им е помогнало да продължат с живота си и какви основни неща са им липсвали по време на прекъсването, пише Би Би Си (BBC).
- Пари в брой
Плащането с телефон и карта се е превърнало в норма, но в градовете в Испания и Португалия се образуваха опашки пред банкоматите – поне тези, които все още работеха – тъй като магазините спряха да използват плащанията с карта. „Успяхме да платим за кафетата си с карта, когато прекъсването започна, но по-късно нямахме пари в брой, така че не можехме да си купим нищо“, каза 26-годишният Ед Роу от Мадрид.
32-годишната Грейс О'Лиъри, която също живее в столицата на Испания, каза, че тя и майка ѝ броели монети, за да видят дали имат достатъчно пари, за да си купят вино от магазин на ъгъла. „Парите в брой, очевидно, са наистина цар“.
28-годишният Хайме Джорджо имал късмета да има малко пари в брой, което му позволило да си купи храна и други стоки от първа необходимост. „В Мадрид беше доста хаотично, нямаше метро и не можеше да се изтеглят пари в брой. Имах пари в брой, но съквартирантът ми нямаше, така че трябваше да му дам пари назаем, за да си купи неща“, споделя той.
- Радио
Спирането на тока доведе и до информационно затъмнение, тъй като хората прекараха деня без интернет, WhatsApp, обаждания и телевизия. „Пълната загуба на комуникация беше най-объркващото и тревожно нещо... остана ни само да спекулираме за причината и да събираме новини от хората в квартала“, каза Даниел Клег от Барселона. 42-годишният мъж каза, че липсата на информация го е накарала да погледне небето, за да види дали самолетите все още летят.
Зигфрид и Кристин Бушлютер са настроили стар транзисторен радиоприемник на местни радиостанции, за да разберат какво се случва, след като телефоните им спряха да работят и токът спря в селския им дом извън столицата на Испания.
82-годишната Кристин обясни: „Трябваше да продължаваш да навиваш и навиваш. Беше доста странна ситуация. Роден съм в Берлин по време на войната и това ми напомни за онези дни, когато родителите ми се опитваха да получат новини – върна ме назад“. Двойката смята, че прекъсването на електрозахранването ще доведе до бум в търсенето на радиостанции с батерии.
И това е и в списъка за пазаруване на Даниел. „Основно оборудване за връщане към основните комуникации и информираност, за което напълно забравих да си спомня“.
- Консерви
Микровълновите печки, фритюрниците с горещ въздух и някои котлони и фурни изискват електричество. Но в понеделник храна, която не изисква електричество за затопляне или приготвяне, беше търсена. В супермаркетите купувачите образуваха дълги опашки и панически купуваха основни продукти – напомняйки за сцени от пандемията от COVID-19.
„Купихме много храна, която нямаше да се развали, като риба тон в консерви, за всеки случай“, казва актьорът Хайме. „Прекъсването на електрозахранването продължи само един ден и сега имаме толкова много храна, но по-голямата част от нея няма да се развали, тъй като лесно се консервира“, добави той.
Лесли Елдер от град Фортуна в югоизточна Испания каза: „Опитът да намеря храна, която не е нужно да затопляме, беше по-труден, отколкото си мислехме. Така че в крайна сметка ядохме шунка и сирене за вечеря“. Тя добавя, че малък газов котлон за затопляне на храна в тиган би бил полезен.
- Свещи и факли
На целия Иберийски полуостров хората се обърнаха към свещите, за да осветят тъмните пространства. Ричард, който живее в испанския град Алкала де Енарес, каза, че нито една улична лампа не светела, когато се стъмнило навън. „Хората се ориентираха с фенерчета. Беше доста сюрреалистично да видя гледката от прозореца си напълно черна, особено след като живея до двупосочен път“, каза той. В свободното си време правя свещи и за щастие имах няколко в резерв, за да мога да виждам в тъмното“, разказва той.
Сара Бакстър от Барселона каза, че дори е използвала котлон със свещи, за да затопля храна. „Можехме да затоплим боб и ориз и да заврим вода за бързи картофи“, каза тя. „Беше много по-безопасно от къмпинг котлон на пропан в апартамента“. Въпреки че свещите и откритият пламък могат да представляват риск от пожар.
- Външна батерия
Без ток хората разчитаха на батерии в устройствата си. В Мадрид хората се редяха на опашки пред магазини за електроника, за да се сдобият с външна батерия. За щастие на Сара, тя имаше слънчево зарядно, което поддържаше телефона ѝ зареден за десет часа без ток, и помогна на възрастната си съседка да направи същото.
Лесли казва, че батерията на Kindle ѝ се изтощила. „Нямаше телевизор, нямаше пъзел Scrabble на телефона ми. Така че наличието на няколко книги щеше да е полезно“, каза тя.
Но за други липсата на достъп до интернет и устройствата им беше облекчение. „Всеки разчита толкова много на технологиите, че това е доста приятно напомняне, че можем да бъде по-независими“, каза Ед. „Не е нужно да си свързан с всички през цялото време“, каза 23-годишната му съквартирантка Хана Щайнер. „Прекарвах си добре със съквартирантите си“.
24-годишната Сара Франсиско от Лейрия, в централна Португалия, каза: „Чувствам, че това нещо, което се случи, беше важно, за да ни накара да бъдем по-осъзнати и да осъзнаваме по-добре навиците си“.