Пет години след COVID-19: Какво научихме и какво ни очаква?
Източник: Getty

П ред пет години, на 11 март 2020 г., Световната здравна организация обяви COVID-19 за пандемия. Дали тя е приключила, зависи от това кого питате, пише ScienceNews. Няма ясни критерии за определяне на края на пандемията, а вирусът, причиняващ заболяването — SARS-CoV-2 — продължава да мутира и да заразява хора по целия свят.

„Дали пандемията е завършила или не е въпрос на интелектуален дебат,“ казва клиничният епидемиолог и дългогодишен изследовател на COVID, Зияд Ал-Али от Вашингтонския университет в Сейнт Луис. „За семейството, което загуби близък преди седмица в интензивното отделение, тази заплаха е реална. Болката е истинска. Тази загуба е реална.“

От тогава светът изглежда много по-различно. Учените и изследователите са научили много за вируса — как заразява хората, какви са най-ефективните форми на лечение и кои фактори увеличават риска от развитие на дълъг COVID.

През последните пет години изследователите откриха много за вируса и начините да се противодейства на разпространението му. Но пандемията също така открива проблеми в здравеопазването, недостатъците в здравните системи и силата на международното сътрудничество. Въпреки това, остава трудно да се предскаже как Съединените щати и други държави ще се справят с COVID-19 в бъдеще, да не говорим за потенциални нови пандемии.

През последните две години здравни специалисти, учени и политици започнаха да се ориентират към справяне с COVID-19 като с ендемично заболяване, което постоянно присъства и може да се усилва през определени сезони.

Все пак остават много неясноти. Здравните специалисти продължават да работят върху намирането на отговори на въпроси като колко хора наистина са починали от COVID, колко време вирусът е циркулирал незабелязано в САЩ и какъв е неговият произход, пише ABC News.

„Знаем, че вирусът се е появил в Китай, около град Ухан. Това е много ясно,“ казва д-р Камерън Улф, специалист по инфекциозни болести и професор в Медицинския факултет на университета Дюк, пред ABC News. „Знаем кога [медицинската] общност го е идентифицирала, но не знаем колко време е циркулирал преди това. Мисля, че това беше част от ужаса.“

Колко души са починали от COVID-19?

Към 9 март 2025 г. има 7 090 763 потвърдени смъртни случая, причинени от COVID по света. Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че е имало 14,9 милиона смъртни случая, свързани с пандемията от COVID-19 между 1 януари 2020 г. и 31 декември 2021 г

Към 6 март най-малко 1 222 603 американци са починали от COVID-19, според данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията. В момента САЩ държат рекорда за най-голям брой смъртни случаи от всяка страна в света, според данни на СЗО. 

Експертите обаче смятат, че реалният брой на загиналите е много по-висок.

„Повече от милион души са трагедия сами по себе си, нека започнем с този очевиден факт,“ казва Улф. „Мисля, че числата са много трудни за определяне поради една основна причина.“

Определянето на точната причина за смъртта може да бъде сложен процес, обяснява Улф. Някой може да почине от COVID пневмония — белодробна инфекция, причинена от вируса — или да умре от инфаркт след заразяване с COVID. 

Друг пример е възрастен човек, който се заразява с COVID-19. Той може да се дехидратира или да счупи кост — защото дехидратацията влияе на здравето на костите — и да претърпи фатални усложнения, обяснява Улф.

„Как преброявате тези резултати, е наистина важно, защото за мен този човек нямаше да получи инфаркт или да се дехидратира и да падне, ако не беше COVID, който да задейства това събитие,“ казва той. „Затова всъщност мисля, че е наистина важно да ги броим като смъртни случаи, свързани с COVID, но те са трудни за отчет и проследяване.“

Какъв е механизмът зад дългия COVID?

Учените не са сигурни какво причинява дългия COVID, но са идентифицирали определени рискови фактори, като основни здравословни състояния. Симптомите на дългия COVID могат да продължат седмици, месеци или дори години и включват, но не се ограничават до: треска, умора, кашлица, болка в гърдите, главоболие, затруднено концентриране, проблеми със съня, стомашни болки и болки в ставите или мускулите, съобщават от CDC.

Изследванията показват, че пациентите с дълъг COVID обикновено имат по-ниски нива на кортизол и тестостерон.

„Има няколко въпроса, на които все още нямаме отговори. Какъв е механизмът на заболяването? Защо някои хора се разболяват по-тежко от други?“ пита д-р Фернандо Карнавали, лекар по вътрешни болести и член на екипа в Центъра за грижи след COVID на планината Синай, пред ABC News.

Карнавали обяснява, че учените използват машинно обучение, за да изследват групи пациенти с дълъг COVID, с цел да определят механизмите, които причиняват състоянието.

„Имаме ли един отговор? Все още не, и вероятно ще имаме повече от един,“ добавя той.

Той уточнява, че механизмът може да не е един и същ за всички пациенти с дълъг COVID. Освен това различни хора могат да имат различни симптоми поради генетични предразположения.

„Някои от дефицитите, които имахме преди пет години, все още съществуват, но смятам, че всички трябва да разберем и да се надяваме, че изследванията с машинно обучение ще ни предоставят някои от отговорите, които като специалисти имаме нужда,“ добавя той.

Откъде се появи вирусът?

Съществуват две основни теории за произхода на вируса SARS-CoV-2.

Няколко американски агенции смятат, че вирусът е преминал от животни на хора, вероятно на пазар в Китай. От друга страна, ФБР, ЦРУ и Министерството на енергетиката са на мнение, че пандемията най-вероятно е резултат от лабораторно изтичане в Китай.

Доклад от април 2023 г. посочва, че и двете хипотези са правдоподобни, но повечето доказателства сочат към случайно изтичане от лаборатория в Ухан.

Ако вирусът действително произлиза от животни, остава въпросът какви точно видове могат да са преносители на вируса.

„Има много противоречива информация,“ казва Олсън-Гугърти. „Дали е дошъл от прилепи? Или е преминал през енотовидни кучета или цибетови котки? Или е създаден в лаборатория в Ухан?“

Улф отбелязва, че може би никога няма да разберем истинския произход на SARS-CoV-2, но опитите да се отговори на този въпрос помагат на учените да създадат стратегии за предотвратяване на бъдещи пандемии.

„Това беше същият въпрос, който си задавахме по време на пандемията от Ебола,“ добавя той. „Важно е да разберем откъде идва COVID-19, за да можем да предприемем мерки, които да предотвратят повторение.“

„Сега имаме по-добри механизми за безопасност, което е нещо хубаво,“ добавя Улф.

Подготвени ли сме за бъдещи пандемии?

Според изследвания на експерти от различни области, състоянието на подготовката за бъдещи пандемии е смесено.

„Мисля, че сме подготвени в някои аспекти, но не и в други,“ казва Питър Чин-Хонг от Калифорнийския университет в Сан Франциско. „Имаме напредък в прилагането на нови технологии за лечение.“

„Не, мисля, че ситуацията е още по-зле. Политизацията на COVID – ваксини, маски, лечения – всичко беше политизирано,“ отбелязва Ал-Али. „Ако се случи пандемия през 2025 г., прогнозата ми е, че ще има по-малък интерес към ваксините и мерките за обществено здраве, отколкото при COVID-19.“

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 7 минути

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 1 час

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

<p>Нови солени глоби въвежда Гърция</p>

Нови солени глоби въвежда Гърция

Свят Преди 3 часа

Ако един член на семейството извърши нарушение при спиране от движение на колата, всички остават без автомобил

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп се подложи на първия си медицински преглед

Свят Преди 4 часа

Тръмп неведнъж е обвиняван в липса на откритост по отношение на здравето си въпреки огромния интерес към благосъстоянието на американския главнокомандващ

Карта на Европа от IX в.

12 април: Византийски император нахлува в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Ето така би изглеждала Украйна, ако бъде разделена по примера на Берлин след Втората световна война (картата е генерирана с изкуствен интелект ChatGPT)

Предложение: Украйна да бъде разделена като Берлин след Втората световна война

Свят Преди 5 часа

„Почти може да се направи така, че да прилича на това, което се случи с Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона, британска зона и зона на САЩ“

<p>След трагедията със Сияна: протест в Телиш, затварят пътя</p>

След трагедията със Сияна: протест в Телиш, затварят пътя

България Преди 5 часа

Протестиращите ще се съберат в центъра на селото. От там шествие ще потегли към кръстовището на пътя Плевен – Луковит, където движението ще бъде блокирано

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Любопитно Преди 5 часа

Днес имен ден празнуват Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Любопитно Преди 5 часа

Корфу е истинска перла в северозападната част на Йонийско море

<p>Какво време ни очаква през уиекнда</p>

Какво време ни очаква през уиекнда

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите дни

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Технологии Преди 6 часа

Тя е използвала служители, които да вършат работата на алгоритмите

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Любопитно Преди 11 часа

Симпатичните Мария и Коци станаха “Супер двойка” за втори път

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Свят Преди 12 часа

Вестник и новинарски сайт са получили анонимно обаждане преди взрива в петък вечерта

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Свят Преди 12 часа

Той е роден в Торонто, син на двама бедни български имигранти

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 13 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Свят Преди 14 часа

"Целта беше титла", заяви Биляна Дудова след спечелването на бронзово отличие