Пентагонът откри две причини за война с Техеран. САЩ посочиха условията, при които войната с Иран ще стане неизбежна, пише руският вестник "Комерсант".
Министърът на отбраната на САЩ Лион Панета предупреди в неделя по телевизия Си Би Ес, че Ислямската република ще бъде ударена, ако Техеран директно започне да създава ядрена бомба, а също и в случай, че иранците затворят Ормузкия залив, през който минават близо 40 на сто от световния износ на петрол, напомня изданието.
Според шефа на Пентагона, засега Техеран планира само да създаде "известни възможности" в ядрената сфера - да получи суровина и технологии за разработка на бомба, пояснява всекидневникът.
"Комерсант" напомня изявленията на Техеран в края на декември, че Иран може да блокира Ормузкия проток, ако Западът наложи санкции върху петролния му износ.
Опасенията на Ислямската република не са безоснователни,
тъй като нейният отказ да прекрати обогатяването на уран все повече дразни опонентите на Иран.
Засилването на санкциите срещу Ислямската република може би ще включва и забрана да се доставят на Техеран продукти от преработка на петрол, които Иран е принуден да внася поради недостиг на мощности, предполага вестникът.
За да бъдат санкциите наистина усетени от иранското ръководство, те трябва впрочем да станат международни - да бъдат прокарани през Съвета за сигурност на ООН. Две от постоянните му членки с право на вето - Русия и Китай, засега смятат това за контрапродуктивно, но САЩ не губят надежда да разубедят Москва и Пекин.
Днес финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър заминава за Китай в опит да
убеди властите, че трябва да подкрепят санкциите срещу Техеран.
Експерти обаче смятат, че мисията му е обречена на провал. При все че иранският петрол е под 10 на сто от китайския внос на горива, Пекин се опасява, че изчезването му от пазара рязко ще вдигне световните цени на петрола, а това ще е сериозен удар за китайската икономика, силно зависима от вноса на горива, добавя "Комерсант".
При евентуално европейско ембарго върху вноса на петрол от Иран Ислямската република може да изгуби 17 на сто от целия си петролен износ. Най-големите държави потребителки на петрол вече започнаха консултации за съвместни действия, в случай че Ормузкият проток бъде затворен, пише "Росийская газета".
Ръководството на Международната енергийна агенция, което управлява стратегическите резерви на 28-те страни членки, обсъжда план, според който при изостряне на ситуацията САЩ, ЕС и Япония да отделят от запасите си за световния пазар по 10 млн. барела петрол и близо 4 млн. барела масла и горива денонощно.
Засега обаче жертви на новата "петролна война" стават граждани на Иран и на САЩ.
Вчера американецът от ирански произход Амир Хекмати бе осъден на смърт в Ислямската република за "сътрудничество с враждебна държава, подпомагане на ЦРУ и опити да обвини Иран, че е замесен в тероризъм", отбелязва "Росийская газета".
Членките на ЕС по принцип се съгласиха да забранят вноса на суров петрол от Иран. Далеч не всички европейски държави обаче са във възторг от ограниченията и най-вече основните потребителки на ирански нефт - Гърция, Италия и Испания, пише "Московский комсомолец".
Ако Техеран блокира протока и принуди Запада да компенсира недостига на петрол от стратегическите си запаси, според някои прогнози цената на "черното злато" ще надхвърли 200 долара за барел, изтъква вестникът.
Ситуацията е кризисна и се дрънкат доспехи, но тя едва ли ще доведе до голяма война, се казва в материала. Вероятността от силов вариант е 50 на 50, твърди цитираният в него руски експерт Анатолий Циганок.
Теоретично Иран би могъл да препречи Ормузкия проток, но страната не ще може да се отбранява срещу авиацията на САЩ и НАТО и американците ще разчистят за танкери Персийския залив. От друга страна, американците надали ще се осмелят да предприемат силови мерки. Неотдавна Иран проведе маневри край границата с Афганистан, а за САЩ сега е много важно да се изтеглят от тази държава, посочва аналитикът.
"Американците и натовците говорят за санкции вече от 15-20 години, но се съмнявам бойните действия да обхванат и иранска територия. Трябва да е ясно, че не става дума за Либия, нито за Ирак. Това е планинска страна, а иранската армия, макар да няма достатъчно добро оръжие, може да нанесе мощен ответен удар", добавя руският наблюдател.
В Близкия изток явно замириса на барут,
констатира обаче "Комсомолская правда", чийто експерт Александър Храмчихин прогнозира "бомбардировки тази година". "Казано просто, от Иран на всички им втръсна и май ще го унищожават заедно със Сирия. Не само със силите на САЩ, но и с тези на Турция и на арабски страни", казва той.
"Иран стана противник на практика за всички държави около него и най-вече за монархиите от Персийския залив начело със Саудитска Арабия. Очевидно е, че тъкмо те са организирали т. нар. арабска пролет, с чиято помощ се създава един вид нов арабски халифат. А Сирия и Иран - които са съюзници – пречат това да стане. САЩ ще съдействат за унищожаването на Иран, тъй като го нареждат сред основните си противници", заявява руският коментатор пред "Комсомолская правда".
Междувременно дипломати в Брюксел съобщиха, че срещата на министрите на външните работи от Европейския съюз, на която ще бъде решено дали ЕС да наложи петролно ембарго на Иран, вероятно ще се състои на 23 януари – една седмица по-рано от предвиденото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!