П ривърженици на правителството на Венецуела излязоха на митинг в отговор на продължаващите масови протести срещу властта в страната.
Продължаващите масови протести срещу управлението на Николас Мадуро започнаха в началото на февруари, като миналата седмица прераснаха в безредици. В тях загинаха 10 души, петима от които бяха застреляни, а ранените са над 100.
Причините за протестите
Гражданите на Венецуела протестират срещу непрестанно увеличаващата се престъпност в страната, срещу високите цени и липсата на основни стоки.
Eскалацията на престъпността и насилието в страната започна по времето на Чавес и страната вече е описвана като една от най-опасните в света. Според анализатори причина за това са ширещата се корупция, липсата на контрол върху притежанието на оръжие и липсата на инвестиции в полицията на страната.
Един от първите поводи, заради които хора излязоха по улиците на Каракас бе убийството на бивша мис Венецуела и съпруга ѝ пред петгодишната им дъщеря при въоръжен грабеж.
Инфлация и недостиг на основни стоки
Инфлацията за 2013 г. във Венецуела е 56,2%. Заради държавния контрол върху цените от миналата година Венецуела страда от постоянен недостиг на основни стоки като брашно, мляко и тоалетна хартия.
В отговор на дефицитите властите окупираха основни фабрики в страната, а малко преди местните избори през ноември 2013 г. Мадуро разпореди армията да окупира супермаркетите.
Венецуела страда и от недостиг на лекарства и медицински консумативи. На 21 февруари венецуелската медия "Глобовисион" съобщи, че лекарите в Университетската болница в Каракас са спрели да оперират пациенти заради липса на основни консумативи и лекарства.
Продължаващите масови протести срещу властта започнаха в началото на февруари, като миналата седмица прераснаха в безредици. В тях загинаха 10 души, петима от които бяха застреляни, а ранените са над 100
Президентът Мадуро не спира да повтаря, че протестите са част от стремежа на десни сили да свалят социалистическото му правителство и обвинява за тях САЩ.
В края на миналата седмица правителството на Венецуела отне пресакредитациите на журналисти от Си Ен Ен, след като Мадуро обвини американския тв канал, че не отразява правилно политическите протести в страната.
Освен икономически искания, протестиращите призоваха за освобождаване на задържаните при полицейските репресии и конкретно на популярния опозиционен лидер Леополдо Лопес, който е във военен затвор и е обвинен в подбуждане на насилие.
Участниците в антиправителствените протести искат също да бъдат разоръжени близките до властта въоръжени групи, които участват в репресиите срещу протестите.
Вчера в столицата Каракас и на други места в страната имаше и демонстрация на поддръжници на правителството, които бяха основно пенсионери. Възрастните поддръжници на властта са доволни заради облекчаването на условията за достъп до пенсии в последните години. Облечени в червено - цвета на последователите на покойния президент Уго Чавес - подкрепящите властта носеха венецуелски знамена и лозунги във възхвала на Мадуро.
Повечето участници в шествието бяха възрастни хора, отбелязва АФП. Привърженици на президента се събират почти всеки ден в отговор на протестите на опозицията и преди всичко на студентите, започнали на 4 февруари в Сан Кристобал и обхванали и други градове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!