З а първи път в историята в град, в който са провеждани Летни олимпийски игри, се провеждат и зимни такива. Това е Пекин. По всичко изглежда, че зимната олимпиада в Китай тази година ще разчита изцяло на изкуствен сняг. Това също е исторически прецедент.
Повече от 100 генератора за сняг и 300 снежни оръдия ще работят за покриване на пистите с изкуствена снежна покривка. Направен от хората сняг ще се използва не само в Пекин, но и в северните планински курорти, които са домакини на състезания от олимпийската програма.
Там поне температурите са отрицателни за разлика от китайската столица, където времето е сравнително топло. Но нито в Янджин, където са алпийските писти, нито в Калган, където се провеждат много от другите състезания, включително биатлонът, се очакват снеговалежи по време на олимпиадата.
Откриват XXIV зимни олимпийски игри в Пекин
Всичкият сняг ще бъде изкуствен. Той се състои от 70% лед. За генерирането му ще бъдат използвани 185 милиона литра вода и то ако няма по-топли дни, в които топенето ще трябва да бъде компенсирано с повече производство. И това в страна, където недостигът на прясна вода е сериозен проблем.
В Китай живее около 20% от световното население, но там се намира само 7% от прясната вода. Цели региони, особено на север, включително Пекин, страдат от недостиг на вода, по-лош от този в Близкия изток. Хиляди китайски реки са изчезнали заради глобалното затопляне и индустриалното свръхпотребление в последните десетилетия.
Бум на COVID-19 в олимпийския тим на Германия
А според някои оценки 80% до 90% от подземните води в Китай и половината от речните води са твърде замърсени за пиене, като повече от половината от подземните води и една четвърт от речните води не могат да се използват дори за промишлени нужди или земеделие.
Отговорността за снежната покривка на олимпиадата носи италианска фирма. Китайските организатори настояват, че игрите ще бъдат въглеродно неутрални. Теоретично всички обекти ще се захранват с възобновяема енергия. А за генериране на снега ще се използва замразен до минус 78,5 градуса по Целзий въглероден диоксид, вместо разрушителните за озоновия слой хидрофлуоровъглеводороди. Организаторите посочват също, че най-новите машини за сняг употребяват 20% по-малко вода.
На практика обаче регионът, където се провежда олимпиадата е много сух. Пекин в момента е заобиколен от безкраен кафяв пейзаж. През следващите две седмици не се очакват никакви валежи. А температурите, въпреки че през нощта ще падат до минус седем градуса, през деня ще достигат до плюс 8.
Същевременно китайската икономика e енергоемка. Дефицитът на електроенергия от последните месеци на миналата година беше преодолян след намесата на държавата, която вдигна производствените квоти на въглищните мини. Производството на изкуствен сняг обаче изключително енергоемък процес. И огромното количество възобновяема енергия, която ще бъде използвана за олимпиадата, ще трябва да бъде компенсирано от други източници за индустрията.
Традиционно производството на сняг разчита на температури около или под нулата. За ниската надморска височина и сравнително топлото време в Пекин обаче трябва да се използва друг подход. За целта в китайската столица са разположени мощни ледогенератори и охладителни кули.
И ако това, което прави Китай в момента изглежда тревожно, то проблемите тепърва ще се задълбочават.
Според изследване на университета „Лъфбъроу”, до 2050 г. по-малко от половината курорти, които досега са били домакини на Зимните олимпийски игри, ще имат достатъчно снеговалежи за подобни състезания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!