Т е пристигат с препълнени коли и автобуси, за да се възползват от изгодния обменен курс на лирата и да напазаруват евтино. Както информира агенция "Асошиейтед прес", българите и гърците масово са се втурнали към Турция на пазар, пише "Дойче веле".
"Шпигел" припомня, че миналата седмица президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви мерки срещу обезценяването на турската лира.
През декември тя достигна исторически спад - 18,36 лири за един щатски долар – обезценяване с над 60 процента за една година. След обявяването на мерките курсът се повиши донякъде - в понеделник един долар се обменяше за 11,4 лири. Но това пак е с 35 процента по-малко, отколкото преди година.
"Пазаруват като луди"
Българите пазаруват най-масово в Одрин - минават през обменните бюра и тръгват по пазари и супермаркети. Агенция „Асошиейтед прес" цитира жена, тръгнала още в три часа през нощта, за да бъде на сутринта в Одрин. Сменила си 200 лева за турски лири и се втурнала към магазините. Друга жена казва, че дошла да купи подаръци за децата и внуците, тъй като в България е много по-скъпо.
Пред "Euronews" дошлата също от България Гюлфие Осинова казва следното: "За мен е по-практично да пазарувам тук. Купувам дрехи и храна, както и всичко останало, от което имаме нужда за нас, за децата и за внуците. В България всичко е много по-скъпо. Обмених 500 лева - това ще стигне за всички ни".
Турция се намира в икономическа криза с инфлация от над 21 процента, по официални данни. Но за купувачите от България стоките в турските дюкяни са изключително евтини. В последните седмици чужденците са станали четири пъти повече, казва Бюлент Рейсоглу от управата на пазарите в Одрин. Той разказва, че паркингите са пълни с български коли. "Пазаруват като луди без да знаят какво купуват" - така той описва ситуацията и допълва, че хората купуват определени стоки в огромни количества.
И хората от съседна Гърция идват да обменят своите евро в лири и да пазаруват. Една от купувачките споделя, че се радва на възможността да купи подаръци за семейството си.
Обвинения срещу икономисти и журналисти
Междувременно турският Банков надзор внесе жалби срещу бивши ръководители на Централната банка, журналисти и икономисти с обвинението, че били повлияли на курса на лирата с мненията си, изразени в социалните мрежи. Разпоредбата, която била нарушена по този начин, се отнася до разпространението на "необосновани твърдения, които вредят на името на определена банка или могат да го опетнят", информира агенция "Ройтерс". В обвиненията така и не се посочва от кои точно изказвания са предизвикани.
Цените в Турция вече стават жестоки
Критици на Ердоган: В Турция започва лов на вещици
Турция на Ердоган: "Той живее като султан, докато ние се борим да оцелеем"
Проектът на Ердоган, който надминава всичко досега
DW: Защо Ердоган забрани числото 128?
Защо в Турция масово се запасяват със злато
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!