Т алибаните изпратиха делегация от свои представители в Панджшир за преговори с Националния фронт на съпротивата. Това съобщи говорителят на движението „Талибан” Сухейл Шахин.
Водачът на Националния фронт на съпротивата Ахмад Масуд също обяви, че е готов на преговори.
И двете страни искат да избегнат възобновяване на гражданската война в страната.
Въпреки че изглежда малка на фона на останалата част от Афганистан долината Панджшир е естествена крепост. До нея се стига единствено през тесен криволичещ пролом на едноименната река. Той е с надморска височина близо 4 километра. Излизането става през подобен пролом, който обаче се намира още по-високо в планините Хиндукуш. Околните върхове се издигат на близо 6 километра надморска височина.
Панджшир отхвърли ултиматума на талибаните
Това прави долината изключително трудна за превземане дори при условие, че противникът има пълно въздушно превъзходство. А без такова всяко нападение би било на практика безсмислено.
Долината е дълга 150 километра и в нея живеят около 170 хил. души. Повечето са таджики, което обяснява липсата на талибани в района. По-голямата част от последователите на движението „Талибан” са от племето пущуни.
По време на хаотичното управление на поддържаното от САЩ правителство след свалянето от власт на талибаните през 2002 г. долината Панджшир беше едно от най-сигурните места в Афганистан.
Освен с живописните си пейзажи и историята си като непревземаема крепост, тя е известна и със залежите си от изумруди.
Талибаните твърдят, че са обградили долината и са я обсадили. Нещо което е твърде малко вероятно, тъй като с околните планини става въпрос за район с площ 3,6 хил. квадратни километра.
Ултиматум на талибаните към последната свободна крепост на Афганистан
В събота талибаните поискаха съдействие за дипломатическо решение от Русия. В неделя дадоха четири часа на съпротивата в Панджшир да се предаде, но ултиматумът им беше отхвърлен.
Али Назари, ръководител на външните отношения на Националния фронт на съпротивата в Афганистан коментира пред Би Би Си, че в долината има около 9 хил. бойци, въоръжени включително с тежка бронирана техника и хеликоптери. Няма как тази информация да бъде потвърдена от независим източник.
Крайната цел на Националния фронт на съпротивата е децентрализирана форма на управление в страната.
„Националния фронт на съпротивата вярва, че за траен мир трябва да се справим с основните проблеми в Афганистан”, посочи Назари. „Афганистан е държава, съставена от етнически малцинства, никой не е мнозинство. Това е мултикултурна държава, така че се нуждае от споделяне на властта - споразумение, при което всеки вижда себе си във властта”.
Наличието на една група, доминираща в политиката, ще доведе до „вътрешна война и продължаване на настоящия конфликт”.
„Ние предпочитаме мира и даваме приоритет на преговорите”, заяви Назари, но подчерта, че ако преговорите се провалят, Националния фронт на съпротивата не се страхува от война.
„Опитът ни през последните 40 години показа, че никой не е в състояние да завладее нашия регион, особено долината Панджшир. Съветската армия със своята мощ не успя да ни победи. Не мисля, че в момента има сила в Афганистан сравнима със съветската армия. И талибаните също преди 25 години, те се опитаха да превземат долината и се провалиха, като бяха изправени пред смазващо поражение”.
Picture of Panjshir forces playing volleyball today,Afternoon bazark district.✌❤🇦🇫🌍#Panjshir #AhmadMassoud pic.twitter.com/rEeL7RReJO
— شریف پویا Sharif Pooya (@SHARIFpooya) August 22, 2021
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!