Б ягството на Париж от рекордно високите температури, обхванали части от Европа това лято, може да бъде краткосрочно отлагане на последиците. Проучване установява, че градът може да има най-голям брой смъртни случаи, свързани с горещи вълни от всяка европейска столица до 2050 г. – когато температурите могат да скочат до 50° C
Това разказва журналистът на Voice of America (VOA), Лиза Брайънт в своя репортаж от Париж.
Лятото на 2022 г. предупреди, какво може да очаква Париж вследствие на климатичните промени в бъдеще.
За да се справи с климатичната криза, градският съвет на Париж има план за радикално обновяване на столицата - за не толкова далечния ден, когато температурите достигнат 50 градуса по Целзий, съобщи VOA.
Градският съветник Мод Лелиевр е автор на плана, наречен „Париж при 50° C“.
„Целта на този доклад беше да се анализира ситуацията в Париж и последиците от изменението на климата, да се създадат нови решения за преодоляване на жегите в града“, коментира Лелиевр.
Какво създава климатичната криза в Париж?
Това е гъсто населен град с малко паркове и открити пространства. Изграден от материали, които абсорбират топлината, казва Лиза Брайънт. Париж иска да се превърне в един от най-зелените градове в Европа. Управлението на града си е поставило за цел Париж да бъде климатично неутрален до 2030 г. Новият план на градския съвет представлява мини градска революция, съобщава VOA.
„Трябва да адаптираме всички улици около нас с дървета и растителност, за да създадем зелени коридори. Освен това трябва да адаптираме сградите. Това означава по-малко бетон и по-светли цветове. Още фонтани и “зелени сгради “, обяснява Мод Лелиевр.
Други европейски градове също са подложени на промени вследствие на изменението на климата
„В Европейския съюз градовете са пионери на Европейската зелена сделка – това е нашият път да се превърнем в първия неутрален по отношение на климата континент“, посочва председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен.
Париж вече плати цената за екстремното време. Хиляди предимно възрастни хора загинаха в гореща вълна преди две десетилетия - трагедия, която никой не иска да преразглежда, съобщава журналистът на VOA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!