Politico: Паричната криза на Путин
Източник: БТА
31

И зглежда, че финансовите магьосници на Кремъл вече нямат достатъчно зайци, които да извадят от шапката си, пише в свой коментар за Politico Питър Доран - старши научен сътрудник във Фондацията за защита на демокрациите.

Руското правителство разкри това, когато публикува ревизирания си национален бюджет за 2025 г., показвайки спираловидно нарастващите разходи за войната на руския президент Владимир Путин в Украйна, пише Politico. 

Сега Европа и САЩ трябва да се възползват от това и да увеличат икономическите разходи за Русия, като отстранят пропуските в санкциите. По този начин те могат да ускорят края на войната, евентуално в полза на Украйна, или като минимум да стимулират Путин да преговаря за сериозно мирно споразумение.

Дяволът на проблема на Русия е скрит в детайлите на публикувания национален бюджет.

Внимателното разглеждане на плановете на Путин за разходите за следващата година показва, че Кремъл възнамерява да похарчи  за отбрана умопомрачителните  145 млрд. долара от приблизително 436 млрд. долара държавни разходи. Общо над 6,3% от БВП на Русия - имайте предвид, че референтната стойност за НАТО е 2% - това е най-високото ниво на военни разходи на Москва от Студената война насам, припомня Доран. 

И лошата новина за Путин: неговите технократи всъщност прикриват пълната цена на инвазията в Украйна, пише в коментара на Politico.

В годишния бюджет са разпръснати допълнителни плащания, свързани с войната, включително заплатите, които Москва плаща на работниците в незаконно окупираните украински региони; здравните грижи за ранените войници; премахването на отломки; ремонтът на инфраструктурата и неразкрити „класифицирани“ разходи. Когато тези разходи се сумират, реалната тежест върху руската икономика се доближава до изумителните 10 % от БВП. 

Простата истина е, че руското правителство не получава достатъчно пари, за да покрие тези разходи, свързани с войната. Кремъл трябва да има дефицит - а той вече е бил около 34 млрд. долара на червено през миналата година.

Това дава възможност на Запада.

Макар че за повечето правителства дефицитът е поносим, Русия не е нормална държава. Заради западните санкции Москва не може да балансира финансовите си книги чрез международни заеми и вместо това трябва да плаща скандални лихви - до 16% за 10-годишна облигация - на местни кредитори. Това е непосилен разход, пише Доран.

Още по-опасен е фактът, че технократите на Путин източват останалите парични средства от руския Фонд за национално богатство (ФНБ) за „черни дни“, става още ясно от анализа.

При нормални условия руският фонд има две цели - да съхранява излишните данъчни приходи в добри времена и да се предпазва от ниски цени на петрола, когато нещата се влошат. Но напоследък Кремъл източва фонда, за да плаща за войната си. През 2021 г. ликвидността му възлизаше на 117 млрд. долара, докато днес тя е едва 55 млрд. долара.

А ако СЗФ някога пресъхне, Москва ще бъде принудена да избира от менюто с лоши варианти, за да подклажда финансовите печки на военната си машина. Тези варианти включват по-високи данъци за руския елит и средната класа, по-тежки заеми, печатане на рубли и евентуално съкращаване на социалните субсидии и социалните плащания, които помагат на населението да бъде послушно.

Министерството на финансите на страната вече прилага тези варианти в известна степен - съвсем малко, за да предизвика сериозен обществен отпор. Ако се наложи да прибегне до по-тежки заеми, по-високо данъчно облагане, печатане на рубли и съкращаване на социални помощи, това крие рискове за стабилността на режима, пише Politico.

Нека разгледаме субсидиите, които Москва в момента плаща, за да запази спокойствие в размирните си региони. Плащанията са от решаващо значение за места като Чечения, където военачалникът Рамзан Кадиров управлява територията като де факто клиентска държава в рамките на Русия. Кадиров предупреждава, че без пари от Москва : Кадиров заяви: „Няма да можем да издържим три месеца - дори един месец.“, пише Доран.

Това е уязвимост, от която Европа и САЩ трябва да се възползват. И най-бързият начин да го направят е да намалят „тавана на цените на петрола“ на Г-7 върху руския износ на суров петрол. 
Предложен за първи път от ЕС и рекламиран като инструмент за ограничаване на приходите на Москва, „ценовият таван“ на Г-7 всъщност предоставя на Русия голяма вратичка в санкциите. В сегашния си вид, докато продава петрол под горната граница от 65 долара за барел, Кремъл може да получава колкото си иска приходи без санкции.

Например само през миналия месец, когато пазарната цена на сорта Брент за кратко падна под 70 долара за барел, на Русия почти не ѝ се наложи да намали цената на част от своя суров петрол. За сметка на тези законни продажби (и незаконни продажби чрез нарушители на ембаргото) в хазната на Москва се вляха пари, пише Politico.

Всеки месец Москва събира около 9 млрд. долара данъчни приходи от тези продажби, включително около 1 млрд. долара от ЕС. А всеки милиард, който Кремъл печели от продажби на енергия, представлява милиард, който не е необходимо да изтегли от СЗФ, за да балансира бюджета си, да подсили подкрепата за режима и да плати за войната си срещу Украйна.

Време е да се затегнат финансовите гайки на Русия, като се намали „таванът“ на петрола до 30 долара за барел - близо до реалните производствени разходи на Русия - и Европа и САЩ да бъдат по-строги в налагането на санкции срещу незаконните купувачи на петрол в Китай, Индия и Турция.

Това трябва да бъде основен приоритет, когато европейските лидери седнат на масата със следващата американска администрация. Насочването по този начин към финансовата слабост на Путин ще помогне на Украйна да надделее, пише Доран.

Коментари 31
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

31 коментара
 
Блондинки се срещат: – Как си? – Добре. Купих си самозалепващи се тапети. – И какво? – Сега седя и чакам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Задаващият се край на доставките на руския газ &quot;не е изненадващ&quot;</p>

Политически престрелки между Фицо и Зеленски: Неприлично е да говорим за пари, защото губим хора

Свят Преди 1 час

Словакия печели около 500 милиона долара годишно от търговия с руски газ

,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 2 часа

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 2 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Свят Преди 2 часа

16 Психея се намира в Астероидния пояс между Марс и Юпитер

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 3° и 8°

<p>&quot;Продължаваме да се питаме - защо&quot;: Година след смъртоносното нападение в Прага (СНИМКИ)</p>

"Продължаваме да се питаме - защо": Година след смъртоносното нападение в Прага

Свят Преди 2 часа

На 21 декември 2023 г. студент, въоръжен с автомат, уби 14 души и рани още 25 в сградата на университета на площад "Ян Палах"

автобусна катастрофа

Най-малко 38 души загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 10 часа

Президентът Луис Инасио Лула да Силва нарече случилото се „ужасна трагедия“

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

България Преди 11 часа

Президентът осъди атаката в германския град

.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 12 часа

Подробности четете в следващите редове

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 13 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март

д

Мъж прекара три дни в кладенец заради предразсъдъци на селяни

Свят Преди 14 часа

За да запази силите си, човекът викал за помощ само веднъж на час

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 14 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 14 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено