21

П апа Франциск призова страните да приемат толкова бежанци, колкото могат да интегрират в обществата си.

Франциск също така призова да бъдат правени инвестиции на места като Африка, за да не се обръщат мигрантите към трафиканти на хора, за да достигнат до страни, които могат да предложат по-добър живот.

Говорейки пред репортери на борда на самолета вчера, с който се прибра в Рим след визита в Женева, папата заяви подкрепа за римокатолическите свещеници в САЩ, които осъдиха имиграционната политика на отделяне на децата от родители, които влизат в САЩ нелегално.

Той похвали Италия и Гърция, че са "най-щедри" в приемането на спасени по море мигранти.

Оцелели са съобщили, че около 220 души са се удавили край бреговете на Либия през последните дни, докато се опитват да прекосят Средиземно море, за да достигнат Европа. За това информира вчера Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), цитиран от Ройтерс.

В разпространено в четвъртък в Женева заявление се призовава световната общност да активизира спасителните операции в Средиземно море.

Комисар Филипо Гранди, който оглавява ведомството на ООН подчерта, че "никога не е била толкова спешна задачата да се потърсят дълбочинните причини (за емиграцията), да се подобрят условията в Либия и другите страни по маршрута (на емигрантите), да се осигури безопасна алтернатива и винаги да се спасяват хората в морето".

Източник: Gettyimages.com

Само пет души са оцелели във вторник при преобръщането на плавателен съд, превозващ 100 души. Същият ден потъна гумена лодка със 130 пасажери, от които 70 са се удавили. В сряда бяха спасени мигранти от друг плавателен съд. Оцелели казаха, че над 50 души, пътуващи с тях, са загинали в морето.

"ВКБООН е поразен от постоянно нарастващия брой бежанци и мигранти, загубили живота си в морето и призовава за спешни действия от страна на международната общност и полагане на повече усилия" в спасителните операции, каза агенцията. 

По данни на ООН броят на удавилите се в Средиземно море от началото на годината бежанци и емигранти е надвишил 1000 души. Според Международната организация за емигрантите, от 1 януари в страните от Европа, основно в Италия, по море са пристигнали над 40 хиляди души.

Основен транзитен път към Европа през Средиземно море е Либия. Според местните власти там се намират около 700 хиляди очакващи прехвърляне емигранти.

А лидерите на 10 от страните членки на ЕС трябва да се съберат тази неделя в Брюксел, за да обсъдят затягането на контрола по границите и да намалят потока на мигранти от държави извън ЕС, предадоха световните агенции.

Вишеградската четворка обаче заяви, че ще бойкотира срещата, която се организира от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Вишеградската четворка бойкотира срещата за мигрантите

Полският министър-председател Матеуш Моравецки описа предстоящата неделна среща като „неприемлива”

Брюксел свиква спешна среща на върха заради миграцията

Това се случи след срещата на Вишеградската четворка – Полша, Чехия, Унгария и Словакия в Будапеща. „Ние няма да присъстваме, те искат да ни предложат отново предложение, което ние вече отхвърлихме”, каза Моравецки.

Неговият унгарски колега Виктор Орбан заяви, че срещата е „против обичаите на ЕС” и истинската такава е тази на лидерите на ЕС, която ще се състои следващата седмица.

Малко по-късно и италианското правителство заяви, че няма да подпише никакъв план, който да не включва приоритетно помощ за Италия, съобщи Би Би Си (BBC).

Сега Италия е основна точка за прииждащите лодки с мигранти, повечето африканци, бягащи отхаоса и насилието в Либия.

Страната обаче вече отказва подслон на мигрантите, а отказът да приеме 630 мигранти на борда на кораба „Водолей“ миналата седмица, предизвика дипломатически скандал с Франция.

Криза в Средиземно море: никой не иска кораб с мигранти

След имигрантите Салвини погна и ромите в Италия

Новото италианско правителство обвинява благотворителните организации, че подкопават усилията на ЕС за ограничаване на притока на мигранти. „Сега имаме нужда от помощ“, каза десният италиански вътрешен министър Матео Салвини.

Вижте още:

Рекордните 68,5 милиона е достигнал броят на бежанците за 2017

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 21
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

21 коментара
 
- Много възпитано дете имаш! На колко е? - На два шамара и три дни без таблет.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп за Украйна: НАТО – можете да забравите

Тръмп за Украйна: НАТО – можете да забравите

Свят Преди 24 минути

Тръмп няма да дава допълнителни гаранции за сигурност на Украйна

Почина звезда от "Бъфи, убийцата на вампири"

Почина звезда от "Бъфи, убийцата на вампири"

Свят Преди 1 час

Съдебният лекар ще определи причината за смъртта

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

България Преди 4 часа

„То чак е страшно, хора! Това е като бедствие!"

Украинската армия удари силно Русия

Украинската армия удари силно Русия

Свят Преди 4 часа

В района на рафинерията са били регистрирани най-малко 40 взрива

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Свят Преди 5 часа

Тръмп обяви, че руските олигарси "вероятно" ще могат да кандидатстват за новата "златна карта" за $5 милиона

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Любопитно Преди 5 часа

Испанските кралски особи са заснети от Ани Лейбовиц

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

България Преди 5 часа

Отвод на съдебния състав преди месец наложи делото да започне отначало

Нова версия за падналия стълб във Варна

Нова версия за падналия стълб във Варна

България Преди 5 часа

По думите на инж. Антонов, колата е минала близо две минути след падането на стълба

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

България Преди 6 часа

Президентът Румен Радев регистрира леко понижение в одобрението през февруари

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Свят Преди 6 часа

Присъдата обаче е на първа инстанция

Джейн Сиймор

Зашеметяваща: Няма да повярвате, че тази звезда е на 74

Любопитно Преди 6 часа

Актрисата от „Доктор Куин лечителката“ сподели кои са нейните правила, за да изглежда все така млада и невероятно красива

Маделин Маккан

„Огледален образ“ или заблуда? Американка вярва, че е изчезналата Мади Маккан

Любопитно Преди 6 часа

22-годишната Юджиния Колинс заявяви, че е британското дете, изчезнало през 2007 г., и има ДНК доказателство

Вдигат цените на наказателните паркинги в София

Вдигат цените на наказателните паркинги в София

България Преди 7 часа

Сумата се начислява за всеки започнат час от денонощието

Момичета пребиха ученичка в Пазарджик

Момичета пребиха ученичка в Пазарджик

България Преди 7 часа

Видеа в социалните мрежи показват агресията на четири момичета срещу тяхна съученичка

Наркодилър предложи 20 000 лв. на полицаи, арестуваха го

Наркодилър предложи 20 000 лв. на полицаи, арестуваха го

България Преди 7 часа

За престъплението подкуп законът предвижда наказание лишаване от свобода за срок до 10 години

Как 20-годишната дъщеря на Чарли Шийн стана милионерка с OnlyFans

Как 20-годишната дъщеря на Чарли Шийн стана милионерка с OnlyFans

Любопитно Преди 7 часа

Сами вече е успяла да си закупи собствен дом и автомобил