П апа Франциск се извини днес за "злото", причинено на коренното население на Канада. Това се случи в първия ден от шестдневната му визита, посветена на проблема с десетилетията злоупотреби в католическите институции.
Папата отрича слуховете за възможно оттегляне
Молбата на лидера на 1,3 милиарда католици в света беше посрещната с аплодисменти от тълпа от хора от Първите нации, метиси и инуити в Масквасис, в западната част на провинция Албърта. Някои от тях са били отнети от семействата си като деца в резултат на политика, заклеймена като "културен геноцид".
"Съжалявам", 85-годишният понтиф, който остана седнал, докато произнасяше обръщението си на мястото на едно от най-големите от печално известните бивши канадски училища-интернати за деца от коренното население.
"Смирено моля за прошка за злото, извършено от толкова много християни срещу коренното население", каза папата, като официално призна, че "много членове на църквата" са сътрудничили в "културното унищожение и насилствената асимилация".
Няколкостотин души, много от които в традиционни облекла, присъстваха заедно с канадския министър-председател Джъстин Трюдо и Мери Саймън - първият генерал-губернатор на страната от коренното население.
"Мястото, на което сме се събрали, подновява в мен дълбокото чувство на болка и разкаяние, което изпитвах през последните месеци", каза Франциск, визирайки "физическото, вербалното, психологическото и духовното насилие" над деца в продължение на десетилетия.
Папата осъди жестокостта на Русия в Украйна, но каза, че войната може и да е била провокирана
Консултанти чакаха край вигвами, разположени за оказване на подкрепа на онези, които може да се нуждаят от нея, а по-рано доброволци бяха раздали малки хартиени торбички за "събиране на сълзи".
"Първата нация вярва, че ако плачеш, плачеш от любов, улавяш сълзите в лист хартия и ги връщаш обратно в торбата", обясни Андре Кариер от Федерацията на метисите в Манитоба.Доброволци ще събират торбичките, които по-късно те ще бъдат изгорени със специална молитва, "за да се върнат сълзите на любовта към създателя", каза той.
От края на XIX в. до 90-те години на XX в. канадското правителство изпраща около 150 000 деца в 139 училища-интернати, управлявани от църквата, където те са откъснати от семействата, езика и културата си.
Много от тях са били физически и сексуално малтретирани от директори и учители, а за хиляди се смята, че са починали от болести, недохранване или липса на грижи.
Делегация на коренното население пътува до Ватикана през април и се срещна с папата - предшественик на пътуването на Франциск, след което той официално се извини.
Но повторната му поява на канадска земя е от огромно значение за оцелелите и техните семейства, за които земята на предците им е от особено значение.
За първи път: Папа Франциск се появи на публично място в инвалидна количка
По-късно през деня, в 16:30 ч. (22:30 GMT), Франциск ще се отправи към католическата църква "Свещено сърце на първите народи" в Едмънтън, една от най-старите църкви в града, където ще произнесе втора реч пред общностите на коренното население.
От май 2021 г. насам на местата на бившите училища са открити повече от 1300 немаркирани гроба, което предизвика шокови вълни в цяла Канада, която бавно започна да признава тази мрачна глава от своята история.
"Щастлива съм, това е чудо. Смирена съм", заяви пред АФП 50-годишната Гилда Сосай - една от жителките, които трябваше да се срещнат лично с папата.
Изцелително пътуване
Полетът до Едмънтън е най-дългият от 2019 г. насам за папа Франциск, който страда от болки в коляното, които го принуждават да използва бастун или инвалидна количка при последните пътувания, включително инвалидна количка по време на пътуването до Канада.
Папската визита, макар и очаквана с голям интерес, е източник и на противоречия. Мнозина очакват папата да направи символични жестове, като например да върне някои от артефактите на коренното население, които от десетилетия се съхраняват във Ватикана.
"За мен това, че той дойде означава много", каза Дебора Грейес, 71 г., член на нацията кри от езерото Мускег, най-голямата група на коренното население в Канада.
"Мисля, че в някакъв момент и ние трябва да простим", каза тя пред АФП. Но "много неща ни бяха отнети".
След месата пред десетки хиляди вярващи в Едмънтън във вторник Франциск ще се отправи на северозапад към важно поклонническо място - езерото Лак Сент Ан.
Зеленски покани папата да посредничи между Киев и Москва
След посещението си в Квебек на 27-29 юли той ще завърши пътуването си в Икалуит, столицата на северната територия Нунавут и дом на най-голямото инуитско население в Канада, където ще се срещне отново с бивши ученици от училища-интернати, преди да се завърне в Италия.
Франциск е вторият папа, който посещава Канада, след Йоан Павел II, който направи това два пъти през 80-те години на миналия век и отново през 2002 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!