Папа Бенедикт XVI призна, че католическата църква не е успяла да действа решително или достатъчно бързо по случаите с издевателства на свещеници над деца и каза, че сега неин главен приоритет е да помогне на жертвите, предаде АП.
Папата, който пристигна на държавно посещение във Великобритания, направи изказването пред репортери, пътуващи с него от Рим.
То беше най-пълното му признание досега за неспособността на църквата да се справи със секс скандала.
Острите полемики по темата се разпалиха отново след разкритията на още стотици случаи на малтретиране на деца от свещеници в Белгия.
Бенедикт XVI заяви, че на провинилите се свещеници никога не трябва да се позволява да се занимават с деца, тъй като според него те страдат от болест, която не би могла да се излекува само с "добра воля".
Папата пристигна
на Острова за четиридневна визита -
първата на държавно ниво на глава на Светия престол от пет века насам, съобщи АП.
През 1982 г. папа Йоан Павел II стана първият римски първосвещеник, посетил кралството, откакто крал Хенри XVIII е скъсал през 1534 г. отношенията с Рим и католическата църква и е основал англиканството. Това обаче бе само пастирска визита, уточнява АФП.
Посещението на папа Бенедикт XVI започна със среща с кралица Елизабет II в двореца Холируд хаус - шотландската резиденция на кралицата. На летището той беше посрещнат от херцога на Единбург и съпруг на кралицата, принц Филип.
Папата призна пред репортери, че е наясно с
обществената
съпротива срещу пристигането му
на острова. По думите му Великобритания отдавна е известна с противопоставянето си на католицизма, но е и страна с традиции в толерантността.
След срещата с кралицата папата ще участва в парад в центъра на Единбург, където властите очакват той да бъде приветстван от близо 100 хил. души.
Предстоят му и частна среща с Негово преосвещенство Кийт Патрик, кардинал О'Брайън, архиепископ на Единбургската епархия на Римокатолическата църква, литургия на открито пред няколко хиляди католици в Глазгоу, среща с премиера Дейвид Камерън. Програмата включва също масови прояви с участието на гостуващи звезди като певицата феномен Сюзан Бойл и триото "Прийстс", чиито членове са свещеници.
Основното шествие
във връзка с визитата ще се състои в
събота в Лондон и се очаква да присъстват
2000 души - сравнително
скромен брой, който частично се дължи
на
слабия интерес към новото папско посещение.
Само 14 на сто от британците одобряват посещението на Бенедикт XVI, сочи проучване, за което писа тези дни лондонският в. "Таймс".
Едва 14% от участниците в анкетата изразяват съгласие с формулировката "Одобрявам изцяло посещението на папата и не бива да придиряме за неизбежните разходи". Петдесет и седем на сто обаче подкрепят друг отговор: "Нямам окончателно мнение за визитата на папата, но не бива да харчим парите на данъкоплатците".
Общата стойност на папската визита във Великобритания, където католиците са само около 10%, предизвика полемика в страната. Правителството ще отпусне 10-12 млн. лири (12-14 млн. евро), а местната католическа църква - 9 до 10 млн. лири, или 11-12 млн. евро, информира АФП.
Различни са оценките във връзка с призива на британската католическа църква за "финансово съдействие" от страна на вярващите, желаещи да участват в проявите, които ще съпътстват предстоящата визита.
Църквата вече призна, че среща трудности с пласирането на билетите за предстоящите прояви, съпътстващи посещението, сред които е и насрочената в Бирмингам тържествена меса. Те струват от шест до 30 евро, посочва АФП.
Множество капани
са заложени по маршрута на папата
из Великобритания, коментира АФП.
Очаква се той да бъде посрещнат с протести срещу неговите позиции, смятани за назадничави. Не бива да се забравят и напрегнатите отношения между Ватикана и англиканската църква, пояснява агенцията.
Според Андреа Торниели, експерт на италианския всекидневник "Джорнале", папата ще се срещне и с жертви на сексуално насилие от свещеници. Потвърждение от Ватикана няма, но папата вече е правил подобни жестове при посещения в Австралия, САЩ и Малта, отбелязва агенцията.
Според Торниел светият отец със сигурност ще разкритикува във Великобритания "онова, което смята за отклонения, например осиновяването на деца от хомосексуални двойки".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!