П апа Франциск пристигна в Ирландия. Това е първата папска визита от близо 40 години в традиционно католическата страна, отбелязва Асошиейтед прес.
Светият отец е в окото на бурята
в резултат на поредицата от скандали - последните от тях в САЩ, Чили и Австралия, които разкриха продължителната неспособност на Католическата църква да се справи със свещениците педофили.
Всички чилийски епископи хвърлиха оставка заради сексскандал
Неговата поклонническа мисия този уикенд ще го сблъска със страна, преживяла рязка секуларизация след възторженото посрещане там на папа Йоан-Павел Втори през 1979 г.
По онова време разводите и хомосексуалността там бяха незаконни, но сега Ирландия е управлявана от премиер, който не крие, че е гей, а неотдавнашни референдуми либерализираха законите за абортите и легализираха еднополовите бракове.
В реч пред ирландското правителство днес Папа Франциск заяви, че споделя гнева от неуспеха на църковните власти за накажат "отвратителните престъпления" на свещеници, които са блудствали или са изнасилили деца.
Той посочи мерки, взети от неговия предшественик папа Бенедикт Шестнадесети в отговор на кризата, свързана със сексуални посегателства, извършени от църковни представители. Папата обаче не даде нови сигнали, че ще предприеме решителни действия да държи отговорни епископите за защитата на децата или да ги санкционира, когато те не успяват.
Pope Francis signs the visitor book in Dublin Castle. While the Pope is visiting a very different Ireland to his predecessor in 1979, 78% of people here still identify as Catholic and faith remains an important part of many people’s lives. #popeinireland pic.twitter.com/EWMUcLwWn4
— Leo Varadkar (@campaignforleo) 25 август 2018 г.
Папа Франциск заяви: "Неуспехът на църковните власти (...) адекватно да отговорят на отвратителните престъпления с право предизвика гняв, и остава източник на болка и срам за католическата общност. Аз самият споделям тези чувства".
На 19 август Дъблинският архиепископ Дайърмюид Мартин коментира, че "не е достатъчно само да кажеш извинявай", и предупреди, че "структурите, позволили и улеснили такива нарушения, трябва да бъдат разтурени, и то разтурени завинаги".
Франциск обеща "нулева толерантност" към педофилията, но при неговото върховенство Ватиканът не успя да установи ясни правила как да се действа към хищните свещеници и епископи, прикриващи действията си.
Мартин посочи, че броят на жертвите на сексуални посегателства от католически духовници е огромен и каза, че папата трябва "да заговори открито за нашето минало, но също и за нашето бъдеще".
Правозащитна група "Уи ар чърч Айлънд" организира протест на прочутия дъблински мост "Ха'пени", който съвпада с пристигането на папата, предаде ДПА.
Групата настоява за реформи в католическата църква, включително ръкополагане на жени за свещеници и прекратяване на изключването на хората от гей общностите.
Говорителят на групата Брендън Бътлър каза пред Ирландското радио и телевизия, че
папа Франциск може да сложи край на несправедливостите в църквата.
Пешеходният мост бе украсен със знамена с цветовете на дъгата и лилави чадъри, в подкрепа на ръкополагането на жените. Сини панделки бяха вързани по моста в знак на солидарност с жертвите на посегателства.
Ирландският премиер Лео Варадкар, който е гей и успешно води кампания за еднополови бракове през 2015 година, в приветствената си реч към папа Франциск спомена и различните форми на семейства.
Семействата могат да бъдат водени от дядовци и баби, самотни родители, родители от един и същи пол и разведени родители, които после са се оженили отново, каза премиерът, цитиран от ДПА.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!