П апа Франциск каза днес, че се срамува от избиването на над 100 000 словашки евреи и изрази съжаление, че Божието име често се е използвало "в лудостта и омразата" на Втората световна война, предаде "Франс прес".
Папата говори пред еврейската общност в Братислава на площад, където навремето е имало синагога, разрушена по времето на комунизма, и за пореден път осъди всяка форма на антисемитизъм.
Три дни преди пристигането на Светия отец
Братислава поднесе официални извинения за мрачното наследство от епохата на президента Йозеф Тисо - католически свещеник и президент на нацисткия сателит Словакия през 1939-45 г., който се съгласява да изпрати десетки хиляди евреи в германските лагери на смъртта.
📹 VIDEO | Pope Francis just arrived in Bratislava, Slovakia, after his 7-hour visit to Hungary. That is 2 countries in 1 day! Let's pray for the fruits of his journey. #PopeinSlovakia pic.twitter.com/mjd9qsAc4e
— EWTN News Nightly (@EWTNNewsNightly) September 12, 2021
"Божието име беше обезчестено: в лудостта и омразата по време на Втората световна война повече от сто хиляди словашки евреи бяха убити. И тогава, когато искахме да заличим следите от общността, синагогата беше разрушена", заяви осъдително папа Франциск.
"Тук, пред историята на еврейския народ, белязана от това трагично и неописуемо оскърбление, със срам трябва да признаем: колко пъти неизразимото име на Бога е било използвано за извършване на неописуеми нечовешки деяния. Колко потисници са заявявали "Бог е с нас", но те не бяха с Бог", каза папата, без да назове поименно Йозеф Тисо.
Slovakia’s bishops, priests, religious and seminarians give Pope Francis enthusiastic welcome when he arrives at St Martin’s cathedral, Bratislava pic.twitter.com/1hC7pPB1tb
— Gerard O'Connell (@gerryorome) September 13, 2021
След създаването през 1939 г. на първата Словашка република - тоталитарен сателит на нацистка Германия, няколко антиеврейски закона стават основа за депортирането на десетки хиляди словашки евреи. По-малко от 300 от тях оцеляват след войната.
Днес еврейската общност в Словакия наброява едва около 2000 души.
Преди срещата с духовниците в храма Свети Мартин папата имаше и среща с президентката на Словакия Зузана Чапутова и други политически лидери в президентския дворец.
На Чапутова той каза, че пандемията е най-голямото изпитание в съвременната история, но тя трябва да бъде и поука за бъдещето.
"Пандемията ни научи колко лесно е, дори когато ние сме в една и съща лодка, да се оттеглим и да мислим само за себе си. Нека вместо това отново да осъзнаем, че всички ние сме крехки и се нуждаем от другите", заяви Франциск.
Той допълни, че в един тотално взаимосвързан свят "никой не може да се изолира като индивид, като нация", предаде Франс прес.
Пaпата освен това призова и за братство, което да преминава отвъд границите в една Европа, която трябва да съживи икономиката си, отслабена от пандемията.
"Братство е това, от което имаме нужда, за да развием една все по-необходима интеграция", заяви Франциск пред политически и граждански лидери от страната, където пристигна вчера, след като се отби в Будапеща.
Тази нужда вече е спешна в момента, когато "след дълги месеци пандемия се очертава, съпроводен с много трудности, един толкова очакван нов подем в икономиката, улеснен от планове за възстановяване, (разработени) от Европейския съюз", изтъкна той.
Франциск припомни и историята на самата Словакия, като я дефинира като "послание за мир" и изтъкна "безконфликтното" създаване на чешката и на словашката република преди 28 години.
"Тази страна трябва да препотвърди своето послание за интеграция и мир, а Европа да прояви солидарност, която, прехвърляйки границите, да може да я върне в центъра на историята", каза папата.
През 2020 г. аржентинският понтифик публикува енциклика, наречена "Fratelli tutti" ("Братя всички"), в която изрази пожелания за свят с повече солидарност с най-слабите, скъсал с "неолибералната догма".
Днес той повтори, че в един тотално взаимосвързан свят "никой не може да се изолира като индивид, като нация" - твърде важен урок от пандемията.
Според папата, който мечтае за по-справедлив свят след пандемията, "никой не бива да бъде стигматизиран или дискриминиран", а пътят към бъдещето трябва да мине през "сериозна борба с корупцията" и за право на работа.
След протестна вълна, породена от убийството на журналист през 2018 г., в края на 2020 г. Словакия предприе мерки срещу корупцията в съдебната система, обявени за приоритет на десноцентристкото правителство. От пролетта страната има нов кабинет - с това приключи политическа криза, причина за която бе решението на бившия премиер да купи руски ваксини Спутник V.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!