П апа Франциск е силно притеснен за здравето си след хоспитализация с тежък бронхит и се стреми да завърши ключови дела преди евентуалната надпревара за неговия наследник, предаде Politico.
88-годишният понтифекс беше приет по-рано този месец в специализирано отделение на болница „Джемели“ в Рим с респираторна инфекция. Оттогава той беше принуден да отмени редица публични изяви. Това е поредната сериозна здравна криза за Франциск, който като млад мъж е претърпял отстраняване на част от белия дроб и в последните години здравето му става все по-крехко.
Пресслужбата на Светия престол редовно публикува актуализации за състоянието му. В понеделник Ватиканът обяви, че бронхитът на папата е прогресирал до „полимикробна инфекция“ със „сложна клинична картина“.
Според двама души, запознати с въпроса, Франциск изпитва силна болка и лично е изразил опасения, че този път няма да се справи. В неделя лекарите в „Джемели“ му забраниха да произнесе традиционната си неделна проповед на Ангелус – нещо, което той рядко пропуска дори при предишни хоспитализации.
Това решение силно го разстроило, разказаха двама източници. „Сега той действа изцяло по нареждания на лекарите“, допълни един от тях.
Първоначално папата се съпротивлявал на хоспитализацията, но му било казано недвусмислено, че ако остане в стаята си във Ватикана, рискът за живота му е твърде голям, разкри втори източник.
Подготовка за бъдещето
Cardinal George Pell’s funeral will be at St Peter’s Basilica on Saturday Jan 14, at 11:30am, the #Vatican announced today. The Mass will be offered by Cardinal Giovanni Battista Re, Dean of the College of Cardinals. #PopeFrancis will preside over the rite of Final Commendation. pic.twitter.com/dgEpQNythx
— Diane Montagna (@dianemontagna) January 12, 2023
С влошаването на здравето си през последния месец Франциск ускори завършването на ключови инициативи и направи стратегически назначения, за да гарантира, че реформите му ще бъдат защитени.
Откакто стана папа през 2013 г., Франциск води политика на по-голяма приобщаваемост в Църквата, разширявайки ролите и правата на жените и малцинството ЛГБТ+. Това предизвика силна съпротива от консервативните кръгове, докато либералите смятат, че промените са недостатъчни.
Опитите му да се справи със скандалите за сексуално насилие от страна на духовници също дадоха смесени резултати.
Политически ходове преди евентуален конклав
На 6 февруари, малко преди хоспитализацията си, папата удължи мандата на италианския кардинал Джовани Батиста Ре като декан на Колегията на кардиналите – роля, която ще ръководи част от подготовката за евентуален конклав, ако Франциск почине.
Този ход беше изненадващ, тъй като заобиколи планирано гласуване за нов декан сред висшите кардинали. Според източници, това е опит на папата да гарантира, че процесът ще протече в съответствие с неговите виждания.
Въпреки че Батиста Ре е твърде възрастен, за да участва в гласуването за нов папа, той ще играе ключова роля в предварителните дискусии, които често оформят резултата от конклава. Изборът му вместо по-млад кандидат подсказва, че Франциск иска доверен съюзник на тази позиция, който да защитава наследството му.
„Подготовката за конклава е по-важна, тъй като там продължава лобирането“, коментира източник.
Преди конклава през 2013 г., който доведе до избора на Франциск, самият той е разчитал на подкрепата на кардинали, които поради възрастта си не можеха да гласуват, но въпреки това имаха влияние върху процеса.
Запазването на Батиста Ре като декан също означава, че той ще води погребалните ритуали на Франциск, ако папата почине. По думите на втори източник, самият понтифекс се пошегувал, че Ре ще бъде „по-мил“ с него в тази роля, отколкото други възможни кандидати.
Пресслужбата на Светия престол отказа коментар.
Здравето на папата и политическата нестабилност
Още преди влошаването на здравето си Франциск беше в центъра на политически чувствителни моменти. По-рано този месец той отправи необичаен упрек към вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който използва теологичната концепция Ordo Amoris, за да оправдае имиграционната политика на Доналд Тръмп.
Тази критика предизвика остри реакции от Белия дом, повишавайки вероятността за силно политизирана битка за наследството на Франциск.
„Те вече са повлияли на европейската политика, няма да имат проблем да повлияят и на конклава“, коментира наблюдател на Ватикана, визирайки администрацията на Тръмп. „Може да търсят някой по-малко конфронтационен.“
Ускорени реформи
🇻🇦#PapieżFranciszek mianował siostrę Raffaellę Petrini przewodniczącą Papieskiej Komisji i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) February 16, 2025
➡️https://t.co/y6TNuP33tk@EpiskopatNews pic.twitter.com/11mNveNtDS
В събота папата направи още един исторически ход, ускорявайки назначаването на сестра Рафаела Петрини за първата жена губернатор на Ватикана. Решението влезе в сила по-рано от очакваното – на 1 март, което предизвика безпокойство сред съюзниците на Франциск относно състоянието му.
Въпреки че някои смятат датата за символична – настоящият губернатор, кардинал Фернандо Вергес Алзага, навършва 80 години същия ден и става недопустим за ролята – други виждат в това знак, че папата бърза да финализира ключови назначения.
Неизбежният край
Независимо дали Франциск ще преживее настоящата си здравословна криза, анализатори смятат, че този момент бележи повратна точка – преход от активна реформа към нейното затвърждаване.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!