П апа Франциск пристигна в Джакарта за тридневно посещение в Индонезия, посведено на провеждането на диалог между различните религии, предаде Франс прес. Това е първата страна от дванадесетдневната обиколка на 87-годишният понтифик в Югоизточна Азия и Океания.
Самолетът на аржентинеца излетя от Рим и след тринадесетчасов полет кацна на летище "Сукарно-Хата" в 11:16 часа местно време, казаха пътувалите с него журналисти от АФП.
Индонезия е страната в света с най-многобройно мюсюлманско население – 242 милиона души, или 87% от населението. Там живеят и около 8 милиона католици, което е по-малко от 3% от населението на страната. Посещението ще бъде преди всичко посветено на осъществяването на диалог между двете религии - ислям и християнство. В четвъртък ще бъде проведена междурелигиозна среща, на която ще присъстват представители на шестте признати от индонезийското правителство деноминации – ислям, протестантство, католицизъм, будизъм, хиндуизъм и конфуцианство.
Папата утре ще бъде тържествено приветстван от индонезийският президент Джоко Уидодо, а след края на посещението си в Индонезия, понтификът ще продължи за Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур.
Тази дванадесетдневна обиколка, при която папата ще пропътува 32 000 километра, е най-дългото и най-далечното пътуване, откакто беше избран за глава на Римокатолическата църква през 2013 г. Пътуването представлява изключително физическо предизвикателство за аржентинския йезуит, който през последните години страда от здравословни проблеми.
Франциск е третият папа, който посещава архипелага от 17 500 острова. По-рано това правят папа Павел Шести през 1970 г. и папа Йоан Павел Втори през 1989 г.
В замърсения и застрашен от наводнения мегаполис Джакарта папата, който отдава огромно значение на опазването на околната среда, може отново да се произнесе срещу глобалното затопляне.
Междурелигиозната среща в четвъртък се очаква да се проведе в най-голямата джамия в Югоизточна Азия – "Истиклял", която се намира до катедралата „Успение на Пресвета Богородица“. През 2020 г. властите поръчаха изграждането на „тунел на приятелството“, който да свързва двете сгради като знак на религиозно приятелство.
Охраната в Джакарта е засилена, като там са разположени около 4000 служители за безопасност, включително снайперисти, войници, полицаи, както и личният екип за охрана на папата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!