В ъ ървата си проповед след интронизацията папа Франциск припомни, че истинската власт на главата на Римокатолическата църква произтича от смирената и конкретна служба.
Франциск заяви, че папата трябва да отвори обятията си, за да посрещне с обич и съчувствие цялото човечество, по-специално
най-слабите, най-бедните и онеправданите.
Не трябва да се страхуваме от добротата, нито от съчувствието, подчерта папата.
Главата на Римокатолическата църква отправи
силен призив за опазването на околната среда.
"Трябва да уважаваме всяко божие създание и да опазваме околната среда, в която живеем", каза папа Франциск. "Това означава да защитаваме хората, да показваме обич и загриженост към всеки, основно към децата, възрастните, нуждаещите се, към всички, за които обикновено се сещаме на последно място", заяви Франциск.
На службата има представители на еврейската общност и на мюсюлманите. От страна на православните християни за първи път на интронизация на глава на Римокатолическата църква
присъства и Вселенският патриарх Вартоломей.
На интронизацията на папа Франциск не е присъствал представител на Българската православна църква.
На политическите, социалните и икономическите лидери папата каза, че "не трябва да допускат знаменията на разрушението и на смъртта да съпътстват хода на света.
"Всичко е поверено на грижите на човека. Ако човек не изпълнява това задължение, когато се грижим за сътворението и за братята си, разрухата намира своето място. През всяка епоха има Ироди, които кроят смъртни планове, разрушават и обезобразяват лицето на мъжа и на жената", каза папата.
"Призванието да закриляме се отнася не само за нас, християните, то има чисто човешко измерение и се отнася за целия свят", заяви Франциск.
Папа Франциск определи ролята си като "скромна и конкретна"
и призова за борба със "знаците на разрушение" и за "уважение към сътворението и околната среда" в първата меса от своя понтификат.
Анализаторите определят посланието му като изказване с изключително францисканско звучене. То бе направено пред сто хиляди вярващи и стотици държавни, правителствени глави и министри.
Хорхе Берголио избра името Франциск в памет на свети Франциск от Асизи от XIII век, който искал да съгради отново Църквата, която и тогава, както днес, била разделена, и се борел за мира и опазването на природата.
"Не трябва да се страхуваме от добротата и дори от нежността",
възкликна със силен глас папа Франциск под аплодисментите на тълпата. Той отправи призив към световните лидери, "да не позволяват знаците на разрухата и смъртта да придружават хода на нашия свят". Той подчерта, че всеки трябва да има "уважение към всяка божия твар и към природата".
"Всичко е в ръцете на човека. Когато на човека му липсва отговорност, когато не се грижим за сътворението и братята, разрухата намира своето място...Всяка епоха има своите "Ироди", които кроят планове за смърт, разрушават и обезобразяват лицето на мъжа и жената", заяви папа Франциск пред 132 чуждестранни делегации. Той отправи молитвата "към всички, които заемат постове в икономическата, политическата и социалната област".
"Призванието на пазители не се отнася само за нас, християните, то има измерение, което е просто човешко, то засяга целия свят", посочи главата на Римокатолическата църква, изтъквайки "грижите за децата, възрастните хора, най-уязвимите и хората, които често остават в периферията на нашето сърце".
266-ят папа в историята отдаде почит на "своя уважаван предшественик" Бенедикт XVI, посочвайки "много богатото съвпадение в значението" на тази церемония с празничния ден за заслужилия германски папа Йозеф Рацингер. "Ние сме близки до него с молитвата, изпълнени сме с обич и признателност", допълни папа Франциск. Бенедикт XVI изненадващо се оттегли от папския пост на 28 февруари заради отслабналите си сили. Оттогава той се намира в папската резиденция Кастел Гандолфо.
Бившият посланик във Ватикана Владимир Градев коментира, че сега е моментът
по случай 24 май българската делегация, която обичайно посещава всяка година Рим, да бъде предвождана от патриарх Неофит.
Досега начело на делегацията винаги е стоял политик. От години съществува традиция българска делегация на 24 май да посещава гроба на св. Константин-Кирил Философ в базиликата "Сан Клементе" в Рим.
Ако патриарх Неофит отиде, ще бъде първият глава на българската православна църква начело на процесията в италианската столица.
По повод интронизацията на новия папа Градев обясни, че папа Франциск не е бил близък с военната хунта в Аржентина и поясни, че слухът за това е тръгнал заради факта, че е спасил свои събратя йезуити от затвора.
По време на управлението на военната хунта папа Франциск е бил само в редиците на йезуитите, но не е заемал ръководни постове, каза Градев.
Папа Франциск: Да защитим природата и най-слабите
На Интронизацията на папа Франциск присъства Вселенският патриарх Вартоломей, няма представител на Българската православна църква
19 март 2013, 13:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!