Я пония ще преприеме драстични мерки в безпрецедентен опит да спре рязко растящите цени, които са резултат от рекордни летни горещини, паническо запасяване със стоки заради климатични бедствия и проблеми във вериката на доставки.
Правителството ще раздаде почти четвърт милион тона от складирания си ориз за спешни случаи в момент, в който цените на някои продукти са почти двойни в сравнение с 2024 г.
Министърът на земеделието Таку Ето обяви в петък, че правителството ще раздаде до 210 000 тона ориз, докато потребителите се опитват да се справят с ценови скокове от над 50% през последните месеци.
„Обикновено не се намесваме в пазара, но последните увеличения на цените имаха сериозно въздействие върху живота на хората. Увеличението беше твърде рязко, затова взехме това решение“, каза Ето.
Japan to release 210,000 tons from rice reserves amid surging priceshttps://t.co/xj0IH6ZhKb#Japan #rice
— Kyodo News | Japan (@kyodo_english) February 14, 2025
Според правителствено проучване последната средна цена на 5-килограмова торба ориз – основната храна на Япония – е ¥3688 (приблизително $24), спрямо ¥2023 (около $13.57) през миналата година.
Това е първият път, когато правителството на Япония се намесва в дистрибуцията на ориз, въпреки че преди това е използвало запаси от ориз при природни бедствия или неуспешна реколта. Тази интервенция обаче е необичайна, тъй като проблемът е свързан и с прекъсвания във веригата на доставки, които допринасят за покачването на цените.
Запасите от ориз в Япония вече бяха почти изчерпани след рекордните температури през 2023 г., а потреблението се увеличи значително поради рекордния брой туристи. Освен това, паническото купуване след предупреждения за тайфун и земетресение принуди някои търговци на дребно да ограничат продажбите.
Цената на ориза продължи да нараства след първоначалния скок миналото лято, като недостигът, причинен от екстремните температури, доведе до ескалация на търсенето.
„Надявахме се цените да се стабилизират, когато новата реколта ориз влезе в продажба през есента, но те продължиха да се покачват“, каза министърът.
Interesting case study on the use of buffer stocks to control inflation. If it works in Japan why not elsewhere? https://t.co/krSXxV6rUZ
— David Spencer (@Spencer_DavidA) February 14, 2025
Въпреки че реколтата през 2024 г. е с 180 000 тона повече в сравнение с 2023 г., дистрибуторите са осигурили по-малко ориз, отколкото през миналата година, като спекулират, че цените ще продължат да се покачват, посочи информационната агенция Kyodo.
Натрупаният ориз ще бъде предоставен на земеделски кооперации и търговци на едро през следващия месец, като се очаква да влезе в продажба до началото на април. Правителството ще изкупи обратно същото количество ориз от дистрибуторите в рамките на година, за да предотврати рязък спад в цените.
Въпреки че местоположението на складовете не се разкрива заради съображения за сигурност, склад в префектура Сайтама, близо до Токио, отвори врати за медиите преди обявлението в петък. Този склад съдържа около 20 000 тона ориз – достатъчно, за да запълни 300-метрови купи.
Япония разполага с почти 1 милион тона резервен ориз, съхраняван в около 300 съоръжения в цялата страна, според медията Asahi Shimbun. Министерството на земеделието закупува около 200 000 тона ориз годишно за своите спешни резерви и го съхранява за пет години, преди да го продаде, основно като храна за животни.
Запасите започват да се трупат през 1995 г., след голям провал на реколтата, когато предизвика паническо купуване.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!