К огато лекарят на Брент Чапман за първи път споменава идеята един от собствените му зъби да бъде хирургически вграден в окото му, за да възстанови зрението му, той казва, че се е почувствал „малко притеснен“, съобщава CBC.
Но след това той говори с жена в Австралия, която се е подложила на същата процедура с огромен успех.
„Тя беше напълно сляпа от 20 години, а сега кара ски“, каза 33-годишният Чапман от Северен Ванкувър. „Знам, че звучи малко налудничаво и научна фантастика.“
Чапман, който е сляп и с двете очи, е един от тримата канадци, подложени на остео-одонтокератопротеза (OOKP) - или както е по-известно, операция "зъб в окото" - в болница B.C. болница тази седмица.
Canadian man undergoes "tooth in eye" surgery to restore his sight, the first of its kind in Canada.
— Collin Rugg (@CollinRugg) March 2, 2025
The procedure uses a tooth of the patient to be used as a structure for an artificial cornea.
Before the tooth can be put in the eye, it is placed in the cheek, following it… pic.twitter.com/4M9zz1VFFx
Това включва отстраняване на зъб на пациент, обикновено кучешки, инсталиране на пластмасова оптична леща вътре в него и след това имплантиране на цялото нещо в окото.
Въпреки че датира от няколко десетилетия, операцията никога досега не е била извършвана в Канада. И ако всичко върви добре, един от лекарите зад инициативата се надява да го направи достъпен в дългосрочен план.
Как действа?
Защо зъб? Тъй като зъбите имат дентин, който е най-твърдото вещество, което тялото произвежда, което го прави идеалната обвивка за свързване на пластмасовата леща и окото на пациента, казва д-р Грег Молоуни, офталмолог и хирург в болница Mount Saint Joseph във Ванкувър.
For the 1st time in Canada, surgeons put teeth in patients’ eyes to restore sight https://t.co/0o1DicXdKj pic.twitter.com/pKOprK5o2t
— New York Post (@nypost) March 1, 2025
„Няма риск от отхвърляне, защото използваме част от собственото тяло на пациента“, каза той пред домакина на As It Happens Нил Кьоксал.
Молоуни оглави триото канадски хирургии тази седмица. Всички интервенции са преминали гладко, казва той, въпреки че пациентите ще бъдат наблюдавани отблизо.
Той е извършил седем успешни операции на зъб в окото в родната си Австралия, преди да бъде нает да ги направи в Канада. Казва, че е свикнал хората да реагират на това с шок и ужас.
„Това е рядка операция, за която повечето хора не са чували, дори ако са очни хирурзи“, каза Молони.
Това не е лек за всеки проблем със зрението, казва той. Предназначен е специално за хора с тежка корнеална слепота в предната част на очите, причинена от белези на конюнктивата от автоимунни заболявания, химически изгаряния и други травми, но които все още имат здрава ретина и оптични нерви в задната част на очите си.
И често, казва Молони, това е последното средство, когато всички други опции се провалят.
Това е така, защото е доста интензивно, казва той. Това включва две операции, разделени от няколко месеца, което означава, че Чапман и другите двама канадски пациенти ще се върнат в операционната зала по-късно тази година.
Using a tooth in eye surgery.
— Massimo (@Rainmaker1973) October 29, 2024
[🎞️ Zack D. Films]pic.twitter.com/HJp9yjS0uD
По време на първата операция Молоуни и колегите му отстраняват зъба на пациента, оформят го в правоъгълник и пробиват малка дупка в него, за да поберат лещата.
След това те отстраняват част от окото на пациента и го запълват с малка част от мека тъкан от вътрешната страна на бузата.
Накрая те имплантират обвитата в зъб леща вътре в бузата, така че да може да расте нова тъкан около нея.
Няколко месеца по-късно те се връщат, изваждат зъба от бузата и го зашиват в предната част на окото, под тъканта на бузата. Резултатът е розово око с малък черен кръг, през който пациентът вижда.
Тъй като операцията е толкова интензивна, той казва, че я правят само на едното око.
Не без риск
Процедурата не е безрискова, казва Молони.
„При всяка очна операция от какъвто и да е вид има шанс да внесем инфекция и да загубим цялото си зрение“, каза той.
Той обаче казва, че операцията е била извършвана от няколко десетилетия в 10 страни, включително Обединеното кралство и Австралия, с висок процент на успех.
Проучване от 2022 г. в Италия установи, че средно 27 години след операцията 94 процента от пациентите все още могат да виждат.
„Съотношението риск-полза за тези пациенти, когато изобщо нямат зрение, си заслужава, според нас“, каза Молони.
Чапман, който говори с CBC в деня преди първата си операция в четвъртък, казва, че си струва да опитате.
Масажистът казва, че е виждал добре до 13-годишна възраст, когато е взел малко ибупрофен след училищен баскетболен мач, предизвиквайки рядка автоимунна реакция, известна като синдром на Стивънс-Джонсън.
Той е бил в кома 27 дни и имал тежки изгаряния по цялото тяло, включително очите. Зрението му така и не се възстановило напълно.
През последните 20 години той казва, че е имал около 50 операции, включително 10 корнеални импланта. Понякога, казва той, работят няколко месеца. Имал е възстановено частично зрение цели две години.
Но неизбежно той винаги отново губи зрението си.
„Когато си го върнех, знаете ли, това ще бъде голямо бързане“, каза той. „Тогава щях да го загубя отново и щеше да е сърцераздирателно и някак си потънах в тази депресия.“
Той се надява, че тези две операции в болницата Mount Saint Joseph ще бъдат последните му.
„Представях си себе си, знаете ли, как отново играя баскетбол и целя кошовете“, каза той. „Бих искал да пътувам повече и, знаете ли, просто да видя света.“
Целта на Молоуни е да продължи да помага на пациенти като Чапман в Канада, като отвори първата клиника OOKP в страната в Mount Saint Joseph.
Благотворителната организация на фондация "Св. Пол" събра 430 000 долара, за да стартира клиниката и да я финансира в продължение на три години, след което B.C. здравната агенция Providence Health Care ще го включи в годишния си бюджет.
Д-р Самир Джабур, офталмолог в Centre hospitalier de l'Université de Montréal, нарече новата клиника „страхотна възможност за канадската медицина“.
Джабур, който не е участвал в B.C. операции, казва, че има много малко случаи, в които пациентът би се нуждаел от този вид рядка и сложна операция. Но когато това се случи, те трябва да поемат разходите за пътуване извън страната.
„Фактът, че сега го имаме в Канада, определено улеснява много грижите за пациентите“, каза той.
Чапман казва, че е невероятно благодарен на Молоуни и всички останали, които са направили това възможно.
„Надяваме се, че това ще пробие някаква почва“, каза той.
„Ако има други хора в Канада, които може би имат нужда от това и това стане, знаете ли, утвърдено нещо тук, ще се чувствам наистина страхотно за това.“