О твратителната миризма на трупове се смесва с последните часове на надежда за откриване на оцелели след смъртоносното земетресение в Мароко, разкрива в свой репортаж Sky News, посветен на смъртоносното земетресение от 6,8 по Рихтер, което взе над 2000 жертви.
Големите въртящи се перки на военен хеликоптер се задействат, вдигайки спешни доставки към селата, иначе откъснати от света. Те транспортират и ранени и загинали далеч от епицентъра.
Огромен облак прах поглъща десетки оцелели и екипи за спешна помощ, които са се спуснали в град Талат Някуб, в епицентъра на земетресението, за да изкопаят живите и да извадят мъртвите, разкриват в шокиращ репортаж от Sky News.
Има надежда, че любимите хора не са загинали след земетресението, ударило Атласките планини в Мароко, но миризмата на мъртви тела понякога е поразителна и мрачните лица на спасителите говорят много.
Десетки, понякога стотици хора се събират на новообразуван път, създаден, когато улицата отдолу се разпадна.
Под тях групи от спасители, действащи в екипи между шест и 12 души, си проправят път през развалините.
Има малко бърборене, звуците на бормашини и кирки изпълват въздуха. От време на време се чува нечий плач, който прекъсва почти тишината. Тъжен индикатор, че е открито още едно тяло.
Това е отчаяна надпревара за спасяване на животи, но с изминаването на всеки час тук надеждата избледнява.
Спасителните работници казват, че намирането на оцелели е трудно не само поради жегата, но и поради времето, изминало от удара на земетресението - и силата на това въздействие.
Цели улици са били напълно унищожени в нещо, което според оцелелите е по-скоро като огромна експлозия, отколкото като разтърсване на земетресение.
Те описват как земята и сградите първо са се издигнали нагоре от земята, преди да се срутят. Многоетажните сгради вече са заравнени със земята.
Еър Саид Мохамед казва, че е спасил повече от дузина души, преди спасителите да пристигнат тук.
„Понякога намираш някой жив, понякога не, той вече е умрял“, каза той.
„Но има надежда, спасих трима души тук и 10 в другото село отгоре".
В ужасяващата жега спасителите ровят из развалините в търсене на оцелели, но честно казано, те очакват да намерят мъртвите.
Докато снимахме, видяхме много мъртви - но не видяхме оцелели, казва екипът на Sky News.
Когато бъде намерено тяло, то се изважда от развалините, увива се в одеяло и се поставя на оранжева носилка.
Екипите за възстановяване след това отвеждат тялото на прашен паркинг, който се е превърнал в основната събирателна точка за усилията за оказване на помощ.
Обикновено ги следва семейството, почти всички разплакани.
Текат последни 24 часа на надежда, през които могат да бъдат открити оцелели след смъртоносното земетресение от 6,8 по Рихтер в Мароко.
Трусът от 9 септември бе най-силният в страната от повече от шест десетилетия, издирването на изчезнали хора продължава в отдалечените райони, а броят на загиналите нарасна до над 2100 души, съобщава NOVA.
МВнР разкри има ли пострадали българи от земетресението в Мароко
Сателитни изображения, направени в неделя, показват щетите, нанесени върху сгради и пътища в най-засегнатите райони.
Земетресението в петък беше най-смъртоносното в Мароко от 1960 г. насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!