Д окато много хора в Сомалия се вторачиха в малкия екран, за да гледат финала на европейското първенство по футбол, стотици от най-стилните жители на Могадишу се събраха в крайбрежен хотел за друго състезание: “Мис Сомалия”.
Фактът, че на около километър от хотела кола бомба избухва пред ресторант, пълен с футболни фенове, подчертава драматичните контрасти в живота в Сомалия.
Докато участничките в шоуто за красота дефилираха в хотела, най-малко петима души бяха убити, а около 20 са били ранени при близкия взрив.
Войнстващата ислямистка групировка "Аш Шабаб", която контролира голяма част от Сомалия от повече от 15 години, заяви, че е извършила нападението.
Хани Абди Гас основа конкурса "Мис Сомалия" през 2021 г. - смело дело в една културно консервативна страна, която има проблеми с ислямистките бойци. Сомалия редовно оглавява списъка на най-лошите места в света, където да се родиш жена.
Гас е израснала в бежанския лагер Дадааб в Кения, заедно със стотици хиляди други сомалийци, избягали от войната и сушата. Тя се завръща в родината си през 2020 г.
TRACKING AFRICA
— J.O. Comms (@jo_comms) July 16, 2024
Glamorous Miss Somalia Competition Enthralls Mogadishu
Despite Euro football final viewership, Mogadishu's Elite Hotel hosted Miss Somalia, drawing hundreds of stylish residents for the glamorous competition.#MissSomalia #Trump #BigWiz #Rwandan #Rice #Jo_comms pic.twitter.com/WmvRBxqG3K
Въпреки че конкурсът е за красота, Гас заяви, че вдъхновението зад състезанието е да издигне гласа на жените и да ги извади от изолацията, предава BBC.
"Той насърчава единството и овластяването", казва тя.
Гас смята, че е време Сомалия да се присъедини към останалата част от света, когато става въпрос за конкурси за красота.
"Искам да отпразнувам стремежите на жени от различни среди, да изградя тяхната увереност и да им дам възможност да покажат сомалийската култура по света", категорична е Гас.
Тазгодишният конкурс със сигурност представяше жени от различни сфери на живота. Една от участничките беше полицайка, предава BBC.
Мнозина в Сомалия намират идеята за конкурси за красота за ужасяваща.
Някои смятат, че те са обида за исляма и сомалийската култура. Други казват, че те са още една форма на злоупотреба с пола, която превръща жените в предмети.
Congrats Miss Southwest and the winner of Miss Somalia 🇸🇴 pic.twitter.com/ELwsgfaP5w
— Hassan Mustaf Isak (@HassanMamow) July 15, 2024
"Отвратен съм от идеята нашите млади жени да участват в този ужасен конкурс", казва водачът на клан Ахмед Абди Халане.
"Такива неща са против нашата култура и религия. Ако едно момиче носи тесни дрехи и се появи на сцената, това ще опозори семейството и клана ѝ. Жените трябва да си стоят вкъщи и да носят скромни дрехи", категоричен е Абди.
Някои жени също се противопоставят на конкурсите за красота.
"Хубаво е да подкрепяме сомалийската младеж, но не по начин, който противоречи на нашата религия", казва студентката Сабрина, която не желае да разкрие фамилията си пред BBC.
"Не е подходящо една жена да се появява на публично място, без да покрива врата си, а точно това направиха участничките в конкурса "Мис Сомалия", посочва тя.
За разлика от мрачните роби и воали, които носят много сомалийски жени, участничките в конкурса "Мис Сомалия" носеха ярки, прилепнали по тялото рокли, пише Мери Харпър за BBC.
Aisha Ikow Osman from Southwest State has been crowned Miss Somalia 2024. She will represent the country at the Miss Universe 2024 pageant in Mexico this November. pic.twitter.com/Pn3bWf2Hwi
— The Eastleigh Voice (@Eastleighvoice) July 15, 2024
Облечена в дълга златиста рокля със спускащи се до пода ръкави, 24-годишната Айша Иков беше коронована за “Мис Сомалия” и получи парична награда от 1000 долара, предава Харпър.
Тя е студентка в университет и гримьорка и представлява югозападния щат. Другите финалистки бяха регионалните кралици на красотата от Джубаланд в южната част и Галмудуг в централната част на Сомалия.
"Ще използвам това като възможност да се боря срещу ранните бракове и да насърчавам образованието на момичетата. Конкурсът прославя сомалийската култура и красота, като същевременно оформя по-добро бъдеще за жените. Конкурсът прославя сомалийската култура и красота, като същевременно оформя по-добро бъдеще за жените", заяви Иков, цитирана от BBC.
Шестимата съдии, пет жени и един мъж, бяха затруднени да изберат победителката.
Журито включваше основателката на конкурса, представител на министерството на младежта и победителката на “Мис Сомалия 2022”. Те оценяваха участничките според физическата им красота, начина, по който се дефилираха, облеклото им, както и начина, по който говореха.
Имаше и онлайн гласуване, отворено за обществеността.
Southwest State's Aisha Ikow Osman crowned Miss Somalia 2024. Osman wowed judges at the Elite Hotel in Mogadishu, earning the title of "most beautiful lady in Somalia." As Miss Somalia 2024, she is set to represent the country in the 2024 Miss Universe in to be held in Mexico Nov pic.twitter.com/mqqYEaQBX7
— Dalsan TV (@DalsanTv) July 15, 2024
Гласуването струваше 1 долар, като събраните средства бяха използвани за финансиране на събитието в Могадишу.
Нощният конкурс в луксозен хотел на брега на морето беше далеч от живота на повечето хора в Сомалия, особено на жените.
Четири милиона сомалийци, около една четвърт от населението, живеят в отдалечени части на страната, след като са били принудени да напуснат домовете си.
По данни на ООН между 70 и 80 % от тях са жени.
През 2024 г. бяха събрани достатъчно данни, за да може Сомалия да бъде включена в Индекса на ООН за човешкото развитие за първи път от три десетилетия. Страната е на последно място.
Сомалия е на четвърто място по индекс на неравенството между половете на ООН. Според групите за помощ 52% от жените в страната са преживели насилие, основано на пола. Около 98% са подложени на генитално осакатяване.
Caaisha iikow Osman ayaa noqotay Gabadha ugu quruxda badan Somaliya 2024 ( Miss Somalia). pic.twitter.com/xYGZhUHnaa
— Fatha Farhan Haji (@FathaFarhan) July 15, 2024
По традиция, когато мъж изнасили жена, "наказанието" му е, че трябва да се ожени за жената, която е насилвал. Отношението към изнасилването и другите форми на насилие над жени не се е променило много през годините.
През 2013 г. една жена в Могадишу беше осъдена на затвор за една година, след като съобщи, че е била изнасилена от членове на силите за сигурност.
В самопровъзгласилата се република Сомалиленд религиозните лидери отмениха закона за сексуалните престъпления от 2018 г. почти веднага след подписването му. Преработената версия не защитава жените от детски бракове, принудителни бракове, изнасилвания или други форми на сексуално насилие.
Фактът, че конкурсът "Мис Сомалия" може да се проведе в Могадишу, дори на километър от самоубийствен атентат, показва, че страната се променя както по отношение на нагласите, така и по отношение на сигурността.
Преди няколко години конкурс за красота би бил немислим, особено когато столицата беше под контрола на "Аш Шабаб".
Зрителите на конкурса не си тръгнаха от хотел до ранните часове на сутринта. Те не чуха звука от близкото нападение, тъй като той беше заглушен от шума на вълните на Индийския океан, които се разбиваха на плажа.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: 106 кг на 22 г.: Вдъхновяващата история на Мис Колумбия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!