О т отравянето на бившия агент на Комитета за държавна сигурност (КГБ) Александър Литвиненко до огнената самолетна катастрофа на Евгений Пригожин, редица високопоставени критици на Владимир Путин загинаха, докато други са в затвора или в изгнание.
Кремъл яростно отрича да е замесен, посочва Sky News.
Вкарани в затвора, показно застреляни на улицата, паднали от прозорец или отровени с чай, подправен с полоний-210. Противниците на Владимир Путин често се оказват с нещастна съдба. Превърналият се в шпионин на КГБ президент е начело на Кремъл от две десетилетия и се сблъсква с редица противници и противоречия.
Кои са хората, които се осмелиха да говорят срещу Владимир Путин или да се противопоставят на Кремъл, и къде са те сега?
Алексей Навални
Роден в семейство на собственици на фабрика в село западно от Москва, Алексей Навални израства, за да стане може би най-известният критик на властта на Путин.
Неговата политическа активност, включително задълбочени разследвания на корупция по високите етажи и кандидатурата за кмет на Москва, му спечелиха слава и мнозина вярваха, че той представлява заплаха за Путин, съобщава Sky News.
През август 2020 г. битката му срещу руския президент влезе в световните заглавия.
Навални се разболява тежко по време на полет от Сибир до Москва. Той е откаран със самолет, докато е в кома, до Берлин.
Неговият екип подозира, че Кремъл го е отровил, обвинение, което бе отречено.
Германски медици потвърдиха, че той е бил отровен с “Новичок” - нервнопаралитично вещество от съветската епоха - и възстановяването му отнело месеци. Въпреки опасността Навални избира да се върне в Русия, където по-късно е арестуван и осъден по обвинения, които според него са политически мотивирани. Днес той почина в руска наказателна колония.
"На 16 февруари 2024 г. в наказателна колония №3 осъденият Навални А. А. след разходка се почувствал зле, като почти веднага загубил съзнание. Незабавно пристигна медицинският персонал на институцията, беше извикана бригада на бърза помощ. Бяха проведени всички необходими реанимационни действия, които не дадоха положителни резултати. Лекарите от Бърза помощ констатираха смъртта на осъдения. Причините за смъртта са в процес на установяване", съобщиха от руската Федерална служба за изпълнение на наказанията.
3/ Alexei Navalny — a popular lawyer & one of the top opposition figures, vocal critics & anti-corruption leaders against Putin in Russian politics. He rose to prominence by running for mayor of Moscow & organizing mass protests against Putin in the early part of the last decade. pic.twitter.com/G9glki5P2X
— Christina🌻 (@cmrobbinz) February 9, 2024
Евгени Пригожин
Издигането на Евгений Пригожин от продавач на хотдог до шеф на частна армия в Русия е забележително. Неговите наемници от групата "Вагнер" са известни както с бруталността си в Украйна, така и с влиянието си в Африка.
С времето Пригожин става все по-смел в критиките си към руската армия и нейното висше командване.
Когато силите му започнаха поход към Москва от южния град Ростов, това изглеждаше като най-голямото предизвикателство за Путин от десетилетия насам, но очевидният опит за преврат пропадна по средата на пътя към столицата.
През август 2023 г. Пригожин загива в пламъци, когато частният самолет, в който пътува, се разбива северно от Москва, което поражда подозрения, че Кремъл е замесен.
Кремъл отрича да е убил Пригожин, като нарича обвиненията за участие на Путин "абсолютна лъжа", посочва британската телевизия.
Yevgeny Prigozhin was a kind man
— Artem Mosolov (@Shibariym) February 9, 2024
Let's remember ПРИГОНА
За Россию pic.twitter.com/9a7EzrHk7M
Анна Политковская
На 7 октомври 2006 г. - рождения ден на Путин - журналистката Анна Политковская е застреляна във фоайето на жилищната си сграда. Преди смъртта си тя се е специализирала в разследване на нарушения на човешките права в Чечня и корупция в по-широк план.
Убийството ѝ води до твърдения, че Путин не е направил достатъчно, за да защити медиите. Той определя убийството като "отвратително по своята жестокост" и коментира, че смъртта ѝ създава повече проблеми на Кремъл, отколкото нейната работа.
Yes. Anna Politkovskaya was talking about unpleasant elements of russian government and was assassinated.
— Mara 🕊💨 ►💩🇷🇺 (@onyxusone) February 5, 2024
No real opposition or journalism exists in russia. Most of those who actually are a threat to Moscow regime end up dead under suspicious circumstances as an example to others https://t.co/3B8FK27yCT pic.twitter.com/AZsOsftBPD
Борис Немцов
Бивш вицепремиер на Русия при президента Борис Елцин, Борис Немцов беше яростен критик на Путин и виден опозиционен лидер.
Той е работил върху доклад, разглеждащ ролята на Русия в конфликта в Украйна през 2015 г. Но на 55 години е бил убит преди да бъде завършен. Немцов е застрелян на мост само на метри от Кремъл, докато се прибира вкъщи през нощта с приятелката си.
Петима мъже са били признати за виновни в организирането и извършването на поръчковото убийство. Заур Дадаев, офицер от силите за сигурност на чеченския лидер и съюзник на Путин Рамзан Кадиров, беше признат за виновен за фаталните изстрели.
Кремъл отрича да е замесен в убийството.
Things Tucker Carlson didn't ask Putin about. The murder of Boris Nemtsov pic.twitter.com/jh2QFBDpOR
— Tim Hermansson 🇸🇪🇺🇦 (@TimHermansson) February 7, 2024
Александър Литвиненко
Бивш агент на Руската федерална служба за сигурност (ФСБ), Александър Литвиненко бяга от Русия и в крайна сметка получава британско гражданство.
Той обвинява Путин в корупция и в прословутите бомбени атентати в московски апартаменти, които тогавашният министър-председател Путин използва като причина да започне Втората чеченска война през 1999 г. Тя му помага да дойде на власт.
Литвиненко умира през ноември 2006 г., седмици след като пие чай, отровен с полоний-210 - рядък и много силен радиоактивен изотоп.
Отровата е погълната по време на среща с двама руски шпиони в хотел в Лондон и се смята, че убийството е поръчано от самия Путин. Русия винаги е отричала каквото и да било участие.
Things that Tucker Carlson didn't ask Putin. The poisioning and killing of Alexander Litvinenko pic.twitter.com/2g2KCZ2V8B
— Tim Hermansson 🇸🇪🇺🇦 (@TimHermansson) February 7, 2024
Гари Каспаров
Считан за един от най-великите шахматисти на всички времена, Гари Каспаров живее в изгнание в Ню Йорк от 2013 г. насам.
Бившият световен шампион се е превърнал в страстен активист срещу управлението на Путин и е участвал в някои от масовите улични протести на опозицията, водени от Алексей Навални. Той посочва, че се страхува от арест, ако се върне в Русия.
31 Gennaio 1990 - Garry Kasparov conserva il titolo di campione del mondo di scacchi, battendo il compatriota Anatoly Karpov https://t.co/MzLsobdgwE pic.twitter.com/Oay0t6NVym
— BusallettaInfo (@sulsitodisimone) January 31, 2024
Равил Маганов
Председателят на управителния съвет на втория по големина производител на петрол в Русия, "Лукойл", Равил Маганов открито критикува войната в Украйна.
В изявление от март 2022 г. управителният съвет призовава за "най-скорошно прекратяване на въоръжения конфликт" и изразява "искрена съпричастност към всички жертви".
"Ние твърдо подкрепяме трайното прекратяване на огъня и уреждането на проблемите чрез сериозни преговори и дипломация", коментира Маганов през 2022 г.
През септември същата година 67-годишният Маганов умира, след като пада от прозорец на шестия етаж в Централната болница в Москва.
Russian Oligarch Vladimir Ivanovich Nekrasov (Некрасов Владимир Иванович) [Cargo ID #994] has been added to the list. Nekrasov took over as Lukoil Chairman after the previous Chairman, Ravil Maganov [Cargo ID #386], fell out a hospital window.https://t.co/fp9FbkX8IB#cargo200
— TopCargo200.com (@TopCargo200_com) October 27, 2023
Пол Клебников
Разследващият журналист Пол Клебников, американец от руски произход, е убит пред офиса си при стрелба с кола в Москва през 2004 г. Той е бил редактор на Forbes Russia и разследва корупцията.
Today we commemorate Forbes Russia editor Paul Klebnikov, who was killed for his work to expose corruption & human rights abuses in 🇷🇺. His memory reminds us that too many have died for shedding light on dark truths. We call on Russia to honor its Helsinki Final Act commitments. pic.twitter.com/yxDITgXXva
— U.S. Mission to OSCE (@usosce) July 9, 2021
Наталия Естемирова
Наталия Естемирова е многократно награждавана правозащитничка, която събирала доказателства за злоупотреби в Чечения от началото на втората война там през 1999 г.
Тя е отвлечена на 15 юли 2009 г. в чеченската столица Грозни. Няколко часа по-късно тялото ѝ е намерено в гориста местност с огнестрелни рани в главата и гърдите.
Тогавашният президент Дмитрий Медведев отхвърля твърденията, че чеченският лидер Рамзан Кадиров е отговорен за убийството, и предполага, че то е извършено с цел дискредитиране на Кремъл.
Still no justice 6 yrs after the murder of human rights defender Natalia Estemirova in #Russia http://t.co/vZNzTqUN41 pic.twitter.com/D8VmhsTHly
— Edward Herbert 🇺🇦 (@ed_herbert) July 15, 2015
Денис Вороненков
Бившият руски политик, Денис Вороненков е явлен критик на Путин.
Преди това член на комунистическата фракция в долната камара на руския парламент, през 2016 г. Вороненков бяга в Украйна и получава украинско гражданство.
През март 2017 г. той е застрелян в Киев.
Тогавашният президент на Украйна Петро Порошенко определи убийството му като "акт на държавен тероризъм" от страна на Русия - обвинение, отхвърлено от Кремъл.
BREAKING: Denis #Voronenkov shot in the center of Kiev (Pushkina street - Shevchenko boulevard) pic.twitter.com/UcZ4igMt6N
— Nikita Parshukov (@N_Parshukov) March 23, 2017
Борис Березовски
Бившият милиардер Борис Березовски живеел в изгнание във Великобритания от 2000 г., когато бил намерен мъртъв през 2013 г. Той натрупал богатството си в Русия през 90-те години по време на масовата разпродажба на държавни активи след разпадането на Съветския съюз.
Някога той е бил изключително богат, но в по-късните си години се смята, че състоянието му е намаляло.
Джеймс Никсей, ръководител на руската програма на Chatham House, го описа като "най-яростния антикремълски и антипутински олигарх".
"Той със сигурност е бил готов да похарчи парите си, малкото, което му е останало, в опит да ги използва, за да сложи край на режима в Русия", посочва Никсей.
Березовски е намерен мъртъв в дома си в Бъркшир.
In 1990, Putin met Jewish businessman Boris Berezovsky. Berezovsky was a car dealer looking to expand his business to the city of Leningrad. Putin, then a deputy of City Council chairman Anatoly Sobchak, had helped Berezovsky arrange to open a service station in Leningrad. pic.twitter.com/Fj1S3KZejg
— Bill🇺🇸🇻🇦✝️ (@Bill4Christ) February 9, 2024
Сергей Скрипал
Бивш полковник от руското военно разузнаване, преди да напусне през 1999 г., Сергей Скрипал работи във външното министерство на страната до 2003 г. Година по-късно той е арестуван в Москва и признава, че е бил вербуван от британското разузнаване през 1995 г. Той заявява, че е предоставил информация на британското разузнаване за руски агенти в Европа в замяна на около 100 000 долара (79 300 паунда).
Скрипал е вкаран в затвора, но по-късно е освободен в рамките на размяна на шпиони и се преместил в Обединеното кралство. През 2018 г., заедно с дъщеря си, той е отровен с нервнопаралитичното вещество "Новичок", но двойката оцелява след атаката.
Кремъл отрича Русия да е замесена по какъвто и да е начин в отравянето.
Сергей Юшенков
Либералният руски политик Сергей Юшенков е застрелян в предградие на Москва през 2003 г.
Член на Държавната дума и бивш полковник от съветската армия, Юшенков е прострелян няколко пъти пред жилищната си сграда. Той е участвал в създаването на партията "Либерална Русия", която е регистрирана само няколко часа преди убийството му. Юшенков е бил готов да се изправи срещу Путин и войната в Чечения.
Борис Надеждин
Сега може би е ред на опозиционния политик Борис Надеждин, който подобно на Навални през 2017 г. се опитва да се кандидатира срещу Путин на президентските избори през 2024 г. Въпреки съмненията, че 60-годишният мъж може да отправи сериозно предизвикателство към действащия лидер, Надеждин внесе над 100 000 подписа от цяла Русия в Централната избирателна комисия в Москва.
Той изненада някои анализатори със силната си критика към това, което Кремъл нарича "специална военна операция" в Украйна, като я нарече "фатална грешка" и обеща да се опита да я прекрати чрез преговори.
На 8 февруари той съобщи, че му е забранено да участва в изборите, а Централната избирателна комисия обяви, че е открила нередности в подписите, събрани по време на кампанията му.
Надеждин обеща да обжалва пред Върховния съд на Русия, като добави: "Участието ми в президентските избори през 2024 г. е най-важното политическо решение в живота ми. Няма да се откажа от намеренията си."
В разговор със Sky News миналата година Надеждин каза, че не се страхува да говори открито, защото няколко пъти се е сблъсквал със смъртта.
Comisión electoral rusa bloquea único candidato anti-Putin -
— Prensa Mercosur (@PrensaMercosur) February 9, 2024
La comisión electoral de Rusia bloqueó este jueves al candidato pacifista Boris Nadezhdin, que quería presentarse a las elecciones presidenciales del próximo mes, anunció él mismo en redes sociales.
El p... pic.twitter.com/t096koDBXp
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!