23 души са убити и близо 340 ранени при сбиване между две младежки групировки в киргизския град ОШ, което прерастна в масови размирици, погроми и палежи на къщи и автомобили.
И двете страни - киргизци и узбеки - са използвали огнестрелно оръжие, казват очевидци.
Първоначално в Ош бе обявен комендантски час, а по-късно в цялата южната част на Киргизстан беше обявено извънредно положение, което ще бъде в сила до 20 юни, предадоха световните агенции, като цитираха говорителя на временното киргизстанско правителство на Роза Отунбаева - Фарид Ниязов.
По последни данни в сблъсъците са участвали между 1000 и 3000 души, въоръжени с метални пръти и други подръчни средства.
Жертвите може всъщност да са повече,
защото узбеките погребват мъртъвците си още в деня на смъртта, преди залез слънце, предаде ИТАР-ТАСС.
Според очевидци, цитирани от АП, във втория по големина град на Киргизстан масовите безредици продължават и се чува стрелба. Над града кръжат военни хеликоптери и самолети, а по улиците се движат бронетранспортьори.
Временното правителство реши тази сутрин да прехвърли допълнителни военни сили за справяне с безредиците. Президентката на преходната власт Роза Отунбаева заяви, че безредиците били предизвикани от "местни битови конфликти".
Арестувани са петима души.
В града, за да се запознаят със ситуацията, са пристигнали министърът на вътрешните работи Болот Шерниязов и министърът на отбраната Исмаил Исаков, допълва Франс прес.
От бунта през април, довел до свалянето на президента Курманбек Бакиев и отнел живота на 87 души, киргизстански представители и западни лидери не престават да
предупреждават за опасността от гражданска война в Киргизстан -
азиатска страна със стратегическо значение, в която има и руска, и американска военни бази и която е раздирана от конфликти на етническа основа и от напрежение между севера и юга, отбелязва Франс прес.
Неотдавна временното правителство на Киргизстан отмени плановете за президентски избори до края на тази година и ги насрочи чак за октомври догодина.
Анализатори тогава предупредиха, че това може да стане повод за нажежаване на напрежението в страната.
На 13 май привърженици на сваления Бакиев успяха да превземат за кратко правителствени сгради в Ош, като така отправиха предизвикателство към временното правителство в Бишкек, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!