С емейството на Хенриета Лакс - афроамериканка, чиито клетки, взети и използвани без нейно знание, са в основата на няколко пробива в съвременната медицина, оповести намерението си да съди фармацевтични гиганти, извлекли ползи от постиженията, предаде "Франс прес".
Застреляна и след това обезглавена: убийствата на жени в Пакистан са чести, брутални и безнаказани
"Те използват клетките от 70 години и семейство Лакс не е получило нищо в замяна на тази кражба. Отнасяха се с нея като с лабораторен плъх, сякаш не беше човек и нямаше семейство", заяви на пресконференция нейната внучка Кимбърли Лакс.
"Семейството ще търси справедливост за това расистко и неетично отношение", допълни Лакс.
През 1951 г. 31-годишната Хенриета Лакс - майка на пет деца, умира от рак на шийката на матката в университетската болница "Джонс Хопкинс" в Балтимор, Мериленд.
По време на опитите да бъде лекувана, клетки от тумора й са взети и предадени на изследовател без нейно знание. Клетките са използвани десетилетия наред без знанието и на близките й.
"Твърде дълго време семейството Лакс беше експлоатирано и използвано. Сега ние казваме не, стига толкова. На вниманието на фармацевтичните компании - вече сте предупредени", заяви на свой ред внукът й Алфред Картър.
Семейство Лакс е ангажирало видния адвокат по граждански права Бен Кръмп, който представлява роднините на много афроамериканци, убити при инциденти с полицията, включително близките на Джордж Флойд.
"Животът на чернокожите трябва да се цени в Америка", каза Кръмп и обяви, че ще подаде жалба на 4 октомври, отбелязвайки 70-годишнината на спорните проби.
Ужас, роден от убийство на бременна жена
Клетките на Хенриета Лакс, наречени ХеЛа (HeLa), предоставят възможност на лаборатории по целия свят да разработят ваксини, в частност срещу полиомиелит, както и противоракови терапии и някои техники за клониране - индустрия на стойност милиарди долари.
Семейството й за първи път открива как Лакс е подпомогнала медицинската наука през 70-те години на миналия век благодарение на Ребека Склут, авторката на бестселъра за 2010 г. "Безсмъртната Хенриета Лакс".
Колегата на Кръмп Кристофър Сийгър заяви, че жалбата ще бъде насочена към всяка компания, която е "спечелила от използването" на клетките и не е постигнала споразумение за обезщетение на семейството.
Нито Кръмп, нито Сийгър посочват конкретни компании, които се очаква да фигурират в съдебния иск.
Най-бруталните случаи на потъпкване на човешките права
През 2013 г. потомците на Хенриета Лакс постигат споразумение с университета "Джонс Хопкинс" двама членове на семейството да присъстват в комисия, отговорна за разрешаване на бъдещи употреби на клетките ХеЛа. Споразумението обаче не включва обезщетение.
От университетската болница "Джонс Хопкинс" казват, че никога са продавала и не са се възползвали от откриването или разпространението на клетките ХеЛа и не притежава правата върху тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!