М узеите в Кения съхраняват и популяризират местни семена, след като правителството отмени забраната за използване на генетично модифицирани организми (ГМО) в земеделието. Музеят казва, че местните семена са застрашени заради ГМО семената, които според правителството и някои земеделски производители ще им помогнат да произвеждат по-бързо повече реколта, тъй като регионът страда от историческа суша. Това съобщава Виктория Амунга за Voice of America (VOA) в своя репортаж от Найроби, Кения.
Десетки изложители, по-голямата част от които са земеделски производители, които се стремят към местно производство на култури, представят сортове местни семена, предава VOA.
Организаторите казват, че този първи панаир на местните семена и хранителната култура е създаден, за да популяризира домашните семена на фона на нарастващото популяризиране на генетично модифицираните организми продукти като царевицата.
"Царевицата е основна храна в Кения”, казва Патрик Маунду, който работи към Националния музей на Кения.
На 3 октомври 2022 г. кенийското правителство отмени 10-годишната забрана за ГМО. Държавата се надява да подобри добивите на култури и продоволствената сигурност.
Защитници на местните култури казват, че този ход рискува да доведе до изчезване на местните семена в бъдеще в резултат на смесването на видовете семена.
"Дребните земеделски стопани в Кения отглеждат реколта на малки парчета земя. При тяхната царевица се наблюдава кръстосано опрашване. Нашите земеделски производители не могат да си позволят да оставят буферна зона над стопанството, за да избегнат кръстосаното опрашване", казва Анне Майна от Асоциацията за биоразнообразие и биосигурност на Кения.
Вследствие на това властите вече насърчават земеделските стопани да запазват местните семена.
Самуел Ндериту е сред поне 200-те земеделски стопани, които участват в инициативата. Ндериту пази над 500 сорта местни семена в своята ферма. Той вярва, че качеството на храната е по-важно от количеството, което предлагат ГМО храните, предава VOA.
"Продоволствената сигурност към момента гарантира, че имаш храна, но не знаеш къде е била отгледана”, казва земеделският производител Самуел Ндериту.
“Когато говорим за продоволствен суверенитет, това е правото да отглеждам качествена храна", смята той.
Част от земеделските стопани казват, че са готови да се откажат от местните семена заради ГМО, защото смятат, че те узряват по-бързо и биха дали по-голяма реколта дори при малък размер на земята, съобщава VOA.
В своя декларация Националното бюро по стандартизация на Кения одобри производството на генетично модифицирана царевица, маниока, картофи и памук. Най-малко седем други държави в Африка са одобрили търговското производство на ГМО култури, включително Южна Африка, Етиопия, Малави и Нигерия, предава още порталът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!