По последна информация са прекъснати връзките на мобилните оператори, няма достъп до интернет, а комуникациите с наземните телефони са силно затруднени.
Предвид масовите протести с искане за смяна на властта, които ескалираха и дадоха жертви, бе съобщено, че президентът Хосни Мубарак въвежда полицейски час в цялата страна от 18 ч. до 7 ч. сутринта, считано от днес до второ нареждане, съобщи държавната телевизия на страната.
По-късно обаче египетската официална информационна агенция МЕНА анулира съобщението си за наложен комендантски час в цялата страна. Според държавната телевизия мярката е наложена в Кайро, Александрия и Суец.
Мубарак е поискал "от въоръжените сили, в сътрудничество с полицията, да
приведат в действие решението, да поддържат сигурността и да охраняват
обществени сгради и частната собственост".
Колона от бронирани военни машини премина през Кайро в
опит да наложи спазването на комендантския час, докато хиляди демонстранти останаха по
улиците и площадите.
Междувременно египетската национална авиокомпания
"Иджипт еър" обяви, че отменя всички полети от столицата през
следващите 12 часа. Полетите на превозвача от чужбина ще бъдат
приети, но заминаващите самолети ще трябва да изчакат
обстановката да се нормализира.
Десетки хиляди египтяни излязоха по улиците на Кайро, Александрия, Суец, Асуан и други големи градове в "Деня на гнева", настоявайки за повече свобода, по-добри условия на живот и край на 30-годишния режим на президента Хосни Мубарак. "Промяна на режима" и "незаконен" бяха сред най-често скандираните лозунги, насочени срещу президента.
При сблъсъците между полицията и протестиращите само в Кайро загинаха поне петима души, а близо 900 бяха ранени, съобщи Ройтерс, като се позова на медицински източници.
За момента не е ясно как са намерили смъртта си жертвите.
420 от ранените демонстранти са настанени в болница. Някои
от тях пострадали сериозно, като има хора с огнестрелни рани.
Има и ранени полицаи, като за момента техният брой не е
известен.
Според ДПА една от жертвите е убита в квартал на Кайро, когато тълпата се опитала да отнеме оръжия от силите за сигурност. Друг протестиращ бил убит в центъра на столицата, според телевизия "Ал Джазира". Трета жертва има в град Суец, който буквално бе превзет от демонстрантите, твърди Ройтерс.
Според агенцията сред ранените е опозиционният политик Айман Наур, който остана втори в президентската надпревара през 2005 г.
Разярени демонстранти протестираха в предградие, разположено недалеч от
президентския дворец на Мубарак, както и в други части на столицата. На столичен площад беше
подпален полицейски автомобил. Над целия град се издига тежък дим от подпалени автомобилни гуми.
Сред демострантите днес бе завърналият се в страната опозиционен лидер и бивш генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Мохамед ел Барадеи.
Днес сутринта той се включи в мирно шествие, последвало петъчната молитва. Полицията посрещна шествието със струи от водни оръдия, а полицаи удряха с палки някои от привържениците на Барадеи, които го обградиха, за да го защитят.
По-късно представители на египетските сили за сигурност съобщиха пред АП, че
бившият шеф на МААЕ е поставен под домашен арест
Къщата му в предградие на Кайро е обградена от полиция.
Управляващата партия обвини днес правителството, че е провалило нейната политика. Очаква се този ход да бъде последван от оставката на кабинета на Ахмед Назиф.
Междувременно телевизия "Ал Джазира" съобщи, че демонстрантите на много места в страната искат от армията да се намеси в защита на народа.
Египетският сенатор Мустафа ал Факки призова президента Хосни Мубарак да се обърне към народа с реч, като подчерта, че "мерките за сигурност вече не могат да решат проблема."Демонстранти щурмуваха и сградата на египетската държавна телевизия в центъра на Кайро, съобщи още Ройтерс, като се позова на дубайския сателитен канал "Ал Арабия". Тя обаче продължава да излъчва своята програма.
Днешните антиправителствени протести са най-големите от 1977 г. насам,
отбелязват редица медии.
Мобилният оператор "Водафон" съобщи, че египетските власти са инструктирали всички мобилни оператори да прекратят услугите си в няколко района в страната. Британската компания заяви, че ще се съобрази със заповедта, а египетските власти ще изяснят ситуацията по-късно. От снощи е спрян достъпът до интернет от Кайро и от няколко други египетски провинции.
По-рано в интервю за публичната телевизия Пи Би Ес вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън заяви, че е дошъл моментът, когато египетският президент Хосни Мубарак трябва да се вслуша в призивите на обществото за промяна. Според него няма никаква пряка връзка между протестите в Египет и безредиците в Йемен, а още по-малко в Тунис, където подобни протести доведоха до падането на режима на президента Зин ал Абидин бен Али.
Вицепрезидентът заявяви също, че познава много добре Хосни Мубарак, смята, че той не е диктатор и затова препоръчва диалог между протестиращите и правителството. По този начин Байдън се присъедини към позицията на държавния секретар Хилари Клинтън, която преди два дни призова правителството в Кайро да разреши мирните протестни демонстрации и заяви, че сегашната ситуация в страната дава възможност за предприемане на реформи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!