Б ританското правосъдие отложи за 18 май разглеждането на искането на САЩ за екстрадиране на основателя на Уикилийкс Джулиан Асандж, предаде "Франс прес".
САЩ искат да съдят Асандж за шпионаж заради публикуването от Уикилийкс на стотици хиляди поверителни документи за американските военни и дипломатически дейности, по-специално тези в Ирак и Афганистан.
Започва делото за екстрадицията на Джулиан Асандж
Ако вината му бъде призната, той може да бъде осъден на до 175 години затвор за шпионаж и компютърно пиратство.
#Assange's UK extradition hearing paused until May https://t.co/EEHbxlGvDt
— Digital Journal (@digitaljournal) February 27, 2020
Съдебните заседания по американския иск за есктрадиране на Асандж започнаха в понеделник и приключиха с ден по-рано от предвидения график. Те ще бъдат подновени за три седмици от 18 май.
Швеция прекрати разследването срещу Асандж
Очаква се съдебното решение да бъде оповестено в началото на лятото.
Асандж беше арестуван през април 2019 г., след като прекара седем години в укриване в посолството на Еквадор в Лондон, където беше потърсил убежище, след нарушаване на условията на освобождаването си под гаранция, страхувайки се от екстрадиция в САЩ.
Майк Помпейо: Джулиан Асандж ще бъде екстрадиран в САЩ
По-рано основателят на "Уикилийкс" се оплака, че няма възможност да води поверителни разговори с адвокатите си, като прекъсна за кратко третия ден от гледането на американската молба за екстрадирането му в британски съд.
По време на процеса той беше поставен в стъклена клетка и отбеляза, че поставени наблизо микрофони могат да хващат части от разговори на обвиняемия със защитата му.
Американските представители "имат сто пъти повече контакти със своите адвокати", каза той.
Джулиан Асандж е издирван от САЩ за разпространяването на над 700 000 поверителни документи за военната и дипломатическа дейност на САЩ, по-специално в Ирак и Афганистан.
Великобритания няма да предаде Асандж, ако го заплашва смъртно наказание
Според един от адвокатите на Асандж, основателят на "Уикилийкс" не трябва да бъде екстрадиран в САЩ, защото британско-американско споразумение забранявало екстрадиции за политически нарушения.
Асандж твърди, че е действал като журналист и поради това е защитен от Първата поправка на конституцията на САЩ, която гарантира свободата на словото. Защитата му заема позицията, че обвиненията на САЩ са политически мотивирана злоупотреба с власт.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!