"Турски поток“ бе открит на официална церемония.
Церемонията се провежда в конгресен център "Халич" на Златния рог в Истанбул. С нея реално се въвежда в експлоатация газопроводът.
Откриването се случи в присъствието на руския президент Владимир Путин, турският президент Реджеп Ердоган, българският министър-председател Бойко Борисов и сръбският президент Александър Вучич.
Ръководителят на парламента на Турция и на бившите председатели на парламента също бяха поканени на сцената.
От 1 януари и България получава руски газ чрез "Турски поток", а от 5 януари през новата компресорна станция "Странджа-2" България транзитира газ от новия газопровод за Гърция и Македония, отбелязва официалната руска агенция ТАСС.
Преговорите между "Булгартрансгаз" и "Газпром" експорт за транзита на газа са завършили в последните дни на 2019 г. България ще получава от новия пункт за доставка на газ - "Странджа - 2", 2,9 милиарда кубични метра газ годишно, допълва агенцията.
Сега предстои изграждането на газопровод за Сърбия, а оттам за Унгария и Италия.
Преди откриването главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер заяви, че реализацията на проекта ще бъде в три участъка.
"Производителността на газопровода е 31 млрд. куб. метра. Започва от Западен Сибир и стига до Турция. Сега е на пълен капацитет", каза още Милер.
По думите му оттук ще се обезпечава природен газ за "Турски поток".
Министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез също приветства откриването на "Турски поток".
В рамките на церемонията бе направена пряка връзка с трудовия колектив на "Газпром" на станцията в Русия в Анапа, както и с турската станция Каякьой.
Проектът "Турски поток" свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция.
Дължината на морския участък на "Турски поток" е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция.
Максималната дълбочина на тръбите е до 2 200 м. във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2 200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз.
Другата тръба продължава през територията на Р. Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.
Трасето на газопровода преминава през землищата на 34 общини на територията на 11 области. Към настоящия момент проектът се изпълнява на територията на 4 области на България – Плевен, Ловеч, Враца и Монтана.
Преди старта на тържествената церемония по откриването на газопровода премиерът Бойко Борисов разговаря с президента на Русия Владимир Путин, с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и с държавния глава на Сърбия Александър Вучич. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Българският премиер отбеляза пред руския държавен глава напредъка по реализацията на проекта "Балкански поток".
Борисов: България ще закупи 20% от газовия терминал в Александруполис
Премиерът Борисов изтъкна пред Путин свършената работа по участъците от разширението на газопреносната инфраструктура от българо-турската граница до българо-сръбската.
Българският министър-председател посочи пред руския президент, че компании от Саудитска Арабия, Италия и Турция работят по трасето на строящата се газопреносна инфраструктура у нас.
Захариева: Ще купуваме газ, изгоден за потребителите
Премиерът Борисов благодари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за поканата за участие в церемонията по откриването на "Турски поток". Турция е непосредствен съсед на България, наш съюзник в НАТО и важен партньор на ЕС при справянето с основни предизвикателства като миграционния натиск върху Европа, борбата срещу тероризма, енергийните доставки и енергийната сигурност, инфраструктурата, селското стопанство, търговията, икономиката.
Владимир Путин: България бави „Турски поток”
Путин: "Турски поток" през България и Сърбия - в края на 2020 г.
„Булгартрансгаз” подписа с „Аркад” за „Турски поток”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!