Само допреди седмица малцина в Италия знаеха кой е Луиджи Бизиняни. Сега обаче името му не слиза от първите страници на централния печат в страната.
Разбра се, че този човек години
наред е внедрявал свои хора във висшите ешелони на властта,
събирал е компрометираща информация с цел шантаж и така е успял
да сформира кабинет в сянка, който да управлява страната.
Италианската прокуратура
разследва дейността на "масонска
ложа",
поставила си за цел според следствието и някои вестници да лобира за премиера Силвио Берлускони. Италианският "октопод" обаче далеч не е уникален случай. Такива често се появяват в държави с нестабилна политическа система (Русия също не избегна пипалата им).
Преди 20 години правоохранителната система в Италия организира "чистка" в структурите на властта. Последната й проява бе в началото на 90-те, по време на операцията "Чисти ръце", когато се разследваха връзките на тогавашни политици с мафията. Наследниците на "Коза Ностра" и комисар Катани обаче не си дават покой и до ден-днешен.
Ако се потвърдят
прокурорските подозрения,
ще стане ясно защо днешният премиер Берускони остава толкова дълго на власт,
независимо от скандалната му репутация.
Прокуратурата в Неапол образува наказателно дело срещу централната фигура в скандала - новоизпечения масон Луиджи Бизиняни, поставен на 15 юни под домашен арест. Обвинението от близо 1500 страници в момента се проучва от адвокатите на подсъдимия. Прокурорите по делото разполагат с показанията на над 100 свидетели, 19 души са подследствени, а срещу трима са внесени дела в съда.
Сред последните е и самият Бизиняни, обвинен в създаване на "криминална система" с цел да влияе върху властови и бизнесструктури, използвайки методи за действие "типични за терористични и мафиотски групи", черпещи информация от "успоредна разузнавателна мрежа".
Кой е всъщност Луиджи Бизиняни?
Според италианския печат - едър бизнесмен. Единственият му официален бизнес обаче представлява печатница, издаваща справочник "жълти страници". Изживял е момент на слава, дарявайки чрез Ватиканската банка (IOR) голяма сума за бедни деца от името на благотворителна организация. Някои го помнят и като автор на добре продавани шпионски романи. Ето какъв е човекът, когото италианците, подбудени от в. "Република", наричат вече посредник или "съучастник" на Берлускони.
Роден през 1953 г., Бизиняни бил член на тайната масонска организация П-2 ("Пропаганда-2"), действала в Италия в края на 70-те и вербувала чиновници от най-важните държавни учреждения. В сравнение с изобличената мафиотска структура на бившия многократен премиер Джулио Андреоти, тя бе далеч по-мощна организация.
В списъка на членовете на П-2 бяха открити прочути и нашумели имена; мнозина впоследствие отрекоха да членуват в нея. Ще отбележим, че Силвио Берлускони също е бил член на масонската ложа с регистрационен номер 1816. Не е изключено бъдещият премиер още тогава да е развивал обща дейност със
"сивия кардинал".
Съдбата на мнозина предполагаеми членове остава доста мистериозна: да посочим например банкера Роберто Калви, управител на фалиралата банка "Банко Амброзиано". Трупът му бе намерен през 1982 г. да виси от един лондонски мост. Обстоятелствата на смъртта му остават неизяснени и до днес. Скандалът около П-2 бе толкова сериозен, че италианският парламент гласува специални закони, допълващи член 18 от конституцията, който забранява да се създават тайни организации. Но какво от това?
Отношенията на Бизиняни с Берлускони и обкръжението му не будят съмнения.
Не само поради общото им минало - същото сочат и личните им контакти. Бизиняни например поканил премиера на рождения ден на майка си. А има и стотици записи от прослушване на телефонни разговори, в които Бизиняни казва, че трябвало да се купят няколко гласа с цел лобиране в полза на "Кавалера".
В разговорите участват министърът на икономиката и финансите Джулио Тремонти, президентът на компания "Ферари", лидерите на други големи италиански компании, а също така висши чиновници от тайните служби, съдебната система и обществената телевизия РАИ. Съдиите смятат Бизиняни за приемник на Луиджи (Личо) Джели, Велик майстор на ложата П-2, който дори бил жив и се криел някъде.
Бизиняни е арестуван като обвиняем в създаването на тайно сдружение, но е
имал и помагачи.
Става дума най-напред за фигура номер две в правителството, Джани Лета (главен секретар на Министерския съвет - б. р.) - резервиран човек, смятан за дясната ръка на дон Силвио и уважаван от опозицията заради прословутата му умереност. Тъкмо той - "човек на Ватикана", е бил прекият шеф на Бизиняни.
Ще споменем и друго действащо лице - Алфонсо Папа, сенатор от управляващата партия "Народ на свободата". Според показанията на "съучастника" Бизиняни, тъкмо Папа като бивш прокурор е бил "негови очи" в следствените органи. Скоро ще бъде задържан и той.
Неясно остава обаче
кой всъщност е бил на върха на тази скрита пирамида.
Възможно ли е истинският "стопанин" на Италия изобщо да не е бил Берлускони? Бизиняни - Лета - Берлускони... "Берлускони е бил Бизиняни, Бизиняни е бил Лета, Лета е бил Бизиняни", резюмира ситуацията в. "Република".
В материалите от прослушването се чува как "съучастникът" разпорежда на директора на държавната петролна компания ЕНИ да сключи определено споразумение, на шефа на контраразузнаването - да назначи конкретен човек, а на редакторите на влиятелни вестници - морално да "ликвидират" неудобни лица; при това в случая с в. "Унита" Бизиняни се обажда направо от вътрешното министерство.
"Той е по-могъщ от мен", казал Берлускони за своя
"съучастник".
Същевременно премиерът нарекъл делото "измислено". Все повече италианци обаче стигат до извода, че крахът на неговия "съучастник" вещае скорошен политически край и за самия дон Силвио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!