О ткрит е странен нов хищник, който дебне на 7 924 метра под повърхността на океана и е кръстен на катранено черния си дом.
Новото ракообразно е открито дълбоко в падината Атакама, която се намира край бреговете на Перу, съобщиха учени в списание Systematics and Biodiversity.
Dulcibella camanchaca can survive in the frosty darkness of the ocean’s hadal zone. https://t.co/zuE2VRDodD
— Popular Science (@PopSci) December 12, 2024
Това откритие на вида, наречено Dulcibella camanchaca, бележи първия активен хищен амфипод, открит някога на тези дълбочини.
"Dulcibella camanchaca е бързо плуващ хищник, който кръстихме на 'тъмнината' в езиците на народите от района на Андите, за да обозначим дълбокия, тъмен океан, откъдето той предшества", каза съавтор на изследването Йохана Уестън, еколог и специалист по дълбоководни видове в Океанографския институт Уудс Хоул (WHOI), в изявление.
Хадалската зона е най-дълбокият слой на океана, простиращ се между 6 000 и 10 973 метра дълбочина. Този слой на океана включва предимно дълбоководни окопи и корита и е дом на някои от най-странните и шантави същества на нашата планета.
Налягането на тези дълбочини може да надхвърли 1 000 пъти атмосферното налягане на морското равнище, а температурите се намират точно над нулата, което го прави едно от най-екстремните местообитания на Земята.
Животът в тази зона включва уникални видове като амфиподи, морски краставици и ксенофиофори, които често са развили адаптации като меки, свиваеми тела, за да издържат на огромното налягане.
D. camanchaca е малък хищник с дължина около 4 сантиметра. Четири екземпляра от новия вид бяха събрани от дълбочина 7 904 метра през 2023 г. от експедицията на Интегрираната система за наблюдение на дълбокия океан (IDOOS) на борда на R/V Abate Molina.
След това малките създания бяха върнати обратно в Instituto Milenio de Oceanografía (IMO) в Universidad de Concepción, Чили, за генетичен анализ, след което бяха определени като чисто нов вид. Тези хищници ловуват и улавят по-малки амфиподи в изкопа като плячка, използвайки специализирани придатъци.
Descubren un nuevo depredador oceánico en la Fosa de Atacama https://t.co/ugLHWlEg7j
— IMO (@imochile) December 10, 2024
Una nueva especie (y género) de crustáceo, bautizada como Dulcibella camanchaca, es el primer anfípodo depredador y de gran tamaño que es descubierto en las profundidades de la Fosa de Atacama. pic.twitter.com/3LDBUnIkMl
Хищниците са сравнително редки в зоната на хадала, като повечето организми ядат органичната материя, носейки се от горните слоеве на океана (морски сняг) или разчитат на хемосинтетични бактерии за хранителни вещества.
"Най-вълнуващото е, че данните за ДНК и морфологията сочат, че този вид също е нов род, подчертавайки падината Атакама като ендемична гореща точка", каза Уестън.
Това откритие подчертава уникалното биоразнообразие, скрито дори в най-дълбоките части на нашия океан и как изолацията на окопната среда може да породи уникални адаптации.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!