У чени идентифицираха с помощта на 3D изображение уязвимите зони на вируса ебола, върху които действа ZMapp - експериментален коктейл от антитела, който може да помогне на някои болни да оздравеят, съобщава Франс прес, позовавайки се на американско изследване.
3D изображенията посочват точното място, където вирусът може да бъде атакуван с антитела и други медикаменти,
сочат данните от изследването.
"Сега, когато знаем как ZMapp атакува ебола, можем да сравним и видим начина, по който действат други експериментални антивирусни препарати и да се опитаме да създадем по-ефикасни препарати", обясни участник в изследването, публикувано в "Пръсийдингс ъф дъ нейчъръл академи ъф сайънсис".
Независимо, че пет от седемте заболели от ебола, третирани със ZMapp през август, оцеляха, учените не са напълно сигурни в ефикасността на серума.
Въпреки способността на вируса ебола да мутира, новото изследване посочва, че на местата, където ZMapp действа, не се наблюдават мутации.
Изследването беше извършено в рамките на изследователски консорциум за имунотерапии срещу ебола, финансирани от Американските здравни институти, които тестват антитела от 25 лаборатории в света.
Следващата цел на консорциума е свързана с изучаването на новите антитела, развити от пациенти, оцелели от епидемията.
Zmapp, който за първи път беше идентифициран като потенциално лекарство срещу ебола, е разработен от Mapp Biopharmaceutical, базирана в Сан Диего (Калифорния) компания, която предвижда да започне клинични опити със серума в началото на следващата година.
В края на октомври Световната здравна организация съобщи, че броят на заразените с ебола хора е достигнал 13 703 души. Жертвите на вируса са над 5000.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!