У чени откриха признаци за гигантски вируси в гренландската ледена покривка, които могат да намалят въздействието на промените в климата, съобщи Сайънс дейли.
Вирусите могат да достигнат размер 1500 по-голям от обикновените. Те са в състояние да нападат микроскопичните водорасли, на които се дължи по-тъмният цвят на леда и ускоряват топенето му.
Giant viruses on Arctic ice may help fight global warming: Researchers discovered giant viruses on Greenland ice, which may regulate algae growth, slowing ice melt and combating global warming. https://t.co/tNlNBxhhwR #EarthDotCom #EarthSnap #Earth pic.twitter.com/UhaqSOeutE
— Earth.com (@EarthDotCom) June 8, 2024
Учените са установили признаци, че гигантските вируси живеят върху лед и сняг, които съдържат много цветни водорасли, което предполага връзка между двете. Екипът се надява, че откриването и изучаването им би могло да разкрие начини за естествен контрол на растежа на водораслите и следователно за намаляване на топенето.
"Не знаем много за вирусите, но смятам, че те биха могли да бъдат полезни като начин за намаляване на топенето на леда, причинено от цъфтежа на водораслите", казва водещият автор на изследването Лаура Перини от университета в Орхус, Дания. "Колко специфични са те и колко ефикасни биха били, все още не знаем. Но като ги изследваме допълнително, се надяваме да отговорим на някои от тези въпроси".
Водораслите са в спящо състояние върху леда на Гренландия и цъфтят през пролетта, като заради тях части от обикновено белия пейзаж потъмняват. По-тъмната окраска отразява по-малко слънчева светлина от белия сняг и лед, което ускорява топенето, се посочва в изявлението.
Giant #viruses discovered living in #Greenland dark ice and red snow https://t.co/5ICZacNLm6
— TW1TT3R (@tw1tt3r) June 9, 2024
Изследователите са събрали проби от тъмен лед, червен сняг и топящи се дупки на различни места в ледената покривка на Гренландия през 2019 г. и 2020 г. След това те са анализирали ДНК, открита в тези проби, за да идентифицират последователности от гени с голямо сходство с гигантските вируси, които принадлежат към типа Nucleocytoviricota.
Водораслите са част от сложна екосистема, която включва също бактерии, гъбички и протисти - сбор от малки едноклетъчни организми, които не се вписват в другите групи. Лаура Перини и нейният екип ще проведат допълнителни изследвания, за да се опитат да разберат по-добре екосистемата като цяло и да могат да определят към кои гостоприемници се насочват вирусите и да са сигурни, че те атакуват водораслите.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Микробиом".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!