П аленотолози откриха почти цял череп на древен хищник, известен като "царят на египетската гора". Този вид е изчезнал преди около 25 милиона години, оставяйки учените да се опитват да разберат защо всички екземпляри са измрели.
Сега, международен екип от палеонтолози е открил ново парче от пъзела — почти цял череп на неидентифициран до момента вид хиенодонт.
Se trata de Bastetodon syrtos, un nuevo depredador extinto que redefine la evolución de los hyaenodontos, antiguos cazadores que precedieron a los felinos y cánidos modernos. https://t.co/ODukTj8WEN
— National Geographic España (@NatGeoEsp) February 18, 2025
Това откритие може да приближи учените до разкрития за тези свирепи създания и тяхната еволюционна история.
Фосилът, открит във Фаюмската депресия в западната пустиня на Египет, е най-пълният череп от подсемейството hyaenodonta Hyainailourinae, открит в Африка. Черепът датира от ранната олигоценска епоха, преди около 30 милиона години, според проучване, публикувано в понеделник в Journal of Vertebrate Paleontology.
Водещият автор на изследването, Шорук Ал-Ашкар, докторант в Центъра по палеонтология на гръбначните животни на университета Мансура и научен сътрудник в Американския университет в Кайро, си спомня с вълнение за момента, когато черепът е бил открит през 2020 година. "Беше невероятен момент", казва Ашкар. "Този череп е важен не само защото е пълен и триизмерен, а и защото ни предоставя нови черти, които ще ни помогнат да научим повече за тази изчезнала група месоядни животни."
Изследователите нарекоха новия вид Bastetodon syrtos в чест на древноегипетската богиня Бастет, която често е изобразявана с котешка глава. Името е избрано поради уникалната, по-къса муцуна на вида в сравнение с други хиенодонти. Според изследването, в комбинация с остри зъби, наподобяващи ножове, муцуната на Bastetodon би осигурила изключително мощна захапка. "Можем откровено да кажем, че Bastetodon е бил царят на древната египетска гора", добавя Ашкар.
🦖Discovery of Bastetodon Syrtos Skull Sheds Light on Ancient Egyptian Apex Predators
— Bradley Trenderender (@BTrenderender) February 17, 2025
With their sharp, catlike teeth and doglike bodies, hyaenodonts once reigned supreme as apex predators, only to vanish from the Earth around 25 million years ago, leaving scientists puzzled… pic.twitter.com/5kRfm2rk94
Това откритие предоставя рядка възможност да се хвърли светлина върху времето на глобални екологични промени, когато старите видове изчезват, а нови видове заемат тяхното място поради различни фактори, като промени в местообитанията. Тези промени са довели до появата на съвременните хищници — котки и кучета, заявяват изследователите.
Древни хищници
Вкаменелости от хиенодонти са открити в Северна Америка, Европа, Азия и Африка. Някои от тези същества са били с размерите на носорози, докато други наподобявали малки невестулки. Bastetodon е бил с приблизителните размери на леопард.
По времето на олигоценския период,Фаюмската низина е била покрита от гъста тропическа гора. Bastetodon вероятно е ловувал примати като Aegyptopithecus (древен роднина на хората), както и ранни хипопотами и слонове.
"Мисля за тях като наистина яки росомахи, или по-скоро като питбули. Те са имали големи глави, които са били покрити с мускули", казва съавторът на изследването, д-р Матю Бортс, експерт по вкаменелости в Природонаучния музей на Duke Lemur Center към университета Duke в Дърам, Северна Каролина.
bastetodon released now my second scientific reconstruction with anatomical studies and hard work pic.twitter.com/Y3wd73Vfap
— Ahmed Morsi (@EgyPaleo) February 17, 2025
Палеонтологичните находки от месоядни животни са изключително редки, тъй като в една екосистема обикновено има много по-малко месоядни животни, отколкото тревопасни. Например, много по-често можем да срещнем катерица или елен, отколкото пума. Често се откриват само зъби или фрагменти от черепи, допълва Бортс.
Откритията на толкова добре запазен череп предоставят на учените уникална възможност да изучават специфични черти на животното, като например какви мускулни прикрепвания е имал той в сравнение с размера на зъбите си, размера на мозъка си или дори силата на обонянието си, добавя Бортс.
Изследователите също така сравняват черепа на Bastetodon с вкаменелости от по-голям вид хиенодонт, открит в Африка преди около 120 години. Този вид, наречен Sekhmetops, първоначално е бил смятан за свързан с европейска група хиенодонти. Въпреки че са открити само челюсти и скули от по-голямата находка, изследователите успели да направят сравнение с черепа на Bastetodon и да докажат, че и двата вида са част от същото семейство хиенодонти, произхождащи от Африка.
"Рядко се намира толкова пълен екземпляр, запазващ не само здравите зъби, но и деликатните части на черепната анатомия", казва д-р Нанси Стивънс, професор по антропология и директор на Музея по естествена история в Университета на Колорадо, в имейл. "Само чрез подробни анализи на екземпляри като този можем да изследваме сложните модели на движение на хищниците в миналото", добавя тя, като подчертава, че това помага да разберем динамиката на фауната, която наблюдаваме и днес.
Защо е изчезнал хищникът?
Bastetodon, el temible depredador prehistórico que reinó en el antiguo Egipto.
— Enrique Coperías (@CienciaDelCope) February 17, 2025
👉 Un cráneo fósil hallado en el desierto egipcio revela una nueva especie de superdepredador de hace 30 millones de años.
👉 Bastetodon syrtos, un carnívoro implacable, dominó los bosques primitivos… pic.twitter.com/pXvmrpXYxD
Според някои експерти глобалното охлаждане на Земята преди 34 милиона години може да е част от причината. Рязката климатична промяна е довела до масово изчезване на животински и растителни видове.
Но за момента това продължава да е само хипотеза и мистерията продължава.
"Фактът, че тези същества са загубили за сметка на котките и кучетата в еволюцията си, остава мистерия. Това може да се дължи на техните силно специализирани зъби", казва Пфаф в имейл. "Затова такава пълна находка, каквато е описана тук, ни приближава още една стъпка към решаването на тази загадка, дори ако това е просто среден екземпляр."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!